خروج

جعبه مقوایی یا کارتن بسته بندی


کارتن یا جعبه مقوایی چیست؟

جعبه مقوایی تعریف و اصول مشخص و مدونی ندارد. این گونه جعبه ها، به طور عموم ترکیب نا محدود دارند و از سه لایه کاغذ تولید می‌شوند. گرچه  این موضوع به این معنا نیست که تولید این کارتن ها سازوکار تعریف شده ای نداشته باشد.

مشاهده و خريد آنلاين پاکت کرافت

مقوا

انواع جعبه مقوایی

جعبه های مقوایی انواع مختلفی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم

 1. کارتن های نیمه شیار دار

کارتن های نیمه شیار دار را می‌توان همسان با کارتن های شیار دار معمولی  که در ادامه به آن می پردازیم، دانست بااین‌تفاوت که بر خلاف جعبه مقوایی شیار دار معمولی، در این نوع کارتن ها یک سری فلاپ به کار رفته است. این جعبه ها دارای یک سر باز هستند و همین سبب می شود که به راحتی بتوان کالا های سنگین و بزرگی هم چون ماشین ظرف شویی، ماشین لباس شویی، یخچال و نمونه هایی از این دست را درون آن قرار داد.

مقوا

 1. کارتن های شیاردار

ترین نوع جعبه مقوایی هستند که بیش تر برای حمل و نقل کالا های کوچک مانند فنجان، لیوان و کتاب به‌کار می‌روند و در آن‌ها، طول همه‌ی فلاپ ها از مرکز تا لبه یکسان است

 1. کارتن دارای برش اختصاصی

 جعبه مقوایی سفارشی هستند که براساس نیاز مشتری و ویژگی‌های خاص و دقیق، طراحی می‌شوند. شکل، ترکیب رنگ و ساختار این جعبه‌ها، همه می‌توانند بر اساس نیاز و خواست مشتری تغییر کنند. از این نوع، بیشتر برای کالاهای آرایشی، اسباب بازی و دیگر کالاهایی که جنبه‌ی سفارشی بودن دارند (جعبه ی کادو)، به کار می‌رود.

مقوا

 1. <کارتن های اورفلاپ

عرض این جعبه مقوایی به طور کامل توسط فلاپ های خارجی که روی هم قرار گرفته‌اند، به‌طور کامل پوشش داده می‌شوند. فلاپ‌ها عمقی برابر با هم و مساوی با عرض جعبه دارند. استحکام و مقاومت این کارتن، آن را به یکی از گزینه‌های اصلی برای حمل‌ونقل و جابه‌جایی کالا های سنگین هم چون یخچال، ماشین لباس شویی و ظرف‌شویی تبدیل کرده است.

 1. کارتن RETT

این کارتن ها کف ضخیم و محکم و سر دری دارند که به سمت داخل تا می‌شود. سادگی و عدم‌نیاز به چسب به هنگام مونتاژ (جعبه بدون چسب به داخل تا می‌شود)، سبب محبوبیت این جعبه ها شده است. جعبه های RETT بیشتر برای بسته بندی و حمل‌ونقل کالاهای باریک هم چون چای و قهوه و مانند این ها، به کار می‌روند.

 1. جعبه مقوایی سینی مانند

این جعبه ها بیشتر شبیه سینی هستند و برای مواردی که لازم است کالا قابل دیدن باشد و حمل و نقل ساده و آسانی داشته باشد به‌کار می‌روند. بسته بندی نوشیدنی، مواد غذایی، بطری آب، آب میوه ، خوراکی، آجیل و خشکبار، از جمله کارکرد های این جعبه مقوایی هستند.

مقوا

مقوایی ساخته شده از مقوای موج دار چه قدر استحکام و دوام دارند؟

 • عوامل متعددی بر استحکام و دوام جعبه های ساخته شده از مقوای موج دار موثر هستند که در ادامه به آن‌ها می پردازیم:

  1. جنس کالا: این که چه کالایی را درون بسته بندی جای می دهد مهم و بر ماندگاری و دوام آن اثر گذار است. بهتر است کالا با میزان مقاومت بسته سازگار باشد. وزن کالا از دیگر عوامل اثرگذار بر استحکام جعبه است.
  2. ابعاد جعبه مقوایی: این که جعبه در چه اندازه و با چه مختصاتی تولید شده است، به شدت در ماندگاری و استحکام آن نقش دارد.
  3. چیدمان کالا: این که کالا چگونه درون جعبه چیده می‌شود، از عوامل تعیین کننده ی استحکام جعبه است.
 • در پایان لازم است یاد آور شویم که گرچه ساخت و تولید این جعبه ها سازوکار و مختصات تعریف شده‌ای دارد، ولی تجربه‌ی تیم سازنده، کارخانه و کیفیت مواد اولیه نیز در آن نقش حیاتی دارد و به همین جهت پیشنهاد می شود تامین کننده ی مناسبی را برای این کار برگزینید و از کیفیت بالای کالا اطمینان حاصل نمایید.

جعبه کارتنی و پاکت کاغذی: کدام برای بسته بندی بهتر است؟

اگر در انتخاب میان جعبه کارتنی و پاکت کاغذی برای بسته بندی شک دارید، در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که به شما کمک می‌کند راحت تر انتخاب کنید. وقتی نوبت به انتخاب بسته بندی می شود به علت گزینه های فراوانی که در بازار موجود است ممکن است انتخاب «بهترین» بسته بندی سخت به نظر بیاید. در حقیقت انتخاب بهترین بسته بندی بیشتر از هر چیز دیگری به کالایی که می خواهید بسته بندی کنید بستگی دارد. مواردی مثل وزن کالا، جنس کالا، شکل و ابعاد کالا نقش مهمی در انتخاب بسته بندی مناسب دارند. اگر بر اساس ظاهر کالا نمی‌توانید بین پاکت کاغذی و جعبه کاغذی انتخاب کنید در ادامه ی این مقاله این دو نوع بسته بندی را با هم مقایسه می کنیم تا انتخاب راحت تری داشته باشید.

