خروج

آیا آب برنج برای پوست و مو مفید است؟


آب برنج (آبی که بعد از پخت برنج باقی می‌ماند) از دیرباز به‌منظور داشتن پوست و مویی بهتر استفاده می‌شده است. قدمت اولین استفاده از آب برنج به بیش از هزار سال قبل و به کشور ژاپن برمی‌گردد. امروزه هم استفاده از آب برنج برای درمان پوست همچنان محبوب است زیرا این باور وجود دارد که پوست را صاف و شفاف می‌کند و می‌تواند برای حالت‌های مختلف پوست استفاده شود و مهم‌تر از همه آب برنج را می‌توان به‌راحتی و بدون هیچ هزینه‌ای در خانه استفاده کرد. آب برنج شامل موادی می‌شود که می‌توانند پوست شمارا ترمیم و محافظت کنند. البته علاوه بر همه‌ی این‌ها، فایده‌هایی هم به آن نسبت داده می‌شود که علم هنوز نتوانسته آن‌ها را کاملاً اثبات کند.

استفاده از آب برنج برای روشن شدن پوست

منابع زیادی آب برنج را برای روشن کردن پوست و از بین بردن لکه‌های تیره معرفی می‌کنند. درواقع بسیاری از محصولات تجاری زیبایی (مانند صابون، تونر و کرم‌های روشن‌کننده) شامل آب برنج می‌شوند. بعضی مردم حاضرند روی معجزه‌های روشن‌کننده‌ی پوست توسط آب برنج قسم بخورند. بااینکه مواد موجود در آب برنج خاصیت روشن‌کنندگی دارند اما هنوز مدرکی برای اثبات میزان تأثیرگذاری آن‌ها وجود ندارد. بااین‌حال بر اساس تجربه، افراد زیادی هستند که نتایج خوبی از این روش گرفته‌اند. یک‌تکه پنبه را در آب برنج بزارید و صبح‌ها و شب‌ها آن را به پوست خود بزنید. گفته‌شده خوابیدن با آب برنج تازه روی پوست تأثیرش را چند برابر می‌کند.

استفاده از آب برنج برای صورت

مقاله‌ای در سال 2013 نشان داد که سرکه‌ی برنج (آب تخمیر شده‌ی برنج) می‌تواند باعث بهبودی آسیب پوستی بعد از آفتاب‌سوختگی شود. سرکه‌ی برنج کلاژن پوست را افزایش می‌دهد و پوست صورت را سفت می‌کند و به جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک کمک می‌کند. سرکه‌ی برنج همین‌طور یک ضد آفتاب طبیعی محسوب می‌شود. مقاله‌های دیگری هم خواص ضد پیری آب برنج تخمیر شده را به علت وجود آنتی‌اکسیدان‌های فراوان در آن نشان داده‌اند.

آب برنج برای پوست
 

استفاده از آب برنج برای خشکی پوست

آب برنج حساسیت‌های پوستی ایجادشده توسط سدیم لورت سولفات، ماده‌ای که در بسیاری از محصولات مراقبت‌های پوستی به کار می‌رود را برطرف می‌کند. شواهد حاکی از آن است که روزی دو بار استفاده از آب برنج به پوست‌هایی که توسط سدیم لورت سولفات آسیب‌دیده‌اند یا خشک‌شده‌اند را ترمیم می‌کند.

 

استفاده از آب برنج برای موهای آسیب‌دیده

موهایی که با دکلره و رنگ شدن آسیب‌دیده‌اند می‌توانند با ماده‌ای به نام اینوزیتول که به‌وفور در آب برنج یافت می‌شود ترمیم شوند. آب برنج کمک به تارهای مو کمک می‌کند که از داخل به بیرون‌ترمیم شوند و همین‌طور درمان خوبی برای دوشاخه شدن انتهای مو (به‌اصطلاح موخوره) است. آب برنج مقدار زیادی از آمینواسیدها، ویتامین ب، ویتامین ای، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های برنج را در خودش دارد. برای همین باعث از بین بردن گره‌های مو، نرم شدن، براق شدن، قوی شدن و افزایش رشد مو می‌شود.

