خروج

همه چیز درباره ی پیشبند


به طور حتم همه ی ما دست کم یک بار تجربه ی برخورد و مشاهده پیشبند را داشته ایم. فرقی ندارد کجا و در چه حالی. شاید در زمان پخت و پز، شاید هنگام تعمیر خودرو و سر زدن به انباری، شاید در زمان آشپزی مادر، همسر یا دیگر افراد، و در بدبینانه ترین حالت، شاید در فیلم ها و سریال های مختلف، افرادی را با پیشبند و در حال انجام فعالیت، دیده باشیم. با این همه، کم تر نگاهی عمیق درباره ی آن داشته ایم و چندان از کاربرد و چیستی آن آگاه نیستیم.

قصد داریم تا در این مقاله به تحلیل و بررسی چیستی پیشبند و کاربرد آن بپردازیم.

پیشبند و کاربرد آن در فعالیت های مختلف

پیش بند نوعی محافظ بیرونی برای پوشاک است که در درجه اول جلوی بدن را پوشش می‌دهد. پیش بند معمولاً از زیر گلو به پائین یا از کمر به پائین و حداکثر تا قوزک پا را می‌پوشاند. استفاده از پیش بند ممکن است به دلایل بهداشتی و همچنین به منظور محافظت لباس‌ها از فرسودگی، ساییدگی و پارگی و مانند آن‌ها باشد یا ممکن است از آن برای معنایی نمادین بهره برده شود.

پیشبند در شغل و جایگاه های کاری مختلف، کاربرد های گوناگونی دارد. گاهی اوقات ممکن است پیشبند را به عنوان لباس و یونیفرم اشخاص مختلف، هم چون پرستار ها، پیشخدمت ها و خدمت کار های مختلف دیده باشید. در شغل های یاد شده، پیش بند بیشتر نقش عایق و محافظت کننده در برابر عفونت، باکتری، خطر های ناشی از تماس با ابزار های سخت و نمونه هایی از این دست دارد. هم چنین برخی از کارگاه ها و شرکت های فنی، هم چون شرکت های عمران، سازمان های فنی و گروه های الکترونیکی، برای ایمنی بیشتر کارکنان خود، از آن ها می خواهند تا از پیشبند استفاده کنند. قشر آهنگر و نعلبند، از دیگر قشر های اجتماعی هستند که در حین فعالیت و کار، از پیشبند استفاده می کنند.

پیشبند

از دیگر نمونه های آشنا و معروف استفاده از پیشبند، می توانیم به استفاده از پیشبند برای آشپزی اشاره کنیم.

استفاده از پیشبند به خانم ها و شاید آقایان خانه دار کمک می کند تا با تمرکز بیشتر و بدون نگرانی از خیس شدن و کثیف شدن لباس های شان، به شستن ظرف و هم چنین نظافت منزل بپردازند.

حال شاید این پرسش مطرح شود که پیشبند چگونه ساخته و ایجاد شده است که چنین مقاومت و ویژگی هایی دارد؟

پیشبند ها مختلف و متفاوت هستند و از ماده و جنس های مختلفی ساخته و پرداخته شده اند. پیشبند های لاستیکی، از جمله پیشبند های مقاوم و با دوام هستند که بیشتر برای شغل هایی مثل نعل بندی و تعمیر کاری (به ویژه کار های فنی و برقی)، به کار می رود.

این پیشبند معمولاً توسط افرادی که با مواد شیمیایی خطرناک کار می‌کنند پوشیده می‌شود و پیش بند سربی ویژه افرادی است که در معرض تابش پرتو ایکس قرار دارند.

برخی از پیش بندها مانند پیش بندهای نجاران ممکن است جیب‌های بسیاری برای نگهداری ابزار داشته باشند. پیش بندهای ضد آب خانگی از پارچه مشمع یا پی وی سی ساخته شده که برای پخت‌وپز و شستن ظروف مناسب هستند.

چاپ پیشبند

در نهایت لازم است یاد آوری کنیم که استفاده از پیشبند، از گذشته مورد توجه و نگاه ایرانی ها بوده است و باور بر این است که در روایت و داستان های شاهنامه، درفش یا همان پرچم کاویانی که نماد و به اصطلاح لوگوی اسطوره ای و تاریخی ایران از زمان باستان تا پایان حکومت ساسانیان بوده است، از پیشبند چرمی کاوه ی آهنگر که برای ستاندن حق قشر ضعیف از حاکم های ظالم قیام کرده بود، ساخته شده است.

 

برای دانلود فایل مقاله ی «همه چیز درباره ی پیشبند»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «همه چیز درباره ی پیشبند»


کلمات کلیدی : چاپ، چاپ روی پارچه، پیشبند، پیشبند پارچه ای، پیشبند چاپی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/11/26
زیر بشقابی کنفی را می‌توان در خانه و به‌راحتی ساخت. این زیر بشقابی برای افرادی که می‌خواهند متفاوت باشند اما بودجه زیادی برای خرید طرح‌های خاص ندارند مناسب است.
1399/08/17
هر ماسکی به‌طورمعمول باید حداقل از سه لایه‌ یا بیشتر تشکیل‌شده باشد، ماسک جراحی، ماسک پزشکی، ماسک دندان پزشکی، ماسک تنفسی، ماسک پرستاری و ماسک اسپان باند همگی ماسک سه لایه هستند.
1399/08/13
پیشبند رستوران یک نوع روپوش است که برای محافظت از کارکنان فست فود، رستوران و کافی شاپ(آشپز، سرآشپز، گارسون، باریستا) در کارهای روزمره به کار می‌رود.