جعبه ی کارتنی و پاکت کاغذی

شباهت های کارتن و بسته بندی کاغذی

کاملاً واضح است که کارتن و کاغذ در یک سری خصوصیات به هم شباهت دارند و برای بسیاری از بسته بندی ها گزینه‌ی مناسبی هستند. مزایای مشابه این دو بسته بندی عبارتند از:
-    هر دو بسته بندی می‌توانند بازیافت شوند و همینطور در طبیعت تجزیه می‌شوند و ضرری برای محیط زیست ندارند به همین علت انتخاب مناسبی برای برندهای دوست دار محیط زیست هستند.
-    این بسته بندی ها جزو ارزان قیمت ترین بسته بندی های موجود در بازار هستند، بعضی از پاکت های کاغذی (بسته به جنس کاغذ) از بسته بندی کارتنی ارزان تر هستند اما در کل هر دو بسته بندی در دسته ی ارزان قیمت قرار می گیرند
-    این بسته بندی ها در انواع شکل ها، اندازه ها و رنگ ها ساخته می شوند و حق انتخاب زیادی برای شخصی سازی کردن بسته بندی می دهند.
-    جعبه کارتنی و پاکت کاغذی قابلیت چاپ هرگونه طراحی را دارند و از این طریق ی توانند با جنس های دیگر بسته بندی از لحاظ زیبایی رقابت کنند.
-    کارتن و کاغذ در همه ی نقاط دنیای موجود است و دسترسی به آن ها بسیار راحت است و برخلاف مواد دیگر احتمال کمیاب شدن این بسته بندی ها تقریبا صفر است.

جعبه ی کارتنی و پاکت کاغذی

تفاوت جعبه کارتنی و پاکت کاغذی

با وجود تمام شباهت‌های کارتن و کاغذ، آن ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند که خصوصیات و معایب خودشان را دارند. اگر دنبال بسته بندی سبک، مقرون به صرفه، سازگار با محیط زیست که قابلیت شخصی سازی داشته باشد هستید، جعبه کارتن و پاکت کاغذی انتخاب مناسبی هستند اما باید از تفاوت های اصلی این دو بسته بندی هم اطلاع داشته باشید که عبارتند از:
-    جعبه کارتنی مقاوم تر و سخت تر از کاغذ است و انتخاب بهتری برای بسته بندی در حین حمل و نقل کالا است؛ اما بسته بندی کارتنی ممکن است زیاد از لحاظ بصری زیبا نباشد و باعث نا رضایتی مصرف کننده شود.
-    پاکت کاغذی برای بسته بندی نهایی که در قفسه ها قرار می گیرد بهتر است مخصوصا برای مواد غذایی زیرا قابلیت هایی مثل پاکت کاغذی کف کاست باعث می شوند محصول بهتر و زیباتر دیده شود.
-    یکی از تفاوت های اساسی این دو بسته بندی این است که پاکت کاغذی سبک تر از جعبه کارتی است و امکان شخصی سازی و تغییرات بیشتری دارند.
-    جعبه کارتنی در ابعاد بسیار کوچک موجود نیست زیرا استفاده ای ندارد اما پاکت کاغذی از لحاظ سایز انتخاب‌های بیشتری به کسب و کار ها می دهد.

 

جعبه ی کارتنی و پاکت کاغذی

انواع بسته بندی کاغذی و پاکت کاغذی

بسته بندی های کاغذی تنها به یک جنس ختم نمی‌شوند و از انواع مختلف کاغذ ساخته می‌شوند. یکی از تفاوت‌های اصلی بین جعبه کارتنی و پاکت کاغذی این است که بسته بندی کاغذی از لحاظ جنس حق انتخاب‌های بیشتری دارد. کاغذ های بسته بندی که برای مواد غذایی هم مناسب هستند عبارتند از:
کاغذ کرافت: کاغذ کرافت یک کاغذ محکم و ضخیم است که برای بسته بندی مواد غذایی مناسب است و برای بسته بندی موادی مثل شکر، آرد، قهوه و چای که نباید با رطوبت یا هوا تماس داشته باشند از پاکت کاغذ کرافت استفاده می شود.
کاغذ شیشه ای: این کاغذ برای بسته بندی مواد بسیار چرب مثل فست فود و کیک و شیرینی مناسب است زیرا کاملاً ضد روغن است
کاغذ مومی: پاکت های کاغذی مومی برای بسته بندی کره، صابون، ساندویچ های گرم و سرد استفاده می شوند زیرا کاملاً ضد روغن و رطوبت هستند.

مشاهده و خرید آنلاین پاکت مقوایی

حق انتخاب‌های مختلف، بسته بندی کاغذی و پاکت کاغذی را تبدیل به انتخاب مناسبی برای بسیاری از کالاهای متفاوت می‌کند. بااین‌حال کالاهای زیادی هم هستند که کاملاً مناسب بسته بندی کارتنی هستند. اگر شما هم مجبور شدید از جعبه کارتنی استفاده کنید و نگران زیبایی بصری بسته بندی هستید، نگران نباشید با یک طراحی خوب و چاپ حرفه‌ای می‌توانید این مشکل را به‌راحتی حل کنید.


کلمات کلیدی : جعبه کارتنی، کارتن، جعبه کاغذی، جعبه مقوایی، بسته بندی کارتنی، طراحی کارتون بسته بندی، کارتون رنگی،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می‌توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.