خروج

سلفون یک پلاستک گیاهی است!


مدتی است که تمام جهان به دنبال جایگزین کردن بسته بندی های پلاستیکی با موادی سازگارتر با محیط زیست است. در کشورهای زیادی کیسه های خرید پلاستیکی یک‌بارمصرف ممنوع شده‌اند یا با کیسه های دیگر جایگزین شده‌اند. با تمام اخبار و تبلیغاتی که در زمینه‌ی بد بودن کیسه ی پلاستیکی برای محیط زیست می‌شود ممکن است مردم به این باور برسند که همه‌ی محصولات ساخته‌شده از پلاستیک صرفاً برای محیط زیست ضرر دارند؛ اما آیا همه‌ی کیسه ها و محصولات پلاستیکی بد هستند؟ آیا بسته بندی های پلاستیکی وجود دارند که برای محیط زیست ضرر نداشته باشند؟
پلاستیک های قابل کمپوست شدن، پلاستیک های تجزیه‌پذیر و بیوپلاستیک ها در حال ساخت و وارد شدن به بازار جهانی هستند اما باید بدانید در حال حاضر چند مدل از محصولات پلاستیکی که در زندگی روزانه استفاده می‌کنیم تجزیه‌پذیر و بدون خطر برای محیط زیست هستند. سلفون یکی از نمونه‌های عالی از محصولات پلاستیکی قابل‌تجزیه است که مردم سال‌هاست از آن استفاده می‌کنند بدون اینکه از مزیت‌هایش برای محیط زیست باخبر باشند. در ادامه درباره سلفون و اینکه چرا انتخاب خوبی برای بسته بندی است صحبت می‌کنیم.

 

سلفون گیاهی است

ممکن است عجیب به نظر بیاید اما سلفون از گیاهان ساخته می‌شود و حتی اسمش از سلولز که ساختار اولیه سلول‌های گیاهی است گرفته‌شده است. سلفون می‌تواند از گیاهانی که به‌راحتی تولید می‌شوند مثل کنف یا دیگر گیاهان زراعی ساخته شود. همه‌ی ما می‌دانیم که سلفون چیست چون همیشه در خانه برای بسته بندی و پیچیدن مواد غذایی از آن استفاده می‌کنیم.
سلفون در اوایل قرن بیستم توسط یک شیمیدان سوئیسی ساخته شد. سلفون در سال 1912 برای استفاده‌ی عموم وارد بازار شد و در اواخر سال 1920 به شهرت رسید زیرا سلفون ضد آب وارد بازار شده بود و برای استفاده‌های خانگی و پیچیدن غذا استفاده می‌شد. استفاده از سلفون تا دهه‌ی 60 ادامه داشت اما کم‌کم با ورود بسته بندی های پلاستیکی یک بار مصرف که امروزه سعی در استفاده‌ی کمتر از آن‌ها در سطح جهان است، مصرفش پایین آمد.
بیوپلاستیک هایی که امروزه ساخته می‌شوند که همانند سلفون پایه‌ی گیاهی دارند معمولاً از ذرت ساخته می‌شوند که یک محصول گیاهی است که به‌عنوان غذا استفاده می‌شود. از این لحاظ سلفون دارای مزیت است چون از گیاهانی مانند کنف ساخته می‌شود که می‌توانند در شرایط سخت رشد کنند و زمین‌های کشاورزی که برای تولید غذا به آن‌ها نیاز است را اشغال نمی‌کنند.

 

سلفون قابلیت کمپوست شدن دارد

سلفون تجزیه‌پذیر است و زمانی که نیاز است که در طبیعت تجزیه شود بستگی به این دارد که روکش شده هست یا نه. تحقیقات نشان داده‌اند که سلفونی که روکش شده نباشد وقتی در زمین خاک شود زمانی بین 10 روز تا 1 ماه نیاز دارد تا کاملاً تجزیه شود و اگر با نیترو سلولز روکش شود زمانی بین 2 تا 3 ماه نیاز دارد تا تجزیه شود.
در حضور آب شیرین سلفون معمولی تا 10 روز تجزیه می‌شود و سلفون روکش شده تا 1 ماه بعد کاملاً تجزیه می‌شود. این زمان برای کمپوست طبیعی پلاستیک بسیار سریع است و بسیاری از مردم نمی‌دانند هم‌چین چیزی امکان دارد به همین دلیل استفاده از سلفون یک انتخاب بسیار سازگار با محیط زیست برای مردم و کسب و کار هاست. نکته‌ی جالب دیگر این است که در مقایسه‌ی سلفون با بیوپلاستیک های ساخته‌شده از ذرت، سلفون بسیار سریع‌تر در طبیعت تجزیه می‌شود.

 

جایگزین کردن سلفون با پلاستیک معمولی

سلفون هایی که در بسته بندی غذایی استفاده می‌شوند (با سلفون های با خاصیت کشسانی که در مصارف خانگی استفاده می‌شوند فرق می‌کنند) بسیار ضخیم‌تر از بسته بندی پلاستیکی هستند. به خاطر ضخیم‌تر بودن سلفون، مقاوم‌تر است و به‌راحتی پاره نمی‌شود و راحت‌تر هم تمیز می‌شود. به خاطر ضد رطوبت بودن سلفون از آن در بسته بندی دسته‌گل هم استفاده می‌شود.

 

سلفون یک محصول بسیار پرکاربرد است که برای انواع کارها در کسب و کار های مختلف مثل گل‌فروشی، نانوایی، سوپر مارکت ها و غیره استفاده می‌شود. کیسه ها و بسته بندی های سلفونی هم کاربردی هستند و هم برای محیط زیست ضرری ندارند به همین علت کم‌کم دارند به محبوبیت قبلی‌شان برمی‌گردند.


 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

سلفون یک پلاستک گیاهی است


کلمات کلیدی : سلفون، کاور سلفون، کیسه سلفون، چاپ سلفون، بسته بندی سلفون، سلفون استرچ،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/30
جدیداً برنج قرمز یا برنج سرخ وارد دنیای فیتنس و سلامتی شده است. رنگ قرمز یکی از تفاوت‌های اصلی این دانه برنج با دیگر انواع برنج است اما دقیقاً چرا این برنج قرمز رنگ است؟
1399/06/30
امروزه بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید از نی نوشیدنی استفاده می‌شود. هرروزه در آمریکا چیزی بین 170 میلیون تا 490 میلیون نی نوشیدنی استفاده می‌شود.
1399/06/28
فلکسوگرافی یکی از روش های قدیمی چاپ است که تبدیل به ورژن جدید چاپ مسطح یا لتر پرس شده است...