خروج

آیا نی نوشیدنی برای سلامتی مضر است؟


انسان‌ها هزاران سال است که از نی نوشیدنی استفاده می‌کند. تاریخچه نی نوشیدی به 3000 قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد، وقتی سومری‌ها از لوله‌هایی ساخته‌شده از طلا آبجو می‌نوشیدند. در قرن نوزدهم مردم از ساقه‌ی گندم به‌عنوان نی نوشیدنی استفاده می‌کردند. نی کاغذی در سال 1888 ساخته شد و نی نوشیدنی پلاستیکی بعد از سال 1970 کم‌کم محبوب شدند.
امروزه بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید از نی نوشیدنی استفاده می‌شود. هرروزه در آمریکا چیزی بین 170 میلیون تا 490 میلیون نی نوشیدنی استفاده می‌شود. نی نوشیدنی به راحت‌تر و بهداشتی تر نوشیدن مایعات کمک می‌کند و همچنین به افراد با معلولیت جسمی کمک می‌کند تا راحت‌تر غذا بخورند. البته استفاده از نی نوشیدنی همیشه هم خوب نیست و در طول زمان باعث اثرات مخربی روی سلامتی و محیط زیست می‌شود.

خرید نی نوشیدنی

 

مزیت های نی نوشیدنی

استفاده از نی نوشیدنی فواید خودش را دارد که عبارت‌اند از:

راحتی

هنگام نوشیدن مستقیم مایعات، باید لیوان را به‌طرف صورت خم کرد که احتمال ریخته شدن را افزایش می‌دهد. استفاده از نی نوشیدنی کمک می‌کند بدون این مشکل مایعات نوشیده شوند مخصوصاً وقتی داخلشان یخ دارند. این مسئله ممکن است ساده به نظر بیاید اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در قرارهای مهم یا هنگام پوشیدن لباس‌های گران‌قیمت یا در برخورد با کودکان این ریسک را نپذیرند.

رعایت بهداشت

هنگام نوشیدن از قوطی‌های فلزی استفاده از نی نوشیدنی بسیار بهداشتی تر از وقتی است که دهان مستقیم به قوطی برخورد می‌کند. باکتری‌های مضر می‌توانند روی در قوطی‌های آلومینیومی زنده بماند که در طی پروسه‌ی انبار کردن، حمل‌ونقل و جابه‌جایی در مغازه‌ها روی آن رفته‌اند. حتی اگر در رستوران‌ها ممکن است که لیوان‌ها خوب شسته نشده باشند و استفاده از نی نوشیدنی انتخاب بهداشتی تری است.

مشاهده و خرید آنلاین نی نوشیدنی

کمک به معلولیت‌های جسمی

نوشیدن از لیوان ممکن است برای افرادی که دچار اختلالات حرکتی، ضعف عضلانی یا دشواری در بلع هستند کار سختی باشد و استفاده از نی نوشیدنی به این افراد کمک می‌کند که به‌راحتی غذا بخورند.

جلوگیری از زرد شدن دندان

نوشیدنی‌های گازدار، چای و قهوه می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان در طول زمان شوند. استفاده از نی نوشیدنی از تماس این نوشیدنی‌ها با دندان‌ها جلوگیری می‌کند. البته برای جلوگیری از زردی دندان باید نی نوشیدنی را کمی جلوتر از ردیف دندان‌های جلویی قرارداد.

خرید نی نوشیدنی

 

معایب نی نوشیدنی:

حالا که از فواید نی نوشیدنی صحبت کردیم، نوبت اشاره کردن به تعدادی از مشکلاتش است.

سندروم لب سیگاری:

استفاده از نی نوشیدنی نیاز به جمع‌کردن لب‌ها درد و باگذشت زمان ممکن است باعث ایجاد چروک در لب‌ها شود که به سندروم لب سیگاری شناخته می‌شود. این اصطلاح وقتی به کار می‌رود که لب‌ها به خاطر کشیدن مداوم سیگار جمع می‌شوند.

