خروج

آشنایی با انواع برنج، کدام برنج را بخریم؟


برنج یکی از مواد غذایی است که در سراسر جهان به بقای انسان‌ها کمک کرده است و از گذشته تاکنون به روش‌های مختلفی پخته و مصرف می‌شود و نقش پر رنگی در بسیاری از دستور های غذایی سنتی و محلی دارد. شما ممکن است تصور کنید مردم تنها در آسیا و خاورمیانه برنج مصرف می‌کنند و این دانه تنها به رنگ سفیدی که ما می‌شناسیم در دنیا وجود دارد. در این صورت باید بدانید که در برنج در تمام قسمت‌های دنیا طرفدار دارد و در فرهنگ های مختلف دیده می‌شود. علاوه بر این در شکل های متنوعی کشت و تولید می‌شود که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

برنج ایرانی

بهتر است قبل از هر چيزي با انواع برنج ايراني آشنا شويم. برنج طارم يکي از معروف ترين و در دسترس ترين برنج ايراني است. اين برنج دانه بلند است و بر اساس نقاط مختلف و روش‌هاي مختلفي که کشت مي‌شود اسم‌هاي متفاوتي مي‌گيرد. به‌عنوان‌مثال برنج طارمي رشتي متعلق به استان گيلان است و برنج طارم ديلماني با روش ديلماني کشت مي‌شود که به آب زيادي نياز دارد.

از برنج ايراني چه مي دانيم؟

'برنج سفید دانه بلند ایرانی

 

برنج طلايي

برنج طلايي يکي از جديدترين انواع برنج است که تنها از 20 سال پيش به هدف حل کردن مشکل کمبود ويتامين اي فرآوري شده است. اين برنج توسط گروهي از دانشمندان اروپايي ساخته‌شده است تا با داشتن تمام مواد مغذي و ويتامين هايي که برنج سفيد ندارد آن را در برنامه غذايي تمام مردم جايگزين کند. البته بسياري از مردم در سراسر دنيا همچنان به محصولاتي که به‌صورت ژنتيکي دستکاري شده‌اند اعتماد ندارند و بيشتر کشورها بر اين باورند که توسعه دادن کشت اين برنج تنها منجر به کنترل مصرف و قيمت برنج توسط شرکت‌هاي بزرگ مي‌شود و باعث افزايش مشکل گرسنگي در جهان مي‌شود.

برنج طلایی چیست؟ همه چیز درمورد نحوه تولید و کاربردهای آن

 

'برنج طلایی در مقایسه با برنج سفید

 

برنج وحشي

برنج وحشي دانه کاملي است که در سال‌هاي اخير طرفداران زيادي پيدا کرده است. با افزايش علاقه مردم به مواد غذايي طبيعي عجيب نيست که برنج وحشي با داشتن انواع مواد مغذي و خواص غذايي محبوب شود. البته برخلاف تصور عموم اين دانه درواقع برنج نيست و از گياهي شبيه به برنج به دست مي‌آيد. تنها 4 نوع برنج وحشي در دنيا وجود دارد که يک نوع آن در آسيا و به عنوان سبزيجات کشت مي‌شود و 3 نوع ديگر در آمريکاي شمالي و در مناطق پرآب رشد مي‌کند. سرخپوست ها اولين مردمي بودند که برنج وحشي را مصرف مي‌کردند و درواقع غذاي اصلي آن‌ها محسوب مي‌شد. برنج وحشي منبع خوبي براي پروتيين، فيبر و آنتي اکسيدان‌ ها است.

برنج وحشي چه فرقي با انواع ديگر برنج دارد؟

'برنج وحشی در ظرف

برنج سياه

برنج سياه درواقع به رنگ بنفش بسيار تيره است. اين برنج قدمت زيادي دارد و در تمدن هاي قديمي چيني انقدر خاص محسوب مي‌شد که تنها افراد سلطنتي اجازه خوردن آن را داشتند. امروزه برنج سياه انواع مختلفي دارد که شامل برنج سياه اندونزي، برنج سياه فيليپين، برنج سياه تايلندي و... مي‌شود. اين برنج به چشم رنگ سياهي دارد اما بعد از پخته شدن مي‌توان رنگ بنفش تيره آن را به‌طور واضح ديد.

