خروج

چگونه برنج اصلی و طبیعی را از برنج پلاستیکی چینی و تقلبی تشخیص دهیم؟


برنج چینی

چین از جمله کشور های مهم و موثر در تولید برنج است که با سرانه ی تولید 200 میلیون تن، جایگاه برجسته ای در تامین قوت غالب جهان دارد. گرچه این کشور پهناور جمعیت کلانی را درون خود جای داده است، با این حال میزان تولید برنج، هم چنان از تقاضای برنج در این کشور پیشی گرفته است و همین سبب شده تا صادرات برنج، نقش مهمی در اقتصاد و صنعت این کشور ایفا کند.

 

برنج چینی

واردات برنج غیر بهداشتی

روشن است که وقتی میزان تولید و صادرات فرآورده های برنجی ماده ای غذایی به مقدار قابل توجهی می رسد، بهداشتی و غیر بهداشتی و در نتیجه سالم و نا سالم بودن آن اهمیت می یابد و همین سبب می شود تا مصرف کننده ها، به ویژه "وارد کننده ها"، اهمیت بیشتری به این موضوع بدهند.

چرا کشور چین برنج پلاستیکی چینی تولید می‌کند؟

چین به لطف جمعیت میلیاردی، نیروی کار ارزان قیمت، ماشین و تجهیزات پیشرفته، در همه ی زمینه های تولید و صنعت از جمله برنج، به یکی از بزرگ ترین و مهم ترین تولید کننده های جهان تبدیل شده است. روشن است که با حاکم شدن صنعت، ماشینی شدن و تولید انبوه، تولید کننده ها بسیاری از مناسبت ها و ملاحظات را در عوض سود بیشتر نادیده می گیرند. همین عامل سبب شده تا امروز با پدیده ای به نام برنج پلاستیکی رو به رو باشیم.

برنج چینی

اگر مقاله های پیشین را به یاد داشته باشید، به بحران تولید برنج پرداختیم و دانستیم که با وجود رشد اقتصاد و پیشرفت تکنولوژی، میزان زمین، آب و منبع های طبیعی برای کشت برنج ثابت است و همین سبب می شود تا با وجود افزایش نیروی کار و دیگر عامل های یاد شده، بحران تولید برنج، بیش از پیش رخ نمایی کند.

بر خلاف کاشت برنج، تولید صنعتی برنج

  • ارزان
  • سریع
  • ساده
  • قابل پیش بینی

و انبوه است.

برنج های چینی در کارخانه و با ترکیبی از "نشاسته" و "پلاستیک" تولید می‌شوند.

نگهداری برنج در کیسه برنج نایلونی پلاستیکی نیز ممکن است مضراتی را به همراه داشته باشد چه برسد که خود برنج از پلاستیک تولید شده باشد.

چرا برنج پلاستیکی؟

به همان دلیل که در ایالت هایی از آمریکا پنیر از ترکیب با گچ ساخته می شود، در چین هم برنج از ترکیب با پلاستیک تولید می شود

 

برنج پلاستیکی

  چند روش تشخیص برنج چینی پلاستیکی از برنج طبیعی و اصل

تنها راه کار این است که بتوانیم برنج چینی پلاستیکی را تشخیص دهیم و از خریدن آن خودداری کنیم. در ادامه به تعدادی از راه های انجام دادن این مهم می پردازیم.

در حالت کلی سه روش برای آزمودن برنج صنعتی وجود دارد که به شرح زیر هستند

یک لیوان آب آماده کنید و مقدار اندکی برنج داخل آن بریزد، اگر دانه های برنج روی آب ایستاد، این وضعیت نشان می دهد که برنج سالم نیست و باید آن را دور بریزید مقدار اندکی برج را روی آتش بگذارید؛ اگر دیدید که به سرعت می سوزد و از آن بوی پلاستیک بلند می شود، این وضعیت نشان می دهد که برنج پلاستیکی زیان آور است اگر می خواهید صد درصد مطمئن شوید که برنج شما طبیعی بوده و برنج مصنوعی نیست باید مقدار اندکی از برنج پخته شده را در یک ظرف دربسته قرار داده و به مدت چند روز در یک محل گرم بگذارید. حال اگر برنج شما فاسد شد، این وضعیت نشان می دهد که این برنج تماما سالم و طبیعی است و هیچ گونه مواد صنعتی در آن بکار نرفته است اما اگر فاسد نشد؛ این نشان می دهد که درصد زیادی از آن را مواد صنعتی تشکیل می دهد. برنج را در هاون بکوبید اگر کاملا خرد شد یعنی برنج اصل و طبیعی است اما اگر خرد نشد یعنی برنج تقلبی است. اگر برنج را در یک ظرف در بسته بگذارید و در معرض نور آفتاب قرار دهید اگر کپک زد یعنی برنج طبیعی است و اگر سالم ماند یعنی برنج تقلبی است.

 

برنج اصل

بهای استفاده از مواد غذایی صنعتی

 هیچ چیز در طبیعت بی فایده و استفاده نیست و امروز دریافتیم که هر چیزی در گرو پرداخت بها و قیمتش به دست می رسد.

برنج پلاستیکی، پنیر گچی، نوشابه ی اسیدی، روغن پالم و غیره و غیره، همه بهایی هستند که برای سریع شدن زندگی پرداختیم و چون از خود بر ما رسیده، پس خود کرده را تدبیر نیست. از دست دادن سلامتی بهایی است که ما بابت بی تدبیری سودجویان می‌پردازیم

برنج تقلبی

برای دانلود فایل مقاله ی «چگونه برنج اصلی و طبیعی را از برنج پلاستیکی چینی و تقلبی تشخیص دهیم؟»، بر لینک زیر کلیک کنید.

چگونه برنج اصلی و طبیعی را از برنج پلاستیکی چینی و تقلبی تشخیص دهیم؟


کلمات کلیدی : برنج، تولید برنج چینی، تولید برنج پلاستیکی، برنج صنعتی، برنج چینی، برنج مصنوعی، برنج تقلبی


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/02/11
دانشمندان راه پختی را کشف کرده اند که میتواند کالری برنج را تا 50 الی 60 درصد کاهش دهد. طرز تهیه برنج کم کالری مناسب رژیم لاغری و بیماری های قند و دیابت است.
1400/02/06
زینب ایزدیار طراح ایرانی ساکن بروکلین با استفاده کیسه برنج روزمره لباس های زیبایی طراحی می کند که توجه مجله ووگ را به خودش جلب کرده است.
1400/01/23
انتخاب طرح کیسه برنج به همین سادگی ها نیست و انتخاب اشتباه تنها باعث ضرر مالی و پایین آمدن آمار فروش می‌شود. می‌توان گفت طراحی و چاپ کیسه برنج بیشتر از کیفیت برنج روی فروش محصول تاثیرگذار است.