خروج

پرسش های مهم پیش از بسته بندی


همان گونه که پیش از این و در دیگر یادداشت ها عنوان شد، امروزه بسته بندی نه یک «شاید» که به «بایدی» برای صنعت های مختلف، از جمله صنعت های غذایی تبدیل شده است. بسته بندی خود صنعت مستقل، مهم و درآمد زایی شده است که موجودیت خیلی از صنعت های دیگر را به خود وابسته ساخته و به رکن اصلی بیشتر کسب و کار ها تبدیل شده است.

اهمیت بسته بندی و وابستگی دیگر کسب و کار ها به این صنعت، به اندازه ای است که سبب شده دانش و زمینه ی مطالعاتی جدیدی به نام «دانش بسته بندی و مواد» شکل بگیرد. با این حال، عمده ی فعال های این عرصه، زمان کافی برای پرداختن به همه ی جنبه های این بحث ندارند و همین انگیزه و بهانه ای شد تا نگارنده در این مقاله به بررسی و تحلیل نکته های مهم در بسته بندی بپردازد.

بسته بندی

  1. آیا طراحی شما گویا و ساده است؟

آیا بسته بندی شما می تواند به خوبی محتوا، شعار، برند، ساختار و پیام خود را به مشتری برساند؟ هرچه طراحی و بسته بندی شما در انتقال مورد های یاد شده توانا باشد، گویا و نافذ تر خواهد بود. با این حال، سادگی هم مهم است. مهم است که طراحی شما بتواند شعار و پیام خود را نه با پیچیدگی، که به سادگی و در کم ترین زمان و فرصت ممکن، به مشتری منتقل کند. اگر نمی توانید در سریع ترین زمان ممکن به پرسش نخست پاسخ دهید، یقین بدانید که طراحی و بسته بندی کالای شما گویا و ساده نیست.

بسته بندی

  1. آیا طراحی شما صادقانه و شفاف است؟

هر آنچه که بر روی کالا ثبت می شود، باید مشخص، شفاف و البته صادقانه باشد. تصور نکنید که با ثبت نکردن قیمت، تاریخ انقضا و دیگر داده و حقیقت های غذایی، مصرف کننده را گول زده اید. امروزه مصرف کننده آگاه تر از همیشه و با قدرت چانه زنی فراوان پا به فروشگاه می گذارد و اگر اطلاعات مورد نظرش را بر روی کالا نیابد، آن را کنار نهاده و کالای دیگری بر می دارد. گذشته از این، عدم درج اطلاعات یا بد تر از آن، درج اطلاعات ناصحیح، می تواند مصرف کننده را نسبت به شما بدبین کند و بدانید یک مشتری بدبین، تجربه ی خود را با هفده مشتری دیگر در جریان خواهد گذاشت و اگر آن هفده مشتری نیز هر یک تجربه شان را به هفده نفر منتقل کنند (در بهترین حالت و بدون بزرگ نمایی)، اعتبار تامین کننده برای همیشه زیر پرسش خواهد بود.

بسته بندی

  1. آیا بسته بندی در قفسه و در کنار رقیب ها جذاب است؟

فراموش نکنید که کالا و بسته بندی و طراحی آن، نه به تنهایی که در فروشگاه و در کنار انبوهی از دیگر کالا ها و بسته ها باید دیده شود. هیچ فروشگاهی فضا و بخش ویژه و منفردی برای کالای شما در نظر نمی گیرد. پس افزون بر مورد های یاد شده، باید طراحی و بسته بندی کالا به گونه ای باشد که بتواند درون قفسه و در کنار دیگر کالا ها، خود را نشان دهد.

بسته بندی

  1. به فروشگاه بروید و روزی را با کالا و بسته بندی های مختلف سر کنید

در پایان نگارنده پیشنهاد می دهد که اگر حتی زمانی برای مطالعه و کند و کاو در این زمینه را ندارید، می توانید روزی به فروشگاه بروید و از نزدیک کالا های مختلف را مشاهده و بسته بندی و طراحی آن ها را تحلیل و بررسی کنید. در همین میان، سعی کنید تعدادی از کالا ها که از نظر شما بسته بندی مناسب دارند و کالا هایی که بسته بندی مناسبی ندارند را برداشته و ویژگی های هر یک را تحلیل کنید.

برای دانلود فایل مقاله ی «پرسش های مهم پیش از بسته بندی»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «پرسش های مهم پیش از بسته بندی».


کلمات کلیدی : بسته بندی، پاکت، کاغذ


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می‌توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.