با برنج سياه آشنا شويد: 6 خاصيت مصرف برنج سياه

'برنج سیاه

 

برنج قرمز

برنج قرمز مغذي ترين برنجي است که مي‌توانيد آن را مصرف کنيد به همين دليل جديدا در بسياري از رژيم هاي مختلف ارائه مي‌شود و بلاگر هاي سلامتي هميشه آن را تبليغ مي‌کنند. حتي بسياري از ورزشکاران برنج قرمز را جايگزين برنج قهوه اي يا سفيد در برنامه غذايي خود کرده‌اند. رنگ قرمز اين برنج از ماده به نام آنتوسيانين تشکيل مي‌شود که در مواد غذايي مثل پرتقال خوني، لبو، توت فرنگي و... هم يافت مي‌شود.

برنج قرمز چيست؟ خواص و طرز تهيه ي برنج قرمز

'برنج قرمز

برنج قهوه اي

قبل از برنج قرمز، برنج قهوه اي در تمام برنامه هاي رژيمي توصيه مي‌شد تا به کاهش وزن کمک کند. البته برنج قهوه اي هنوز جايگاه خودش را در يک برنامه غذايي سالم از دست نداده است و هنوز طرفداران زيادي دارد. برنج قهوه اي تمام قسمت‌هايي که در برنج سفيد جدا مي‌شود را دارا است به همين دليل مواد مغذي بيشتري دارد. همچنين به زمان بيشتري نياز دارد تا بپزد. دليل استفاده از برنج قهوه اي در رژيم هاي غذايي و تاثير آن روي لاغري و کاهش وزن را در مقاله هاي ديگري به‌طور کامل توضيح داده‌ايم و اگر مي خواهيد اطلاعات بيشتري راجع به اين نوع برنج کسب کنيد مي‌توانيد به آن‌ها مراجعه کنيد.

برنج قهوه اي بخوريم يا نه؟

تفاوت برنج قهوه‌اي و برنج سفيد (1)

تفاوت برنج قهوه‌اي و برنج سفيد (2)

'برنج قهوه ای

 

برنج هندي

برنج باسماتي يا برنج هندي نوعي برنج سفيد دانه بلند است که در کوه‌پايه‌هاي هيماليا کشت مي‌شود. اين برنج به دانه هاي نازک و کشيده اي که دارد و عطر خوبي که بعد از پخت مي‌دهد معروف است. برنج هندي غذاي اصلي بسياري از مردم آسيا است و ايران بيشترين آمار واردات اين برنج را در تمام جهان دارد. همچنين برنج باسماتي به بيماران قندي و ديابتي توصيه مي‌شود.

برنج هندي چيست و براي بيماران ديابتي و قلبي چه فوايدي دارد؟

'برنج هندی دانه بلند پخته


کلمات کلیدی : انواع برنج ایرانی، برنج طارم، برنج هاشمی، برنج دیلمانی، برنج دانه بلند، برنج سفید، برنج کشیده، برنج طلایی، برنج سیاه، برنج قرمز، برنج وحشی، انواع برنج در دنیا، برنج قهوه ای، برنج برای لاغری، برنج برای دیابت، برنج هندی، برنج عطری، برنج، انواع برنج،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/07/10
اگر در زمینه فروش قند و شکر فعالیت دارید و به دنبال یک بسته بندی عالی برای قند و شکر هستید ما به شما پاکت قند، سلفون یا نایلون قند و کیسه شکر را پیشنهاد می‌کنیم
1401/06/29
انواع مختلف تکنیک های چاپ کدام اند؟ (رایج ترین تکنیک های چاپ)
1400/02/11
دانشمندان راه پختی را کشف کرده اند که میتواند کالری برنج را تا 50 الی 60 درصد کاهش دهد. طرز تهیه برنج کم کالری مناسب رژیم لاغری و بیماری های قند و دیابت است.