خروج

بسته بندی صادراتی


می‌دانیم که بسته بندی، لباس و خانه ی کالا به شمار می‌رود. دانستیم که صدای بسته بندی از صدای فروشنده بلندتر است و این کالاست که در نهایت باید خود را به فروش برساند. از سویی دیگر، آگاه شدیم که بهتر آن است که نه طراح، که طرح حرف و حدیث خودش را به گوش مخاطب برساند. در این مقاله به دو زیر گروه مهم از طراحی و بسته بندی می پردازیم:

  • بسته بندی  داخلی
  • بسته بندی صادراتی

بسته بندی

بسته بندی داخلی

اگر سودای فعالیت کشوری در سر دارید، این گروه را می توان به زیر مجموعه های متعدد بخش کرد. برای نمونه، اگر تولید کننده ی برنج هستید و به نقطه‌های مختلف ایران برنج صادر می کنید، می‌توانید متناسب با شرایط آب و هوایی، فرهنگی، حمل و نقل و دیگر عوامل موثر، به طراحی و بسته بندی کیسه و گونی های برنج بپردازید. توجه به شرایط نگه داری، شرایط فروش، جذابیت برای مشتری، سادگی در استفاده و بازیافت، از عامل های موثر در این مورد هستند.

بسته بندی

 

بسته بندی صادراتی

 

طراحی و بسته بندی صادراتی ملاحظاتی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

  1. الزام های قانونی و گمرکی: اطمینان حاصل کنید که طراحی و بسته بندی کالای شما، منافی چارچوب و قانون های تدوین شده ی صادرات و گمرک، نباشد. بهتر آن است که پیش از طراحی و بسته بندی کالا، نگاهی بر قانون و چارچوب های حقوقی مربوط به صادرات کالای خود داشته باشید تا کالا از مرز روانه ی کارخانه نشود.
  2. شرایط حمل و نقل: در نظر داشته باشید که پس از مرز و خروج از کشور، کالا چه مسیری طی می کند و یا از اساس طراحی و بسته بندی شما می‌تواند از کارگاه تا مقصد برون مرزی، از کالا نگه داری کند و در عین حال پایدار بماند. مبادا کامیون خالی از کالا به مقصد برسد (یعنی چی؟؟؟)
  3. کالای خود را در شهر بیگانه تنها رها نکنید: اطمینان حاصل کنید که کالای شما، مطابق و در هماهنگی کامل با دیگر کالاهای مشابه در بازار رقیب و خارجی است. پیشنهاد می کنم قبل از طراحی و بسته بندی کالای صادراتی، دست کم یک بار نگاهی به طراحی و بسته بندی کالا های مشابه خارجی انداخته باشید. این کار سبب می‌شود تا با اعتماد به نفس بیشتری دست به طراحی و بسته بندی بزنید و هنگام عرضه و ارائه‌ی کالای خود، عرق سرد بر پیشانی نداشته باشید.
  4. فیدبک یادت نره: آخرین و البته مهم‌ترین گام در طراحی و بسته بندی کالا، این است که با دریافت فیدبک از مشتری و مخاطب های کالا، مسیر را برای طراحی، بسته بندی و صادرات کالاهای بعدی هموار سازیم.

بسته بندی

"اگر گام پایانی انجام نشود، در حقیقت شما هیچ کاری انجام نداده‌اید".

کاهش ارزش پول ملی که به دنبال نوسان‌های بازار ارز (دلار)، طلا و سکه پدیدار شد، با کاهش دستمزد و دریافتی های کارگر ها و کارمندها، نیروی کار داخلی را ارزان کرده و همین موضوع، پنجره‌های گسترده و متعددی به سمت بازار های جهانی و صادرات کالای ایرانی فراهم آورده است. با این حال، هم چون هر پروژه و رویدادی، این موضوع نیز مرحله و پیش‌نیازهای خاص خود را دارد که در این یادداشت به یکی از آن‌ها پرداختیم. بر خلاف باور عموم، ما صرف وقت برای پژوهش را صرفه جویی در هزینه و عدم تلاش برای پژوهش را معادل از دست رفتن سرمایه و "بی گدار به آب زدن" می‌دانیم.

 


کلمات کلیدی : بسته بندی صادراتی


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/10/06
قطعاً همه ما برای یک‌بار هم که شده نامه و یا مدارکی را پست کرده و با خدمات پستی آشنا هستیم. پاکت‌های پست دارای تنوع بسیار بوده و انواع مختلفی دارند. امروزه از پاکت می‌توان برای...
1400/05/23
بسته بندی محصولات و پکیجینگ آن همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و تأثیر بسزایی در بازاریابی محصولات دارد تجربه نشان داده همواره محصولاتی که...
1400/02/21
کاغذ گیپور معمولا به عنوان یکی از لوازم قنادی شناخته می‌شود اما این وسیله کاربردهای متفاوتی دارد.