 

آب برنج برای موهای آسیب دیده
 

استفاده از آب رنج برای اگزما، آکنه، جوش و التهاب‌های پوستی

افراد زیادی گزارش کرده‌اند که استفاده از آب برنج به‌صورت موضعی باعث تسکین پوست، از بین بردن لکه‌های قرمز ناشی از مشکلات پوستی مانند اگزما و کمک به درمان آن‌ها می‌شود. بر اساس خواص اثبات‌شده‌ی آب برنج که امروزه در دسترس است می‌توان حدس زد که این گزارش‌های صحت دارند اما همچنان شواهد مکتوبی در این زمینه ارائه نشده است.

 

استفاده از آب برنج برای آفتاب‌سوختگی

مواد موجود در آب برنج می‌توانند از پوست در برابر اشعه‌ی خورشید محافظت کنند. مقاله‌ای که در سال 2016 ارائه شد نشان داد می‌توان با استفاده از آب برنج و مواد گیاهی دیگر یک ضد آفتاب بسیار مؤثر ساخت. فقط کافی است آب برنج را منطقه‌ی آفتاب‌سوخته‌ی پوست بزنید و بعد آرام آب بکشید.

 

استفاده‌ی آب برنج برای مشکلات دیگر

خوردن آب برنج می‌تواند به‌سلامت چشم کمک کند و گفته‌شده که می‌توانند به درمان بیماری‌های چشمی مثل تباهی لکه‌ی زرد، بیماری که بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کند و می‌تواند به کوری منجر شود، کمک کند. بعضی منابع هم پیشنهاد می‌کنند برای مشکلات گوارشی یا مسمومیت‌های غذایی آب برنج مصرف کنید. ولی نباید در خوردن آب برنج زیاده‌روی کنید چون شواهدی مبنی بر وجود آرسنیک در برنج هست و تجمع زیاد آرسنیک در بدن عوارض بدی در پی دارد.

چندین روش مختلف برای آماده کردن آب برنج وجود دارد؛ اما مرحله‌ی مشترک همه‌ی آن‌ها شستن و آب کشیدن برنج قبل از استفاده است. بسیاری این باور رادارند که نوع برنجی که استفاده می‌کنید اهمیتی ندارد؛ اما استفاده از هر چیز ارگانیکی همیشه بهتر است.

 

جوشاندن برنج

برنج را خیلی خوب بشورید و آب بکشید. تقریباً چهار برابر برنجی که می‌خواهید استفاده کنید آب بریزید. آب و برنج را باهم هم بزنید تا وقتی به جوش بیاید. شعله را خاموش‌کنید و با استفاده از یک قاشق برنج را در ظرف فشار دهید تا مواد مفید آن آزاد شود. با استفاده از یک آبکش، آب برنج را جدا کنید می‌توانید این آب برنج را در یک ظرف دردار تا یک هفته در یخچال نگه‌داری کنید. فقط قبل از هر بار استفاده آب برنج را با مقداری آب معمولی رقیق کنید.

آب برنج برای مو
 

خیس دادن برنج

شما می‌توانید آب برنج را با خیس دادن آن‌هم بگیرید. تمام مراحل بالا را کاملاً طی کنید و فقط به‌جای جوشاندن برنج را حداقل سی دقیقه در آب خیس دهید و بعد با قاشق آن را فشار دهید و بعد از آبکش رد کنید. در آخر آن را در یخچال نگه‌داری کنید.

 

تخمیر کردن برنج

برای تهیه‌ی آب برنج تخمیر شده تمام مراحل خیس دادن برنج را تا انتها انجام دهید اما به‌جای اینکه از آب برنج در یخچال نگه‌داری کنید (بعد از فشار دادن با قاشق و آبکش کردن) آن را در یک ظرف شیشه‌ای دربسته ریخته و دو روز در دمای اتاق نگه‌داری کنید. وقتی ظرف شروع به آزاد کردن یک بوی ترشیدگی کرد آن را در یخچال بگذارید و حتماً قبل از استفاده با مقداری آب معمولی مخلوطش کنید.

