خروج

مقوا


مقوا نوعی کاغذ ضخیم می‌باشد که توانایی حفظ شکل بیشتری نسبت به کاغذ عادی دارد و از آن برای بسته‌بندی، ساختن کاردستی، لوازم مصرفی با عمر کم و همچنین برای درزبندی و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می‌گردد.

مقوا از نوعی کاغذ چند لا می‌باشد که به دلیل استحکام و انعطاف‌پذیری لازم به‌طور عمده در صنعت بسته‌بندی مورد قرار می‌گیرد و هر مترمربع آن باید بالای 180 گرم وزن داشته باشد در زیر فرآیند تولید مقوا از ضایعات کشاورزی توضیح داده می‌شود.

توزین: مواد اولیه (ضایعات کشاورزی و مواد شیمیائی) توسط باسکول توزین گردیده تا به نسبت معین مواد شیمیائی و ضایعات کشاورزی مخلوط گردند.

مقوا

پخت خمیر: مواد شیمیائی با ضایعات کشاورزی در دیک پخته قرار گرفته و در درجه پایین‌تر 100 درجه سانتی‌گراد پخت می‌گردند.

شستشوی خمیر : خمیر خروجی از دیگ پخت با آب در داخل استوانه‌ای شستشو در سه مرحله شستشو می‌گردد. غربال کردن خمیر: خمیر شسته شده پس از مخلوط و رقیق شدن به صافی‌های گریز از مرکز پمپ می‌شود و ذرات سنگین‌تر مانند شن و ماسه از خمیر جدا گشته و توسط سیستم تغلیظ کننده درصد خشکی خمیر حدود 100 درصد رسانده می‌شود.

سیستم دنگ زدایی: خمیر در داخل مخلوط‌کن با محلول کلر مخلوط گشته و مدت 45 دقیقه در این مخزن می‌ماند و سپس به سیستم شستشوی کلر هدایت گشته و پس از رقیق شدن مجدد با محلول هیپوکلریت به شستشو دهنده نهایی منتقل می‌شود و طی چند مراحل رنگ‌زدایی به ماشین مقواساز هدایت می‌گردد. 


مقواسازی:

خمیر پس از گذشتن از سیستم رنگ‌زدایی توسط پمپ به ماشین مقواساز هدایت شده و پس از مراحل چکش (جدا شدن آب) از خمیر مکش به قسمت خشکن فرستاده می‌شود.

خشک کردن: پس از گذشتن خمیر از ماشین مقواسازی، به سمت تونل خشک‌کن فرستاده شده و در داخل این تونل هوای گرم به مقوا برخورد نموده و باعث خشک شدن مقوا می‌شود

اتو کردن : به علت اینکه مقوا پس از خارج شدن از خشک‌کن حالت صافی خود را از دست می‌دهد و سطح آن ناهموار می‌باشد توسط مسطح شدن سطوح با فشار که اتو به مقوا وارد می‌سازد الیاف را به هم فشرده و استحکام مقوا را بالا می‌برد.

مقوا سازی

 برش مقوا: پس از اتو کردن مقوا، ابعاد مقوا توسط دستگاه برش یکسان می‌گردد و به ابعاد موردنظر درمی‌آید 

بسته‌بندی: تعداد 100 عدد از مقواهای بریده شده به ابعاد 0/8 مترمربع داخل پلاستیک‌های بسته‌بندی قرار می‌گیرند پس ×1/2 از بسته‌بندی مقواها در داخل انبار می‌گیرند.

یکی از نمونه‌های مقوا مقوای پشت طوسی است که آن را معرفی خواهم کرد.

مقوای پشت طوسی و سفید

مقوای پشت طوسی مقوایی است با گرم‌های متنوع که یک‌طرف آن سفید است. از این نوع مقوا در چاپ جعبه و بسته‌بندی‌های مختلف استفاده می‌شود. مقوای پشت طوسی یا دوبلکس از ورقه‌های مقوا به‌صورت دو لایه تهیه می‌شود و به‌طور طبیعی این دو لایه با صفحه‌های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده می‌شود.

مقوای پشت طوسی

مشخصات مقوای پشت طوسی و سفید:

مقوای پشت طوسی دارای خصوصیات زیر می‌باشد: سختی یا نرمی زیاد (با توجه به نوع آن)، شفافیت قابلیت چاپ بالا، معمولاً روی آن سفید و پشت آن سفید یا طوسی می‌باشد و در پالت و در لایه فیلم‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌شود و معمولاً رول و شیت (ورق) آن تولید می‌شود. مقواهای پشت طوسی که استفاده از آن‌ها به‌خصوص در بسته‌بندی داروها معمول می‌باشد از نوع بازیافتی بوده و نظر به بازیافتی بودن آن‌ها و حساسیت‌های موجود در رابطه با نوع کاربری آن‌ها استفاده از آن‌ها در بسته‌بندی‌های دارویی از لحاظ قانونی ممنوع می‌باشد. شایان ذکر است که این مقواها متأسفانه در برخی صنایع غذایی نظیر بسته‌بندی بستنی‌های لیتری و ... نیز کماکان مورداستفاده قرار می‌گیرند. مقوای پشت کرم یا زرد که کیفیتی بالاتر از مقوای پشت طوسی دارد معمولاً در ساخت جعبه‌های دارویی و بهداشتی بکار می‌رود. نوع دیگری از مقوا در بسته‌بندی‌های بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرد و دارای مجوز.IVory board است که در ایران به ایندر برد یا ایندل برد معروف است.

موارد مصرف مقوای پشت طوسی و سفید:

عمدتاً در بسته‌بندی بکار می‌رود: نظیر جعبه کفش، دستمال‌کاغذی، جعبه شیرینی، جعبه کبریت، جعبه خمیردندان و انواع بسته‌بندی‌ها در تمام صنایع

 

جهت دانلود فایل مقاله "مقوا" روی لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله "مقوا"


کلمات کلیدی : چاپ، کاغذ، مقوا، بسته بندی، مقوا پشت طوسی


لیسانس ادبیات و از طرفداران پر و پا قرص کتاب و کتابخوانی

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/03/04
کاغذر‌وغنی کاربرد‌های زیادی در خانه دارد اما گاهی اوقات نمی‌توانید به هر‌دلیلی در زمان موردنیاز کاغذ‌روغنی را تهیه کنید و این دقیقا همان وقتی است که به این جایگزین‌های کاغذ روغنی احتیاج پیدا خواهید کرد...
1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...
1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد