خروج

صنعت چاپ و کاغذ های آن


انسان های نخستین برای این که بتوانند پیام و منظورشان را به شخص دیگری برسانند، از تصویر کردن استفاده می کردند. آن ها روی سنگ ها و صخره ها نقاشی های متفاوتی ترسیم می کردند و این گونه پیام خود را به دیگران منتقل می کردند. سخت بودن حکاکی روی سنگ این فکر را در ذهن بشر ایجاد کرد که برای رساندن پیامش از ابزار دیگری استفاده کند و این گونه کاغذ اختراع شد و اکنون ما بیش از 3000 نوع کاغذ مختلف داریم که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

در صنعت چاپ کاغذ نقش مهمی را ایفا می کند. به همین بهانه می خواهیم در مورد کاغذ هایی که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می گیرند و کمتر اسم آن ها راشنیده اید، صحبت کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کاغذ غیر قابل نسخه برداری

کاغذ غیر قابل نسخه برداری همان طور که از نامش پیداست، تمام نوری که از دستگاه های کپی برداری ساطع می شود را جذب می کند و باعث می شود هیچ نوری منعکس نشود. این کاغذ معمولا به رنگ قرمز است.

کاغذ انجیلی و کتب نفیس

یک کاغذ بسیار نازک که اصطلاحا به آن کاغذ انجیلی یا Bible Paper گفته می شود. این کاغذ برای چاپ کتاب های قطور و نفیس استفاده می شود. دلیل نام این کاغذ این است که در گذشته برای چاپ انجیل از آن استفاده می شده است. نام دیگر این کاغذ هندی ست.

کاغذ انجیلی

مقوای کارتی و کارت ویزیت

مقوای کارتی یکی از مقواهای معروفی ست که برای چاپ کارت ویزیت از آن استفاده می شود. این مقوا برای جداسازی کاغذ های دیگر و یا زونکن ها استفاده می شود.

کاغذ پلاستیکی و چاپ افست

ترکیبات پلاستیکی در ساخت این کاغذ باعث شده است تا برای چاپ افست بسیار کاغذ مناسبی باشد. این کاغذ بسیار مقوام است و به راحتی پاره نمی شود به همین دلیل در صنعت بسته بندی برای لیبل روی محصولات از آن استفاده می شود. گرماژ آن بین 250 تا 300 گرم است.

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت برچسب دار

کاغذ پشت برچسب دار به دو صورت مات و براق در صنعت وجود دارد و بسیار برای چاپ افست مناسب است. یکسری اختصارهایی را روی جعبه بسته بندی می بینید که در واقع از کاغذ پشت برچسب دار استفاده کرده است.

  • اختصار MG که مخفف Machine Glazed است و به معنی کاغذ یک رو براق است.
  • اختصار MC  که مخفف Machine Coated است و به معنی کاغذ اندود شده است.
  • اختصار MF  که مخفف Machine Finish است و به معنی کاغذ پرداخت شده است.
  • اختصار ES  که مخفف Engine Sized است و به معنی کاغذ آهار خورده است.
  • اختصار SC  که مخفف Super Calendered است و به معنی کاغذ بسیار صاف است.

کاغذ خود کپی (Carbonless Paper)

روی این کاغذ یک روکش شیمیایی قرار می گیرد که شبیه به کاربن عمل می کند و از نوشته های روی آن یک کپی می دهد. این کاغذ به نام NCR معروف است و بین 40 تا 240 گرم هستند.

 

جهت دانلود فایل مقاله "صنعت چاپ و کاغذ های آن" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : کاغذ،چاپ،صنعت چاپ،کاغذ برچسب دار،کاغذ انجیل،چاپی،چاپ افست،مقوا،کارت


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/01/02
سبد ها در خانه استفاده های کاربردی و تزئینی زیادی دارند. شما می‌توانید در سبد میوه بچینید، گل و گیاه پرورش دهید یا لوازم خانگی مثل کاموا...
1399/12/20
درست کردن پاپ کورن در پاکت پفیلا کاغذی و ماکرویو یکی از ساده‌ترین راه های درست کردن این میان وعده خوشمزه است. با این روش پاپ کورن هایی که درست می‌کنید...
1399/11/19
کسب و کار هایی که لوازم کوچک مثل پیکسل، برچسب، استیکر، بدلیجات و... تولید می کنند یا می‌فروشند همیشه با چالش بسته بندی رو به روی هستند اما...