خروج

کاغذ های مومی چه هستند؟


کاغذهای مومی از جمله کاغذ هایی هستند که نقش و جایگاه مهمی در بسته بندی دارد. با گسترش یافتن صنعت بسته بندی، امروز می بینیم که بیشتر جنس ها و کالا های مختلف، حتی کوچک ترین کالا ها، بسته بندی های خاص خود را دارند و همین سبب شده تا میوه، مرکبات و دیگر مواد خوراکی و کالا های مشابه نیز از این گونه ی بسته بندی بهره مند شوند.

کاغذ مومی از شیوه های بسته بندی است که بیشتر برای بسته بندی، رپینگ و پوشاندن کالا و مرکبات هم چون پرتقال، سیب، انار، لیمو، پیاز و نارنگی به کار می رود. بسته بندی این گونه از کالا ها و مرکبات سبب می شود تا در طول مسیر حمل و نقل و نگه داری، سلامت و کیفیت مرکبات و میوه ها حفظ شود و از آسیب های محیط و حمل و نقل هم چون نفوذ رطوبت، نفوذ حشره ها، اثر گذاشتن گرما و سرما بر روی مرکبات و دیگر آسیب های مشابه، در امان باشند.

حال ممکن است این موضوع مطرح شود که کاغذ های مومی که برای بسته بندی و نگه داری از مرکبات به کار می روند، چه ویژگی هایی دارند و چگونه می توانند از مرکبات و دیگر فرآورده ها در برابر آسیب های محیطی، نفوذ رطوبت و حرارت پیش گیری کنند؟

کاغذ مومی

پاسخ این پرسش در بررسی و تحلیل ویژگی های کاغذ مومی نهفته است. در بیانی دیگر، برای درک و پی بردن به چرایی مقاومت این کاغذ در برابر رطوبت، حرارت و گرد و غبار، باید ویژگی ها و شیوه ی فرآوری آن را تحلیل و بررسی نماییم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کاغذ های مومی فرآیند ساخت و پردازش متفاوتی نسبت به دیگر کاغذ ها دارند که سبب شده تا ویژگی هایی چون مقاوم بودن نسبت به آب و چربی و هم چنین مقاومت در برابر پارگی داشته باشند. بر خلاف دیگر کاغذ های رایج، این کاغذ ها از جنس مقاوم تر ساخته شده اند و فرآیند ساخت آن ها، حرارت و انرژی بیشتری طلب می کند. هم چنین زمان و انرژی بیشتری برای تولید و چاپ این کاغذ ها به کار می رود که هزینه ی آن را نسبت به دیگر کاغذ ها، بالا تر می برد.

کاغذ های مومی مقاومت بیشتری نسبت به نفوذ چربی دارند: جنس کاغذ های مومی به گونه ای است که مانع نفوذ چربی به درون ماده ی به کار رفته می شود. این ویژگی سبب می شود تا کاغذ مومی کاربرد گسترده و برجسته ای در بسته بندی میوه، مرکبات و دیگر کالا و خوراکی های مشابه داشته باشد. ویژگی نفوذ در برابر چربی، از خاصیت، جنس و ماده ی اولیه ی به کار رفته در کاغذ های مومی ناشی می شود. هم چنین روش و فرآیند تولید این کاغذ ها نیز نقش موثری در تولید آن دارند.

کاغذ مومی

کاغذ های مومی در برابر نم و رطوبت مقاوم هستند: این کاغذ ها به دلیل گلاسه بودن، نمونه ی خوب، عایق و بادوامی در برابر نفوذ رطوبت و نم هستند که همین ویژگی، آن ها را به گزینه ی کاربردی و مهمی برای بسته بندی میوه و خوراکی هایی که در معرض نفوذ آب و نم هستند، تبدیل کرده است.

در پایان بد نیست بدانید که با افزایش آگاهی عمومی نسبت به سلامت و شرایط استفاده از بسته بندی های مختلف، کاغذ های مومی کم کم به گزینه ی مناسب و بهینه برای بسته بندی و کاور کردن میوه و مرکبات به کار می روند و پیش بینی می شود تا پلاستیک و دیگر بسته بندی های مشابه، جای خود را به کاغذ های مومی و سلفون بدهند.

 

 

برای دانلود فایل مقاله ی «کاغذ های مومی چه هستند؟»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «کاغذ های مومی چه هستند؟»


کلمات کلیدی : چاپ، چاپ روی پارچه، پیشبند، پیشبند پارچه ای، پیشبند چاپی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 
   
 

برای این مقاله دیدگاه ثبت نشده است

مقاله بعدی

1398/12/12
پیشند از جمله ملزومات آشپزی است که بیشتر برای پخت غذا و البته شست و شو به کار می رود. در این مقاله به آموزش دوخت و ایجاد پیشبند آشپزی برای خانم و البته آقایان خانه دار می پردازیم.
1398/11/26
قصد داریم تا در این مطلب به تحلیل و بررسی پیشبند و کاربرد آن در فعالیت های مختلف بپردازیم...
1398/11/20
در این مطلب قصد داریم به معرفی، تحلیل و بررسی پیشبند بپردازیم. پس با ما همراه شوید...