نفخ

هنگام قرار دادن نی در نوشیدنی مقداری هوا در آن گیر می‌کند و این هوا درنهایت وارد سیستم گوارش و باعث ایجاد نفخ می‌شود به همین علت برای درمان نفخ توصیه می‌شود که از نی استفاده نکنید.

موارد بالا ضررهای مستقیم نی های نوشیدنی هستند. یکی از مشکلات نی نوشیدنی آسیب‌های زیست محیطی آن است و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها شروع به تولید نی نوشیدنی کاغذی و فلزی کرده‌اند اما همچنان در سراسر جهان استفاده از نی پلاستیکی همچنان زیاد است. ضررهای غیرمستقیم نی پلاستیکی بر سلامتی عبارت‌اند از:

خرید نی نوشیدنی

افزایش آلودگی هوا

محصولات پلاستیکی، مثل نی پلاستیکی، با انواعی از مواد شیمایی ساخته می‌شوند و پروسه‌ی ساخت این محصولات مواد شیمیایی زیادی را وارد هوا می‌کند که با اسم آلاینده‌های خطرناک شناخته می‌شوند. تنفس این آلاینده‌های خطرناک باعث ایجاد مشکلات زیادی برای سلامتی انسان‌ها می‌شود. این مواد بدون رنگ و بدون بو هستند برای همین زیاد موردتوجه مردم عادی قرار نمی‌گیرند.

غیرقابل بازیافت بودن

نی پلاستیکی از پلاستیک شماره 5 (No.5) ساخته می‌شود که قابل بازیافت است اما نی های نوشیدنی به خاطر سایز کوچک نمی‌توانند بازیافت شوند و وقتی وارد ماشین غربالگری بازیافت می‌شوند از سوراخ‌های آن به بیرون می‌افتند و وارد آشغال‌ها می‌شوند.

آسیب زدن به زیست دریایی

در آخر همه‌ی این نی ها وارد آب اقیانوس‌ها می‌شوند و باعث به خطر انداختن زیست دریایی می‌شوند. در اقیانوس پلاستیک به تکه‌های کوچک‌تر که میکرو پلاستیک نام دارند تبدیل می‌شود. حیواناتی مثل لاک‌پشت‌ها، ماهی‌ها و مرغ‌های دریایی در صورت خوردن این میکرو پلاستیک‌ها آسیب‌های جدی می‌بینند. درنهایت بعضی از این حیوانات توسط انسان‌ها خورده می‌شوند که باعث می‌شود میروپلاستیک‌ها وارد سیستم انسان‌ها شوند. این مسئله تا حدی پیش رفته است که فعالان محیط زیست در تلاش‌اند که استفاده از نی نوشیدنی پلاستیکی را ممنوع کنند. این قانون در بعضی نقاط جهان مثلاً ایالت کالیفرنیا ثبت‌شده است.

خرید نی نوشیدنی

اگر شما مشکلات خاصی دارید که استفاده از نی نوشیدنی کمک بزرگی برای سلامتی شما است، حتماً باید از آن‌ها استفاده کنید اما بقیه مردم باید در مواقع غیرضروری از استفاده از نی نوشیدنی خودداری کنند یا به‌جای استفاده از نی پلاستیکی از نی کاغذی یا نی نوشیدنی فلزی استفاده کنند.

مشاهده و خرید آنلاین نی نوشیدنی


 برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

آیا نی نوشیدنی برای سلامتی مضر است؟


کلمات کلیدی : نی نوشیدنی، نی، نی پلاستیکی، نی کاغذی، نی فلزی، نی تاشو، نی فنری،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/12/14
قیمت برنج پاکستانی در کنار پخت سریع، عطر فوق العاده و انواع متنوعی که دارد از دلایل خرید این برنج است. بسیاری از افراد در بهتر بودن برنج هندی یا پاکستانی شک دارد که...
1399/06/29
نایلون یک واژه ی کلی است که برای مواد مصنوعی که می توانند به شکل ها و...
1399/06/28
فلکسوگرافی یکی از روش های قدیمی چاپ است که تبدیل به ورژن جدید چاپ مسطح یا لتر پرس شده است...