آب برنج را می‌توانید به‌طور مستقیم به پوست یا مو بزنید. حتی می‌توانید آن را با روغن‌های طبیعی و مواد دیگر بر اساس سلیقه‌ی شخصی مخلوط‌کنید. این نکته را فراموش نکنید که همیشه قبل از استفاده از آب برنج تخمیر شده یا جوشانده شده آن را با آب معمولی رقیق کنید.

 

شست و شوی مو با آب برنج

می‌توانید مقداری روغن و عرق‌های گیاهی به آب برنجی که درست کرده‌اید اضافه کنید تا عطر بهتری بگیرد. بعد آب برنج را روی ریشه‌ی نوها تا نوک آن بریزید و مقداری ماساژ دهید. بزارید حداقل 10 دقیقه بماند و بعد آبکشی نمایید. اگر می‌خواهید آب برنج را در حمام استفاده کنید بعدازاین کارتان با شامپو و نرم‌کننده تمام شد، آب برنج را روی موهای خود بریزید و بعد از مدتی آب‌کشی کنید. حواستان باشد که نباید آب برنج نباید بیشتر از 25 دقیقه روی مو بماند زیرا می‌تواند پروتئین مو را جذب کند و باعث خشکی مو شود.

 

شامپوی آب برنج

شما می‌توانید شامپوی خانگی با آب برنج درست کنید، فقط کافی است مقداری صابون مایع کاستیل را با آب برنج و هر مدل عرق گیاهی یا روغن گیاهی دلخواهتان مخلوط‌کنید. طرز استفاده‌ی آن با شامپوهای معمولی فرقی نمی‌کند.

 

تونر آب برنج

مقدار کمی از آب برنج را روی یک پد پنبه‌ای بریزید و به‌آرامی روی صورت و گردنتان ماساژ دهید و اگر دوست داشتید می‌توانید آبکشی نمایید. آب برنج خاصیت آنتی باکتریال دارد، پوست صورت را سفت می‌کند و منافذ صورت را کوچک‌تر می‌کند برای همین یک تونر طبیعی عالی است.

آب برنج برای از بین بردن لک های پوستی
 

اسکراب آب برنج

برای تهیه‌ی اسکراب آب برنج کافی است مقداری نمک دریا و روغن گیاهی دلخواهتان را به آب برنج اضافه کنید. بعد آن را به پوست بدن یا صورت به حالت دورانی بمالید و بعدازاینکه کاملاً پوستتان لایه‌برداری شد، اسکراب را آبکشی کنید.
استفاده از آب برنج یک روش زیبایی سنتی با قدمت بالا است که از شرق آسیا به بقیه مناطق دنیا انتقال یافت. امروزه روش‌های زیادی برای استفاده‌های مختلف از آب برنج در سایت‌های آنلاین وجود دارد. بعضی فواید و روش‌های مثال زده‌شده ازنظر علمی اثبات‌شده‌اند درصورتی‌که بعضی دیگر همچنان بر پایه‌ی شواهد تجربی هستند. درهرصورت شما می‌توانید خودتان در خانه بدون هیچ هزینه‌ای این روش‌ها را امتحان کنید و از تأثیرش مطمئن شوید.
 


کلمات کلیدی : آب برنج، فواید آب برنج، زیبایی و پوست و مو


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/12/14
قیمت برنج پاکستانی در کنار پخت سریع، عطر فوق العاده و انواع متنوعی که دارد از دلایل خرید این برنج است. بسیاری از افراد در بهتر بودن برنج هندی یا پاکستانی شک دارد که...
1399/12/11
بعدازاینکه کیسه برنج مورد نظر خودتان را انتخاب کردید قسمت مهم ماجرا شروع می شود که طراحی بسته بندی است. طراحی بسته بندی تنها چیزی است که باعث تمایز شما از رقیب های بازار می شود زیرا...
1399/12/07
نکته‌ای که در مورد گونی کنفی وجود دارد این است که این کیسه قابل استفاده دوباره است. شما به جای اینکه کیسه بسته بندی کنفی که در خانه دارید را دور بیندازید می‌توانید با آن‌ها وسایل کاربردی مختلفی بسازید.
فروشگاه اینترنتی تورنگ شاپ