خروج

تاریخچه اصالت فرش


همانطور که در سایت ویکی پدیا برای اطلاعات عموم ذکر شده، در زبان پهلوی برای فرش یا قالی از اصلاحات مختلفی استفاده می شد. مثلا برای فرش های نفیس از کلمه "بوب" یا "بوپ" و برای نمد از کلمه "نمت" استفاده می گردید.

اما در رابطه با واژه قالی یا غالی گفته می شود که برگرفته شده از نام شهری در ارمنستان کنونی که در زمان های قدیم جزئی از ایران بوده است می باشد و البته در نهایت فرهنگنامه لغت عمید کلمه قالی را با توجه به کلمه قالین در زبان شیرین تورکی به معنای فرش یا گستردنی پرزدار که با پشم ریسیده شده و نخ های رنگارنگ بافته می شود، معنی کرده است.

منطقه وسیعی از آسیا و کشورهای آسیایی از هنر قالیبافی بهرمند بوده و در پیشینه و صنعت بافت فرش دست دارند اما طیق پژوهش های انجام شده نخستین فرش ها از طریق ایرانیان بافته شده و ایران اولین مهد این هنر زیبا یعنی قالیبافی می باشد.

شاید برای شما سوال باشد که این موضوع چطور ثابت شده است؟

برای پاسخ به این پرسش باید به این نکته اشاره نمود که پژوهشگران و باستان شناسان در کاوش های خود در منطقه سیبری نوعی از قدیمی ترین قالی های دستباف در جهان را مشاهده کرده اند که طی بررسی ها و مطالعات به این نتیجه رسیده اند که اصالت این دستبافته مربوط به ایران در دوره هخامنشیان می باشد.

تاریخچه فرش

همچنین در بسیاری از متون و ادبیات قدیمی جهان نیز از فرش ایرانی یاد شده است که همین نکته نشان دهنده قدمت و اصالت آن می باشد.

قدمت قالیبافی در ایران را نمی توان به دوره خاصی اختصاص داد چون بافندگی آثار نفیس در ایران بسیار ریشه دار و با قدمت است اما اوج رواج این هنر را می توان به دوره صفویه و حمایت های شاهان صفوی نسبت داد که با پشتیبانی آنها فرش به کالایی اساسی جهت تجارت تبدیل شد و ایران در زمینه تجارت و صدور فرش فعالیت های با ارزش خود را آغاز نمود.

تاریخ نگاران نیز به این نکته اشاره نموده اند که در زمان جنگ های صلیبی قالی ترکی به عنوان غنیمت به اروپا برده می شود که در آنجا از جنبه زینتی ان استفاده نموده و آن را به جای گستردن روی زمین، به دیوار می آویختند و یا روی میز یا کاناپه قرار می دادند.

از جمله فرش های مشهور ایرانی می توان به قالیچه ترکمن، قالیچه مود خراسان، قالی مشهد، قالی زنجان، قالی باصری، قالی شیراز و نیریز، قالی کاشان، قالیچه بیرجند، قالیچه بلوچ و... اشاره نمود.

فرش ایرانی

از قدمت و اصالت فرش که بگذریم به این موضوع می رسیم که هر ایرانی حداقل یک فرش یا قالیچه حتما در خانه و محل زندگی خود دارد و از آن به عنوان پوشش تمام و یا بخشی از کف خانه استفاده می کند.

برای تمیز و سالم نگه داشتن فرش هر چند وقت یکبار نیاز است تا آن را از گرد و غبار و آلودگی های احتمالی پاک نمود. شستشوی فرش ها مخصوصا در روزهای پایانی سال و شب عید از مرسوم ترین کارهای خانه تکانی می باشد.

معمولا توصیه می شود برای شستن فرش از متخصصان شستشوی فرش و قالیشویی ها کمک بگیرید ولی در برخی موارد اگر فرش شما زیاد کثیف نیست که نیاز به شستشو در قالیشویی داشته باشد و یا فضای مناسب برای شستشوی آن در منزل دارید، می توانید این کار را با رعایت نکات مهمی که در مطلب بعدی به بررسی ان می پردازیم انجام دهید.

با ما همراه باشید...

 

برای دانلود فایل مقاله ی «تاریخچه اصالت فرش»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «تاریخچه اصالت فرش»


کلمات کلیدی : کاور، کاور فرش، فرش، فرش ایرانی، صادرات فرش، چاپ روی کاور فرش


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/19
بعضی از لکه ها که اتفاقاً متداول هم هستند نیاز به روش‌های خاص تمیز کردن خوشان را دارد.
1399/07/19
هر انسان خانه‌داری مواد شوینده و تمیزکننده هر سطوحی ازجمله فرش را دارد؛ اما موقعیت‌هایی هم پیش می‌آید که این مواد تمام‌شده باشند یا...
1399/07/18
لکه‌ی غذا، آبمیوه، قهوه و غیره روی فرش بخشی از زندگی است و حتی با احتیاط ترین آدم دنیا هم ممکن است به اشتباه چیزی را روی فرش بریزد برای همین...