خروج

بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (1)


 

این مقاله به موضوع نوین «بسته بندی سبز» و جایگاه آن در بازار یابی می پردازد. نظر به تازه بودن موضوع و دغدغه ی مقاله، پیش از هر چیز لازم است ابتدا نگاهی بر ترکیب «بسته بندی سبز» و تحلیل آن داشته باشیم تا خواننده بیشتر با این موضوع آشنا شود و بهتر بتواند چالش و مطلب های یاد شده را درک نماید.

بسته بندی سبز

بسته بندی

بسته بندی یکی از سه گانه های بازاریابی است. سه عامل تمایز، خلاقیت و بسته بندی، سه وجه بازاریابی را تشکیل می دهند. در خصوص بسته بندی نگارنده مطلب و مقاله های متعدد و گوناگونی نگاشته است که می توانید به آن ها مراجعه کنید. با این حال برای ارائه ی تعریفی کلی ، باید این طور گفت که بسته بندی، پوشش و نمای بیرونی کالا است که وظیفه ی خطیر نگه داری و البته بازاریابی کالا را بر عهده دارد.

سبز، واژه ای است که نگارنده آن را از ترکیب «بازاریابی سبز» وام گرفته است. بازاریابی سبز به گونه ای بازاریابی اطلاق می شود که تمرکز زیادی بر حفظ محیط زیست، کاهش آلاینده ها و استفاده ی بهینه از ماده های اولیه برای تولید کالا و بسته بندی آن ها دارد. پیدایش و رشد بازاریابی سبز را می توان به گسترش دانش بشر و آگاه شدن بشر نسبت به ضرر و خطر های استفاده از ماده های شیمیایی و ماده های اولیه ی تجدید ناپذیر در تولید کالا یاد کرد.

بسته بندی

بسته بندی سبز از ترکیب دو پاراگراف پیشین پدید آمده است. بسته بندی سبز بر گونه ای از بسته بندی اشاره می کند که در آن، نه تنها از مواد اولیه ی دوست محیط زیست و یا کم خطر برای محیط زیست استفاده شده است، که پس از استفاده از کالا نیز می توان بسته بندی را برای دیگر هدف ها و کارکرد ها به کار گرفت.

چه شد که بسته بندی سبز پدید آمد؟

با گسترش صادرات و تجارت جهانی، رفته رفته بحث انتقال کالا و صادرات و واردات کالا به دیگر کشور ها پدید آمد. در  همین فرآیند، صادر کننده ها و به تبع آن دیگر کارگزار های مربوطه هم چون دانشمندان و حامیان محیط زیست، به اثر و پیامد ها ین نامطلوب بسته بندی و کالا های غیر قابل باز یافت یا دیر باز یافت بر محیط زیست پی بردند. برای نمونه، روزانه میلیون ها کالا در بسته بندی های مختلف و با استفاده از مواد اولیه ی متفاوت و البته تغییر قابل باز یافت، از مسیر های دریایی، هوایی و زمینی مختلف به سراسر جهان فرستاده می شود و همین عامل می تواند آسیب، خسارت و پیامد های جبران ناپذیری برای مردم و البته محیط زیست داشته باشد.

بسته بندی

حمل و نقل کالا در مسافت های طولانی چطور باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود؟

تصور کنید که قرار است کالایی را از کارخانه ای نزدیک محل سکونت خود خریداری کنید، در این حالت شما به بسته یا پلاستیکی برای بسته بندی و حمل کلا نیاز خواهید داشت. حال تصور کنید که کالایی را از فروشگاهی اینترنتی در کشوری دیگر خریداری می کنید. در این حالت کالا باید بسته بندی شود، به کشتی منتقل شود، از مرز کشور عبور کند و پس از طی کردن مسافتی به دست شما برسد. همین موضوع بر بسته بندی کالا اثر می گذارد و باعث می شود تا بسته بندی های متعدد و البته مقاوم تری به کار گرفته شوند.

عامل یاد شده سبب شد تا نوعی دغدغه ی جهانی برای مقابله با این موضوع میان مردم شکل بگیرد که در آینده  و در محافل آکادمیک و پژوهشی، با نام "بازاریابی سبز" شناخته شد. بسته بندی سبز هم از دل این شاخه سر برآورد و رشد کرد. 

بسته بندی

بسته بندی سبز (بسته بندی ماندگار)

بسته بندی سبز به فرآیندی اشاره دارد که در آن بسته بندی کالا، با کم ترین میزان انرژی و با استفاده از روش و موادی که کم ترین میزان آسیب و ضرر را برای محیط زیست دارند، انجام می شود. در این روش، موادی قابل باز یافت، دوست محیط زیست و بهینه، استفاده می شوند.

در مقاله ی بعدی به تحلیل جامع بسته بندی سبز، ماده های به کار رفته در آن و راه کار های مرسوم برای این نوع بسته بندی می پردازیم.

برای دانلود فایل مقاله ی «بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (1)»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «بسته بندی سبز چیست و چه جایگاهی در بازاریابی دارد؟ (1)»


کلمات کلیدی : بسته بندی، سبز، بازاریابی، مارکتنیگ


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که ...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.