خروج

3 روش خانگی تمیز کردن و نگهداری فرش


لکه روی فرش برای تمیزترین و بااحتیاط ترین آدم‌ها هم اتفاق می‌افتد. لکه آبمیوه، چای، روغن، گردوخاک و غیره یک‌جوری راهشان را به خانه‌ها و فرش‌ها باز می‌کنند. هر انسان خانه‌داری مواد شوینده و تمیزکننده هر سطوحی ازجمله فرش را دارد؛ اما موقعیت‌هایی هم پیش می‌آید که این مواد تمام‌شده باشند یا شاید دوست داشته باشید از مواد طبیعی‌تر برای تمیز کردن خانه استفاده کنید تا در معرض مواد شیمیایی نباشید. درهرصورت شاید تعجب کنید که بعضی از مواد دم دست باکمی خلاقیت چگونه می‌توانند تبدیل به پاک‌کننده و لکه‌گیرهای قدرتمند شوند. در ادامه چند روش خانگی تمیز کردن فرش را معرفی می‌کنیم.

مشاهده و خرید آنلاین کاور فرش

 

تمیز کردن لکه فرش با جوش‌شیرین

بعد از گذشت زمان فرش‌ها یک بوی خاصی می‌گیرند و جوش‌شیرین یک ابزار عالی برای از بین بردن بوی فرش است. البته جوش‌شیرین نمی‌تواند بوی بسیار قوی حیوانات خانگی را از بین ببرد اما در مواقع معمولی جواب می‌دهد.
برای از بین بردن بوی فرش یک‌لایه جوش‌شیرین را روی نقطه‌ی موردنظر بریزید و بزارید بین 1 ساعت الی 24 ساعت همان‌جا بماند و بعد جاروبرقی بکشید. جوش‌شیرین هر چه قدر بیشتر روی فرش بماند بوی بیشتری را جذب می‌کند ولی حتی همان 60 دقیقه هم در بعضی مواقع کافی است و می‌تواند تا حدودی بوی بد را جذب کند. فقط حواستان باشد وقتی جوش‌شیرین روی فرش ریختید روی آن راه نروید.

تمیز کردن فرش، شستشوی فرش

 

تمیز کردن فرش با سرکه:

سرکه بوی بد فرش را از بین می‌برد و باعث باز شدن بسیاری از لکه‌های غذا از الیاف فرش می‌شود. برای لکه‌گیری و بوگیری فرش با سرکه مقدار مساوی از آب و سرکه را باهم مخلوط‌کنید و مقداری از محلول را روی لکه‌ی موردنظر بریزید. اگر می‌خواهید بوی بد از بین برود باید بزارید محلول مدتی روی فرش بماند اما اگر می‌خواهید لکه‌ای را پاک‌کنید باید دستمال پارچه‌ای را به محلول آغشته کنید و آرام روی لکه بزنید تا وقتی‌که کامل پاک شود. بعد از استفاده از این روش خانه تا مدتی بوی سرکه می‌گیرد اما بعد از مدتی از ببین می‌رود. حواستان باشد که از سرکه سفید استفاده کنید چون سرکه رنگی باعث لکه‌دار شدن بیشتر فرش می‌شود.

تمیز کردن فرش، شستشوی فرش

 

تمیز کردن لکه فرش با مایع ظرف شویی:

برای از بین بردن لکه فرش با مایع ظرف‌شویی بهترین انتخاب مایع ظرف‌شویی بی‌رنگ است اما با استفاده از هر مایع ظرف‌شویی می‌توان لکه فرش را پاک کرد تا وقتی‌که زیاد از آن استفاده نکنید و حواستان به‌اندازه ها باشد. فقط دو یا سه قطره مایع ظرف‌شویی را با آب گرم مخلوط‌کنید. اگر مایع ظرف‌شویی زیاد بریزید روی فرش یک قسمت چسبناک به‌جا می‌زارد که گردوخاک پرز و کثیفی را جذب می‌کند.
یک دستمال پارچه‌ای یا حوله‌ی تمیز را به این مایع آغشته کنید و آرام روی لکه فرش ضربه بزنید (نباید پارچه را روی فرش بکشید) و از بیرون لکه به سمت داخل تمیز کنید تا لکه فرش پخش نشود. وقتی لکه کاملاً از بین رفت با یک دستمال تمیز روی آن قسمت ضربه بزنید تا مایع باقی‌مانده روی فرش را جذب کند. در آخر با یک دستمال خیس از آب جای لکه را پاک‌کنید و با یک دستمال دیگر خشک‌کنید.

تمیز کردن فرش، شستشوی فرشبرای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

3 روش خانگی تمیز کردن و نگهداری فرش


کلمات کلیدی : فرش، کاور فرش، لکه فرش، نگهداری فرش، شستشوی فرش،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/18
لکه‌ی غذا، آبمیوه، قهوه و غیره روی فرش بخشی از زندگی است و حتی با احتیاط ترین آدم دنیا هم ممکن است به اشتباه چیزی را روی فرش بریزد برای همین...
1399/07/18
قوم ها و ایل های ایرانی از دیرباز به هنر فرش بافی مشغول بوده‌اند. هر ایل و طایفه ای در ایران طرح فرش مخصوص به خودش را دارد اما بعضی از این فرش‌ها شناخته‌تر از بقیه هستند
1399/07/17
فرش های ایران بر اساس منطقه دسته بندی می‌شوند. در بسیاری از روستاهای ایران فرش ها توسط خانواده‌های مختلف به‌صورت گروهی بافته می‌شدند و یک منبع درآمد اضافه محسوب می‌شدند.