خروج

کاغذ شیشه ای چیست و چه فرقی با سلفون دارد؟


هر چه قدر بیشتر در دنیای بسته بندی گشت و گذار کنید با محصولات متفاوتی آشنا می‌شوید که یکی از یکی بهتر به نظر می‌رسند اما وقتی نوبت به انتخاب می‌رسد نیاز به جواب‌های کامل و درستی به سؤال‌هایتان دارید. این مسئله در بسته بندی های غذایی بسیار مهم است زیرا انتخاب‌های متفاوتی وجود دارند که بسیار شبیه به هم به نظر می‌رسند. امروز راجع به کاغذ شیشه ای و سلفون و تفاوت‌هایشان صحبت می‌کنیم.

 

کاغذ شیشه ای چیست؟

اگر با کاغذ مومی آشنا باشید تا حدودی متوجه شده‌اید که کاغذ شیشه ای چطور ساخته می‌شود. کاغذ شیشه ای یا گلاسین یک کاغذ صاف و نرم است که در برابر هوا، آب و روغن مقاوم است. بعدازاینکه کاغذ پرس می‌شده و خشک می‌شود طی یک پروسه به نام سوپر کلندر، یک ست از غلتک ها روی کاغذ های فشار داده می‌شوند و آن‌ها را صاف می‌کنند و باعث می‌شوند الیاف فیبری کاغذ در یک‌جهت قرار گیرند.
کاغذی که از این پروسه حاصل می‌شود شکلی شفاف و تمیز دارد که هر چیزی که در آن قرار می‌گیرد یا پیچیده می‌شود را نشان می‌دهد. کاغذ شیشه ای سفید متداول‌ترین رنگ موجود در بازار است اما در رنگ های مختلف تولید می‌شوند و می‌توان روی آن‌ها چاپ کرد. در مراحل ساخت کاغذ شیشه ای هیچ مواد شیمیایی وجود ندارد برای همین آن‌ها کاملاً قابل بازیافت و تجزیه هستند و هیچ خطری برای بسته بندی مواد غذایی ندارند. کاغذ های شیشه ای برای بسته بندی کیک، نان، شیرینی، شکلات، صابون و غیره استفاده می‌شوند.

کاغذ شیشه ای چیست؟

 

سلفون چیست؟

سلفون یک‌لایه‌ی شفاف است که هوا به راحتی در آن نفوذ نمی‌کند. همین‌طور در برابر روغن و باکتری مقاوم است. شما ممکن است با سلفون در بسته بندی بسیاری از موادی که خریداری می‌کنید مواجه شده باشید اما چون با نوع خانگی‌اش که خاصیت کشسانی دارند فرق می‌کردند متوجه نشده باشید که با سلفون سر و کار داشتید. بااینکه سلفون بسیار شبیه به پلاستیک معمولی است اما در حقیقت سلفون از سلولزی که از چوب، کتان، کنف و دیگر منابع گیاهی گرفته‌شده است ساخته می‌شود. بااینکه سلفون تجزیه پذیر است اما در مراحل ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده می‌شود (به‌ عنوان مثال حمام‌های شیمیایی برای از بین بردن سولفور یا برای سفید و نرم کردن سلفون استفاده می‌شود).

سلفون چیست؟

 

کاغذ شیشه ای یا سلفون؟ کدام بهتر است؟

همانند بسیاری از انتخاب‌های دیگر در زمینه ی بسته بندی، برای انتخاب بین کاغذ شیشه ای و سلفون باید یک سری سؤالات را از خودتان بپرسید.
آیا دنبال بسته بندی مواد غذایی هستید یا غیر غذایی؟
آیا دنبال زیبایی هستید یا محافظت از محصول؟
سازگاری بسته بندی با محیط زیست چه قدر برایتان مهم است؟

بعد از جواب دادن به این سؤال‌ها می‌توانید بسته بندی مناسب را انتخاب کنید. بااینکه هم کاغذ شیشه ای و هم سلفون برای بسته بندی مواد غذایی مناسب هستند هر دو مزایا و معایب مربوط به خودشان را دارند که می‌توانید در مقاله‌های تخصصی‌تر سایت تورنگ بخوانید.

مشاهده مقالات مربوط به سلفون و فلکسوگرافی

 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

کاغذ شیشه ای چیست و چه فرقی با سلفون دارد؟


کلمات کلیدی : کاغذ شیشه ای، سلفون، سلفون استرچ، گلاسین، کاغذ براق،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/30
جدیداً برنج قرمز یا برنج سرخ وارد دنیای فیتنس و سلامتی شده است. رنگ قرمز یکی از تفاوت‌های اصلی این دانه برنج با دیگر انواع برنج است اما دقیقاً چرا این برنج قرمز رنگ است؟
1399/06/30
امروزه بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید از نی نوشیدنی استفاده می‌شود. هرروزه در آمریکا چیزی بین 170 میلیون تا 490 میلیون نی نوشیدنی استفاده می‌شود.
1399/06/28
فلکسوگرافی یکی از روش های قدیمی چاپ است که تبدیل به ورژن جدید چاپ مسطح یا لتر پرس شده است...