خروج

کنف چیست و پارچه کنفی چگونه ساخته می شود؟


کیسه کنفی از چی ساخته می‌شود؟

ممکن است به نظرتان هر وقت کسی این سؤال کیسه کنفی از چه جنسی است؟ یا از چه ساخته می‌شود؟ را می‌پرسد جوابش به نظرتان ساده بیاید و فکر کنید مسلماً از کنف ساخته می‌شوند! اما همه‌ی کیسه‌های کنفی کاملاً از کنف نیستند. در ادامه تمام اطلاعاتی که راجع به کنف و کیسه و کیف کنفی باید بدانید را به‌طور خلاصه جمع‌آوری کردیم تا بیشتر از این گیج نشوید.

کنف چیست؟

کنف یک گیاه طبیعی است و کنفی که ما می‌شناسیم از رشته‌های بیرونی ساقه و پوست کنف ساخته می‌شود. این الیاف طبیعی به خاطر رنگ طلایی و ارزش مالی اصطلاحاً به الیاف طلا هم شناخته می‌شوند. کنف به خاطر کاربرد و مصارفش زیادش یک محصول بسیار ارزشمند محسوب می‌شود.

پارچه کنفی، کیسه کنفی

کنف از چی ساخته می‌شود؟/کنف از کجا گرفته می‌شود؟

بیشتر کنف تولیدشده در دنیا از دشت‌های بنگال در قسمت دلتای بنگال در هند و بنگلادش می‌آید. گیاهان کنف به آب فراوان برای رشد نیاز دارند به همین علت رطوبت بالا و آب‌وهوای موسوی این مناطق، کشت و کار کنف را موفقیت‌آمیز کرده است. کنف اندر به آب فراوان وابسته است که به 8 سانتی‌متر باران در هفته نیاز دارد تا به‌اندازه‌ی کافی رشد کند.

 

چه استفاده‌هایی از کنف می‌شود؟

بیشترین استفاده‌ای که از الیاف گیاه کنف می‌شود در ساخت پارچه‌های کنفی و چند مدل پارچه‌ی دیگر مثل کرباس و پارچه آستری است. این پارچه‌ها در دوختن لباس‌ها، تودوزی، دوختن اثاثیه (مثل مبل و صندلی)، انواع بسته‌بندی و ژئوتکستایل (جاده‌سازی، کنترل فرسایش و غیره) استفاده می‌شوند. گیاه کنف و محصولات جانبی‌اش اندر مصرف‌های متنوعی دارند که در اینجا نمی‌توان به آن‌ها اشاره کرد اما قبل توجه ترین های آن استفاده از کنف در داروسازی، لوازم‌آرایشی و رنگ است.

پارچه کنفی، کیسه کنفی

*آیا می‌دانستید کنف خوردنی هم هست؟ برگ‌های کنف بخشی از مواد اولیه غذایی در قسمت‌هایی از آفریقا و فیلیپین هستند و طعمی شبیه به اسفناج دارند*

چطور کنف تبدیل به پارچه می‌شود؟

الیاف کنف از قسمت بیرونی ساقه و پوسته گیاه کنف ساخته می‌شوند. الیاف بعد از خیسانده شدن کنف‌ها جدا می‌شوند به این صورت که تعدادی از ساقه‌های کنف در یک دسته قرار می‌گیرند و در آب در جریان قرار داده می‌شوند. فشار آب باعث می‌شوند قسمت‌های غیر الیافی گیاه ا آن جدا می‌شوند و بعد کارگران با دست الیاف کنفی را جدا می‌کنند تا خشک شوند.

مشاهده و خرید آنلاین کیسه کنفی

آیا کنف با محیط‌زیست سازگار است؟

در بین تمامی الیاف سازگار با محیط‌ زیست، کنف همیشه حرف اول را می‌زند. برای ساک دستی، کیسه، کیف یا بسته‌بندی طبیعی همیشه کنف بهترین گزینه است؛ اما چرا اندر کنف ازلحاظ زیست‌محیطی مورد قبل است؟
الیاف کنف قابل‌تجزیه و کمپوست شدن هستند
الیاف کنف قابل بازیافت شدن هستند
ساک کنفی، کیسه کنفی و کیف کنفی همگی دوام بالایی دارند و بارها و بارها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد به همین علت نیاز به استفاده از کیسه‌های پلاستیکی کم می‌شود.
گیاه کنف کمتر از 6 ماه به رشد کامل می‌رسد و نسبت به زمینی که برای کاشتش استفاده‌شده محصول زیادی می‌دهد. هر چه قدر زمین کمتری برای تولید یک محصول نیاز باشد نشان‌دهنده‌ی این است که محیط کمتری از حیات‌وحش گرفته می‌شود.
گیاه کنف مقدار زیادی کربن دی اکسید از کره‌ی زمین جذب می‌کند.

 

 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

کنف چیست و پارچه کنفی چگونه ساخته می شود؟


کلمات کلیدی : کنف، کیسه کنفی، پارچه کنفی، کیسه گونی، نخ کنفی،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/12/19
اضافه کردن گلدان آویز سقفی به باغچه یا خانه می‌تواند دکوری خیلی خوبی باشد. با گلدان آویز می‌توانید ایوان خانه، بالکن، نرده ها، دیوار های حیاط و حتی آشپزخانه را تزئین کنید. یکی از مزیت های ساخت آویز این است که...
1399/12/10
اگر از دوست داران قهوه هستید شاید برایتان جالب باشد که دانه های قهوه در سراسر دنیا معمولا با کیسه کنفی بسته بندی می شوند. و هر کدام داستان جالبی دارند...
1399/12/07
نکته‌ای که در مورد گونی کنفی وجود دارد این است که این کیسه قابل استفاده دوباره است. شما به جای اینکه کیسه بسته بندی کنفی که در خانه دارید را دور بیندازید می‌توانید با آن‌ها وسایل کاربردی مختلفی بسازید.