خروج

بسته بندی با نایلون و نایلکس بهتر است یا بسته بندی با کاغذ کرافت؟


نیازی به گفت و گو ندارد که امروزه، بسته بندی به رکن مهم و بخش اساسی تولید و ارائه ی کالا تبدیل شده است و دیگر نمی توانیم آن را از مرحله های مختلف تولید و عرضه ی کالا جدا بپنداریم.

امروز می دانیم و می بینیم که بسته بندی خود به صنعتی مجزا تبدیل شده و در کنار دیگر صنعت ها جای گرفته است. بسته بندی با کاغذ، بسته بندی نایلون و نایلکس، بسته بندی با پارچه، بسته بندی با پلاستیک، بسته بندی با مواد فلزی، آلومینیومی و چوبی، بسته بندی با کاغذ های کرافت، بسته بندی با سلفون و بیش از ده ها مورد دیگر، از جمله گونه های مختلف بسته بندی هستند که هر یک زمینه های توسعه و گسترش بی شماری را پیش روی بازاریاب، تولید کننده، طراح و البته در نهایت مصرف کننده قرار می دهند.

کرافت

از میان مورد های یاد شده در بخش بالا، بسته بندی با نایلون و نایلکس و بسته بندی با کاغذ کرافت، از جمله نمونه هایی هستند که به ظاهر تا کنون بیش از دیگر نمونه ها توجه و تمرکز تولید کننده و مشتری ها را به خود جلب کرده اند.

به همین دلیل، نگارنده بر آن شد تا به واسطه ی یادداشت پیش رو، به تحلیل، بررسی و هم سنجی دو مورد از بسته بندی های یاد شده، یعنی بسته بندی کرافت و بسته بندی نایلون و نایلکس بپردازد.

نایلون و نایلکس

مزیت های نایلون و نایلکس چیست؟

نایلون و نایلکس ارزان هستند و این مهم ترین و البته وسوسه برانگیز ترین خاصیت و ویژگی این دو گونه ی بسته بندی است. ارزان بودن تولید، فرآوری، ساخت و استفاده در بسته بندی، از جمله عامل هایی هستند که سبب شده اند تا نایلون و نایلکس بیش از کاغذ کرافت برای بسته بندی و استفاده مورد توجه قرار بگیرند.

کرافت

کشور ما ایران از منبع های نفتی برخوردار است و همین عامل موجب می شود تا منبع و ماده های اولیه ی مورد نیاز بیشتری برای تولید نایلون و نایلکس نسبت به کاغذ به خصوص کاغذ کرافت در اختیار داشته باشیم.

حال به بررسی عامل های یاد شده درباره ی کاغذ و کاغذ کرافت می پردازیم.

کاغذ کرافت نسبت به نایلون و نایلکس، ماده و روش بسته بندی گران قیمتی به شمار می رود.

کاغذ کرافت از ماده های اولیه به نام خمیر کرافت یا پالپ پدید می آید که همین ماده نیز از چوب تولید و ایجاد می شود. با ارزیابی و برآورد سر انگشتی می توانیم به این مهم دست یابیم که درخت، منبع و عامل مهمی برای تولید و فرآوری کاغذ کرافت به شمار می رود. همین سبب شده تا تولید کاغذ کرافت نسبت به نایلون و نایلکس، گران تر باشد.

نایلون

از سویی دیگر، کشور ما در شرایطی به سر می برد که از نظر منبع اولیه برای تولید کاغذ کرافت، با محدودیت مواجه است و همین مزید بر علت خواهد بود که چرا این گونه بسته بندی در ایران توفیقی نیافته است.

کاربرد و استفاده از نایلون و نایلکس و کاغذ کرافت

در کاربرد هم عامل و دلیل های مهم و البته گوناگونی هستند که نشان می دهند چرا نایلون و نایلکس بیش از کاغذ کرافت مورد استقبال و مصرف مردم قرار می گیرد.

ماندگاری، دوام، نفوذ ناپذیری نسبت به رطوبت و سهولت حمل و نقل، از جمله عامل های حیاتی و تعیین کننده هستند که مصرف کننده را به سمت استفاده از نایلون و نایلکس سوق می دهند و این در حالی است که کاغذ کرافت نسبت به نم، رطوبت، پارگی و حمل و نقل، مقاومت و ماندگاری اندکی از خود نشان می دهد و گزینه ی خوبی برای حمل و نقل های طولانی مدت و پر خطر، به شمار نمی رود.

نایلون

بر خلاف نایلون و نایلکس که بیشتر بر مصرف کننده تمرکز دارند، استفاده از کاغذ کرافت، امتیاز هایی را برای جامعه به همراه دارد که در مقاله ی بعدی به آن خواهیم پرداخت.

برای دانلود فایل مقاله ی «بسته بندی با نایلون و نایلکس بهتر است یا بسته بندی با کاغذ کرافت؟»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «بسته بندی با نایلون و نایلکس بهتر است یا بسته بندی با کاغذ کرافت؟»

 


کلمات کلیدی : بسته بندی، نایلون، نایلکس، کرافت


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که ...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.