خروج

از تولید و عرضه ی برنج چه می دانیم؟


تولید و عرضه ی برنج

در مقاله های پشین به بررسی و تحلیل تولید و مصرف برنج در قاره های مختلف جهان از جمله آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا پرداختیم. دانستیم که عمده ی برنج جهان در آسیا تولید می شود. برنج تولید شده در اروپا چندان که باید مصرف غذایی ندارد و کابوس قحطی برنج، مردم آفریقا را رها نمی کند. هم چنین مشخص شد که آمریکا در عرصه ی تولید و صادرات برنج هم چون دیگر عرصه ها، دانش و اقتصاد را به کار گرفته و می کوشد سهمی از این بازار داشته باشد.

در این مقاله با تمرکزی بیشتری به تولید و عرضه ی برنج در آسیا و به ویژه کشور ایران می پردازیم.

برنج

برنج در آسیا

در مقاله های پیشین عنوان کردیم که 90 درصد برنج جهان در این قاره تولید می شود و البته نیک می دانیم که عمده ی جمعیت جهان نیز در این ناحیه مستقر است و همین سبب می شود که بر خلاف اروپا و آمریکا، برنج در این قاره چندان کارکرد اقتصادی نداشته باشد. جالب است بدانید که در اروپا مصرف سالانه ی برنج سه کیلوگرم برای هر فرد است و این در حالی است که در آسیا و کشور هایی چون چین، هند، اندونزی و میانمار، این میزان از 0.5 کیلو گرم در روز تجاور می کند. گرچه برنج در آسیا نقش چندانی در تجارت ندارد، ولی دگرگونی های گسترده ای را در سطح جامعه، اشتغال زایی، گسترش شهر نشینی و توسعه ی روستاها داشته است.

با این حال نا گفته نماند که در روز های نخست دهه ی 90 میلادی، به دلیل سیاست های جهانی مبنی بر آزاد سازی اقتصادی و دیگر سیاست های مربوطه، میزان بهره وری برنج به مقدار مشخصی کاهش یافت.

برنج

ورود برنج به ایران

برداشت های متعدد و گوناگونی از ورود برنج به ایران وجود دارد. برخی ورود برنج را به دوره ی هخامنشیان، برخی به دوره ی ساسانیان و عده ای نیز به دوره ی پس از ورود عرب ها مرتبط می دانند. با این حال، عمده ی سند ها و مدرک ها دال بر این است که کاشت برنج و بهره برداری از آن، پس از ورود عرب ها به ایران گسترش یافت. در این دوره بود که برنج به غذای عمده ی مردم و یکی از دانه های مهم از نظر غذایی و اقتصادی تبدیل شد که از جمله آن می توانیم به طور مشخص، به افزایش سرمایه گذاری در زمینه های مربوط به تولید و کاشت برنج از جمله آبیاری، کود، کشاورزی، تجهیزات کشاورزی، نگه داری زمین و البته فرآوری و بسته بندی برنج اشاره کنیم.

بسته بندی مواد غذایی

بر اساس سند و مدرک های تاریخی، پیشینه ی بسته بندی به 5000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. بسته بندی مواد غذایی یک دانش و هنر نگه داری است که بشر از مدت ها پیش، با آن آشنا بوده و آن را به کار می گرفته است.

برنج

بسته بندی چیست؟ (تعریف بسته بندی)

از آن جایی که نگارنده در این خصوص مطلب های فراوان و موثری درج کرده است، از مرور مطلب های یاد شده جلو گیری و شما را به خواندن مقاله های مرتبط با بسته بندی دعوت می کنیم و در ادامه به شرح جزئیات بسته بندی می پردازیم.

بسته بندی صنعتی

نخستین ماشین های بسته بندی در آسیا، در کشور مالزی به کار گرفته شدند. این ماشین ها، سیستمی خطی داشتند و برای بسته بندی، فرآوری، کد گذاری و نشانه گذاری به کار می رفتند. نا گفته نماند که کارکرد ماشین یاد شده تنها برای بسته بندی برنج نبود و برای دیگر دانه های جامد نیز به کار می رفت.

واحد بسته بندی

در این واحد برنج در وزن های دو، پنج و ده کیلویی و در بسته هایی از جنس پلاستیک پلی پروبیلن، پارچه ای یا همان متقال و دیگر ماده های فرآوری شده، قرار می گیرد. شرکت های مختلفی در سراسر کشور به این کار مشغول هستند.

شرکت تورنگ پرینت، نخستین کارخانه و شرکت تولید و بسته بندی کیسه های برنج است که بیش از بیست سال پیشینه ی کاری را در کارنامه ی کاری خود به ثبت رسانده است.

گونه های مختلف بسته بندی

بسته بندی های برنج گونه های مختلفی دارد که شامل مورد های زیر می شود:

  1. بسته بندی با استفاده از گونی های معمولی
  2. بسته بندی با استفاده از کیف
  3. بسته بندی با استفاده از پلاستیک
  4. بسته بندی های وکیوم
  5. بسته بندی با استفاده از پلاستیک پلی پروبیلن
  6. بسته بندی پارچه ای و صنعتی

برنج

خوش بختانه با پیشرفت و گسترش تکنولوژی و البته افزایش درک و شناخت مردم، امروز می بینیم که استفاده از کیسه های پارچه ای و صنعتی برای بسته بندی برنج افزایش یافته که البته در بلند مدت سبب از بین رفتن عارضه هایی چون آلودگی محیط زیست و به خطر افتادن سلامتی مردم جهان می شود. نظر به ضرورت این موضوع، نگارنده بر آن شد تا در مقاله ی بعدی، به تحلیل آینده ی این صنعت و تاثیر پیشرفت تکنولوژی بر آن بپردازد. 

برای دانلود فایل مقاله ی «از تولید و عرضه ی برنج چه می دانیم؟»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «از تولید و عرضه ی برنج چه می دانیم؟»


کلمات کلیدی : تولید، عرضه، برنج


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/02/11
دانشمندان راه پختی را کشف کرده اند که میتواند کالری برنج را تا 50 الی 60 درصد کاهش دهد. طرز تهیه برنج کم کالری مناسب رژیم لاغری و بیماری های قند و دیابت است.
1400/02/06
زینب ایزدیار طراح ایرانی ساکن بروکلین با استفاده کیسه برنج روزمره لباس های زیبایی طراحی می کند که توجه مجله ووگ را به خودش جلب کرده است.
1400/01/23
انتخاب طرح کیسه برنج به همین سادگی ها نیست و انتخاب اشتباه تنها باعث ضرر مالی و پایین آمدن آمار فروش می‌شود. می‌توان گفت طراحی و چاپ کیسه برنج بیشتر از کیفیت برنج روی فروش محصول تاثیرگذار است.