خروج

شرایط نگهداری طولانی مدت برنج


غذا یکی از ابتدایی‌ترین نیازهای هر انسانی است. در مواقع وضعیت بد اقتصادی یا یک فاجعه همه‌گیر (جنگ، شیوع بیماری، قحطی، بلاهای طبیعی و غیره) برنج یکی از کارآمدترین و مقرون‌به‌صرفه ترین غذاهای قابل‌دسترس است. نسبت به میوه‌ها، سبزی‌ها و گوشت، برنج راحت‌تر و به مدت‌زمان طولانی‌تری قابل انبار شدن است.

 

چرا برنج بهترین غذا برای انبار کردن است؟

برنج به‌عنوان یکی از وعده‌های اصلی غذایی در اکثر کشورهای آسیایی محبوبیت و درخواست زیادی دارد. برنج ارزش غذایی بالایی دارد، راحت پخته می‌شود و انرژی زیادی برای کار و فعالیت روزانه به انسان می‌دهد. درکل برنج انتخاب سالم‌تری نسبت به غذاهای کنسرو شده و بسته‌ بندی‌ شده با عمر بالا است. از دیگر دلیل‌های انبار کردن برنج هم می‌توان مثال‌های زیر را نام برد:
برنج بعد از پخت حجمش دو برابر می‌شود
کلسترول، چربی و سدیم ندارد
احساس سیرکنندگی بالایی دارد
آلرژن ندارد و باعث ایجاد التهاب یا حساسیت نمی‌شود

شرایط نگهداری برنج، شرایط انبار کردن برنج، از بین بردن حشرات برنج

 

 

چگونه حشرات و آفت های برنج را از بین ببریم؟

مهم‌ترین و پردردسرترین چیزی که هنگام انبار کردن طولانی برنج باید نگران آن بود، آفت‌ها و حشرات هستند. چه برای انبار کردن کوتاه‌مدت، چه برای انبار کردن بلندمدت برنج باید فضایی برای تنفس حتماً وجود داشته باشد. برخلاف بقیه مواد غذایی که در صورت هوازدگی فاسد می‌شوند، برنج این‌گونه عمل نمی‌کند. حتی بسته بندی های دربسته و خیلی محکم که اجازه‌ی هیچ‌گونه تنفسی به برنج نمی‌دهند احتمال آفت‌زدگی و باز شدن تخم حشرات و بالا رفتن تعداد آن‌ها را بالا می‌برند. دلیل این اتفاق هم گرمای بیش‌ازحد شرایط فوق بسته است. برنج در گرما عرق می‌کند و رطوبت هم شرایط عالی‌ای برای رشد حشره‌ها است. هنگام انبار کردن برنج حتماً از بسته بندی هایی استفاده کنید که اجازه تنفس به برنج بدهند.

 

چگونه از کپک زدن برنج جلوگیری کنیم؟

برای انبار کردن طولانی‌مدت برنج باید حواستان به جلوگیری از ایجاد کپک باشد و خراب شدن برنج توسطش باشد. کپک می‌تواند برنج خشک و سفید را به یک نوع رنگ سبز غیرقابل‌برگشت تغییر بدهد. برای اینکه کپک ایجاد شود نیاز به منبع غذایی، گرما، رطوبت و اکسیژن دارد. اگر شما این شرایط را از کپک بگیرید مانع رشد آن می‌شوید.
برنج یک محصول ارگانیک است که به‌راحتی به‌عنوان منبع غذایی کپک استفاده می‌شود. پس نمی‌شود منبع غذایی را حذف کرد! برای جلوگیری از آفت هم نیاز به انتقال اکسیژن هست. پس شما باید بسته بندی انتخاب کنید که در حین اینکه برنج را خفه نمی‌کند و فضای گرمی هم ایجاد نمی‌کند، از جذب رطوبت محیط هم جلوگیری می‌کند.

 

شرایط انبار کردن برنج

انبار کردن برنج فوری (برنجی که از قبل پخته و بسته‌بندی‌شده و فقط نیاز به گرم شدن دارد) و غلات به‌اندازه‌ی برنج ایده‌آل و آسان نیست و بیشتر مناسب انبار کردن کوتاه‌مدت است. اکثراً هم تاریخ انقضایشان درنهایت به دو سال می‌رسد. گفته می‌شود که برنج قهوه ای بسیار سالم‌تر از برنج سفید است؛ اما برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید عمر انبار بالایی ندارد. برنج قهوه ای را می‌توان چندین سال انبار کرد اما برنج سفید، در شرایط ایدئال، می‌تواند تا سی سال در انبار دوام بیاورد. بهترین دما برای نگه‌داری از برنج چهل درجه‌ی سانتی‌گراد یا مقداری پایین‌تر از آن است. برنج در این دما بیست‌وپنج تا سی سال دوام می‌آورد و از گرفتن رطوبت هم جلوگیری می‌شود.

