خروج

من کاغذ کاهی استفاده می کنم!


این که کاغذ یکی از ارکان اصلی در فرآیند چاپ به شمار می رود، بر کسی پوشیده نیست و هر نوع کاغذی با توجه به ویژگی ها و کیفیتی که دارد، نقش بزرگی را در کیفیت چاپ ایفا می کند. اما چیزی که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم، بررسی کیفیت کاغذ کاهی و تاثیر آن در صنعت چاپ است. چه شما طرفدار کاغذ کاهی هستید و چه نیستید، در این مطلب ما را همراهی کنید تا با ویژگی ها و تاثیر استفاده از آن در چاپ آشنا شویم.

کاغذ های کاهی یا بازیافتی یا نخودی، همه اسم های کاغذ کرم رنگ یا قهوه ای روشنی هستند که یا ضخیم اند و یا بسیار نازک. معمولا ما از این نوع کاغذ ها به عنوان چرک نویس استفاده می کردیم. یا در ساندویچ فروشی ها دیده ایم که به دور ساندویچ پیچیده اند اما مزیت این کاغذ ها که معمولا خیلی کم از آن یاد شده است، مفید بودن آن برای محیط زیست است. این کاغذ ها یا بازیافتی هستند و یا اگر بازیافتی نباشند، از الیاف گیاهی مانند نیشکر و پنبه درست شده اند.

برای تولید این نوع کاغذ ها، تعداد اندکی درخت قطع می شود و این موضوع تاثیر محیط زیستی بالایی دارد.

اخیرا کمپین هایی برای استفاده از کاغذ کاهی به جای کاغذ های سفید به راه افتاد که دانش آموزان مدرسه ای را تشویق می کردند که برای کمک به محیط زیست و جلوگیری از قطع درختان، از کاغذ کاهی استفاده کنند. این کاغذ ها شاید رنگ جذابی برای بچه ها نداشته باشند، اما کمترین آسیب را به چشم ها وارد می کنند. چرا که انعکاس نور از سطح این کاغذ ها بسیار پایین است.

ویژگی دیگری که این کاغذ را از سایر کاغذ ها ممتاز می کند، ارزان بودن آن است. این کاغذ به دلیل قرار گرفتن در چرخه ی بازیافت، هزینه های صنایع مختلف را کاهش می دهند.

شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که آیا کاغذ های کاهی دستگاه چاپ را خراب می کند؟ طی تحقیقاتی که صورت گرفته است، این کاغذ ها به هیچ عنوان به ماشین آلات چاپ آسیبی نمی رسانند و فقط شاید نسبت به کاغذ های سفید، 10 درصد سرعت چاپ کمتری داشته باشند.

کاغذ کاهی در نقاط مختلف دنیا

در سال های 2000 تا 2006 میلادی برای کاهش هزینه های کاغذ در چاپ، استفاده از کاغذ های کاهی رواج بسایر زیادی پیدا کرد و کشور های هند و چین در این زمینه پیش قدم شدند و پس از گذشت مدت زمانی کشور های اروپایی هم به این حرکت پیوستند و روزنامه ها و کتاب های زیادی را با کاغذ های کاهی چاپ کردند.

کاغذ کاهی

کاغذ کاهی در ایران

از چند سال پیش وزارت آموزش و پرورش در یک حرکت چالش برانگیز، اقدام به چاپ کتاب های مدرسه دانش آموزان با کاغذ کاهی کرد. موضوعی که در آن زمان مطرح شد این بود که کاغذ های کاهی کیفیت کاغذ های سفید را ندارد اما این کار باعث شد هم واردات کاغذ به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند و هم در حفظ محیط زیست قدم بزرگی برداشته شده است.

هنوز هم کمپین های "من از کاغذ کاهی استفاده می کنم" در حال فعالیت هستند و دانش آموزان و دانشجویان و حتی ناشران را تشویق می کنند که کتاب و دفتر ها با کاغذ کاهی چاپ کنند. شما هم اگر علاقه مند به حفظ محیط زیست هستید و دوست دارید به اقتصاد کشور تان کمک کنید، می توانید در این کمپین ها شرکت کنید.

 


کلمات کلیدی : کاغذ کاهی،کیفیت کاغذ کاهی،صنعت چاپ


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/01/02
سبد ها در خانه استفاده های کاربردی و تزئینی زیادی دارند. شما می‌توانید در سبد میوه بچینید، گل و گیاه پرورش دهید یا لوازم خانگی مثل کاموا...
1399/12/20
درست کردن پاپ کورن در پاکت پفیلا کاغذی و ماکرویو یکی از ساده‌ترین راه های درست کردن این میان وعده خوشمزه است. با این روش پاپ کورن هایی که درست می‌کنید...
1399/11/19
کسب و کار هایی که لوازم کوچک مثل پیکسل، برچسب، استیکر، بدلیجات و... تولید می کنند یا می‌فروشند همیشه با چالش بسته بندی رو به روی هستند اما...