خروج

چرا فرش ایرانی گران قیمت است؟


فرش ایرانی

قیمت فرش ایرانی از هر نوع فرش دیگری در بازار بیشتر است برای همین افرادی که قالی ایرانی اصل می‌خرند همیشه حواسشان هست تا از آن خوب مراقبت کنند. اگر از فرش دستبافت ایرانی خوب مراقبت شود سال‌ها عمر می‌کند و می‌تواند از نسلی به نسل دیگر منتقل شود برای همین بسیاری از تاجران خرید فرش ایرانی را یک سرمایه‌گذاری می‌دانند. شاید برای شما هم سؤال باشد که چرا فرش ایرانی گران‌قیمت است؟ در ادامه به 3 دلیل اصلی گران بودن فرش ایرانی اشاره می‌کنیم.

فرش ایرانی چیست؟

فرش ایرانی یا قالی ایرانی دستبافت است سنگین‌وزن است، از الیاف طبیعی ساخته می‌شود و پروسه‌ی فرش‌بافی مخصوص به خودش را دارد. فرش‌های ایرانی در ایران ساخته می‌شوند تا در خانه استفاده شوند یا در بازار محلی و جهانی فروخته شوند. فرش‌های ایرانی قدیمی در روستاها بافته می‌شدند و نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران هستند.

فرش ایرانی

قیمت فرش ایرانی چه قدر است؟

درواقع قیمت فرش ایرانی به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آن‌ها تعداد گره هر فرش است. هرچقدر تعداد گره فرش ایرانی بیشتر باشد ارزش فرش بیشتر می‌شود زیرا گره بیشتر باعث مخملی و نرم شدن فرش می‌شود. هنگام خرید فرش ایرانی باید به دستبافت بودن یا ماشینی بودن و تعداد گره فرش آگاه باشید. عوامل مهم دیگر در قیمت فرش ایرانی سن فرش، جنس فرش و طرح فرش است.

فرش ایرانی

چرا فرش ایرانی گران است؟

مشاهده و خرید آنلاین کاور فرش

ارزش هنری فرش

اولین فرش ایرانی بیشتر از 2500 سال پیش بافته شد و در حال حاضر فرش ایرانی به‌عنوان یک اثر هنری که تاریخ ایران را نشان می‌دهد در جهان شناخته می‌شود و ارزش هنری بالایی دارد. فرش ایرانی اصیل دستبافت است یعنی هر فرش یا قالی ایرانی توسط یک هنرمند ساخته می‌شود که با استفاده از طرح‌های سنتی سعی در نشان دادن بخشی از تاریخ و فرهنگ منطقه خودش را دارد. درست مثل خریدن یک نقاشی ارزشمند یا یک مجسمه فوق‌العاده خرید فرش ایرانی یک سرمایه‌گذاری هنری محسوب می‌شود.

فرش ایرانی

طراحی و ساختار خاص فرش

همان‌طور که قبلاً اشاره شد این فرش‌ها دستبافت هستند و هر گره یکی پس از دیگری با دست انجام‌شده است. زیبایی فرش ایرانی به این است که هر گره با نخ رنگی طرح خاصی را دنبال می‌کند و نتیجه‌ی نهایی تبدیل به یک اثر هنری دستبافت می‌شود. فرش ایرانی طرح و بافندگی منحنی دارد و برعکس طراحی‌های معمولی این هندسی این روس بافندگی کار سختی است زیرا به یک ذهن خلاق و هنرمند نیاز دارد. حتی گره زدن فرش کار آسانی نیست و نیاز به تجربه و مهارت زیادی دارد و ایرانی ها از دیرباز در بافت فرش مهارت پیدا کردند و تجربه‌هایشان را نسل به نسل انتقال دادند.

فرش ایرانی

کیفیت بالای مواد فرش 

مثل هر محصول دیگر کیفیت مواد استفاده‌شده در فرش ایرانی روی قیمت آن تأثیرگذار است. بافنده‌های فرش ایرانی معمولاً از مواد طبیعی و الیاف گیاهی و الیاف حیوانی مثل پشم، ابریشم، کنف، پنبه یا سیسال استفاده می‌کنند به همین علت گران بها هستند. الیاف استفاده‌شده در فرش ایرانی دوام بالایی دارد، زیاد عمر می‌کنند، راحت تمیز می‌شوند و رنگشان را از دست نمی‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهند الیافی ساخت دست بشر بیشتر باعث افزایش آلرژی می‌شوند اما فرش ایرانی از الیافی ساخته می‌شود که کیفیت هوای خانه را بهتر می‌کنند. الیاف دست ساز را به‌راحتی می‌توان کنترل کرد برای همین فرش‌های ماشینی کاملاً شبیه به یکدیگر هستند اما چون کنترل الیاف طبیعی از دست انسان خارج است هر فرش ایرانی تبدیل به یک اثر دستبافت خاص می‌شود که همانندش وجود ندارد.

 


برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

چرا فرش ایرانی گران قیمت است؟


کلمات کلیدی : فرش، فرش ایرانی، فرش دستبافت، قالی ایرانی، فرش ابریشم، طرح فرش


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/19
بعضی از لکه ها که اتفاقاً متداول هم هستند نیاز به روش‌های خاص تمیز کردن خوشان را دارد.
1399/07/19
هر انسان خانه‌داری مواد شوینده و تمیزکننده هر سطوحی ازجمله فرش را دارد؛ اما موقعیت‌هایی هم پیش می‌آید که این مواد تمام‌شده باشند یا...
1399/07/18
لکه‌ی غذا، آبمیوه، قهوه و غیره روی فرش بخشی از زندگی است و حتی با احتیاط ترین آدم دنیا هم ممکن است به اشتباه چیزی را روی فرش بریزد برای همین...