 

کیفیت بسته بندی برنج

تنها تولید کننده های برنج نیستند که به دنبال انبار کردن برنج و شرایط ایدئال نگه‌داری از آن هستند. خریداران هم مایل به انبار کردن برنج در خانه و در مقیاس‌های متفاوت هستند. یکی از موارد مهمی که مصرف کننده در هنگام خرید برنج به آن توجه می‌کند (علاوه بر نوع و کیفیت برنج) بسته بندی برنج و قابلیت نگه‌داری بلندمدت و حفاظت از آن در خانه است. عواملی مانند رطوبت زدایی بسته بندی، جلوگیری از اتلاف دورریز برنج، جلوگیری از ورود آفت‌ها و حشرات و راحت بودن استفاده و انبار کردن در خانه بسیار موردتوجه خریدارها است.

بهترین کیسه های بسته بندی موجود در بازار ازلحاظ کارایی برای انبار کردن طولانی‌مدت شامل کیسه های نایلونی، اسپان باند، کنفی و متقال می‌شوند. هرکدام از این کیسه های شرایط نگه‌داری کم‌وبیش یکسانی دارند اما به‌طورکلی پنج برتری این کیسه های ساخت مجتمع تورنگ چاپ آن‌ها را مناسب انبار کردن برنج کرده است.

 

مشاهده و خرید آنلاین انواع کیسه برنج کنفی، متقال، اسپان و نایلونی

 

شرایط نگهداری برنج، شرایط انبار کردن برنج، از بین بردن حشرات برنج

 

پر و خالی کردن کیسه ها

بهترین نوع بسته بندی برنج کیسه هایی هستند که از بالا باز و بسته می‌شوند و با انواع دستگاه های بسته بندی برنج امروزی در هر نقطه‌ای مطابقت دارند. همین‌طور پر و خالی کردن دستی آن‌ها هم بسیار آسان است و در پروسه آسیبی به برنج نمی‌رسد و دورریزش تقریباً صفر است. همین‌طور این کیسه ها می‌توانند مطابق نیازهای شما شخصی‌سازی و در مجتمع چاپ تورنگ تولید شوند.

 

محافظت در برابر رطوبت

در معرض رطوبت قرار گرفتن به‌تنهایی یک فاجع بزرگ برای انبار کردن برنج محسوب می‌شود. علاوه بر اینکه رطوبت به‌تنهایی باعث بی‌کیفیت شدن برنج می‌شود و عمرش را کم می‌کند، دلیل اصلی ایجاد کپک هم هست. کیسه هایی که در مجتمع چاپ تورنگ به فروش می‌رسند، همگی خاصیت جلوگیری از رطوبت را قبل از هر چیز دیگری دارا هستند.

 

محافظت در برابر آفت‌ها

طبق توضیحات داده‌شده در مورد آفت‌ها و روش‌های جلوگیری از آن‌ها با بسته بندی در انبار کردن برنج، این چهار نوع کیسه در این قسمت عالی عمل می‌کنند. مواد استفاده‌شده در این کیسه ها طوری است که حتی آفت‌ها و حشرات بیرونی هم نمی‌توانند با جویدن راه خود را باز کنند و وارد کیسه ها و باعث خرابی برنج شوند.

 

استفاده‌ی بهینه از فضا

در زمان‌های مشخصی از سال ممکن است فضای کافی برای انبار کردن در دسترس نباشد (مخصوصاً در دوران برداشت محصول). این کیسه ها طوری طراحی‌شده‌اند که می‌توان آن‌ها را روی‌هم دیگر و در فضای کم انبار کرد بدون اینکه مشکلی برای برنج پیش بیاید و شرایطی برای خرابی ایجاد شود.

 

ریسک پایین

یکی از مشکلات اساسی‌ای که در انبار کردن برنج پیش می‌آید و می‌تواند هزینه‌های گزافی را به همراه داشته باشد خراب شدن یکی از کیسه های برنج و انتقال آن خرابی به بقیه کیسه های انبار است. اگر به هر نوعی یکی از کیسه ها آلوده شوند نگران این نباشید که دیگر بقیه محصولات را باید دور بریزید و ضرر کردید. کیسه های مجتمع چاپ تورنگ علاوه بر قیمت کم ریسک نگه‌داری کمی هم دارند و همان‌طور که از برنج در برابر عوامل بیرونی محافظت می‌کنند، مشکلات پیش‌آمده داخل کیسه را هم به بیرون منتقل نمی‌کنند و خیالتان می‌تواند از این بابت راحت باشد.

 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

شرایط نگه داری طولانی مدت برنج


کلمات کلیدی : نگه داری برنج، انبار کردن برنج، نگهداری برنج در خانه، نگهداری، برنج، کیسه برنج،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/12/18
درست کردن آرد برنج در خانه کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و بسیار ارزان تر و راحت تر از خرید آرد برنج است.
1399/12/17
اگر شما دنبال بسته بندی حبوبات هستید ممکن است انتخاب میان محصولات مختلفی که در وبسایت های آنلاین ارائه می‌شوند سخت باشد. ممکن است ندانید کدام بسته بندی مناسب شما است یا حتی اینکه دقیقا دنبال چه چیزی می‌گردید به همین دلیل...
1399/12/14
قیمت برنج پاکستانی در کنار پخت سریع، عطر فوق العاده و انواع متنوعی که دارد از دلایل خرید این برنج است. بسیاری از افراد در بهتر بودن برنج هندی یا پاکستانی شک دارد که...
فروشگاه اینترنتی تورنگ شاپ