خروج

چگونه پاداش منجر به نوآوری می شود؟


یکی از مزایایی که معمولا برای تک تک اعضای سازمان در نظر گرفته می شود پاداش است. پاداش تعاریف متفاوت و گاه متناقص دارد، گاهی حتی ان را معادل حقوق و دستمزد می گیرند اما معمولا جدا از حقوق و دستمزد است که ماهانه یا سالانه پرداخت می شود. امروزه اکثر شرکتهای موفق از پاداش برای جهت دهی به رفتار کارکنان استفاده می کنند. اما متاسفانه در کشور ما یا پاداش را در نظر نمی گیرند یا هدف خاصی از اعطای ان ندارند و همه افراد جدا از عملکرد مثبت یا منفی به میزان یکسان پاداش دریافت می کنند.

مبنای پرداخت پاداش می تواند چیزهای مختلفی از جمله پاداش بر مبنای ارشدیت، سطح تصحیلات، سابقه کار، عملکرد یا پاداش بر مبنای نواوری فرد برای سازمان باشد.

در محیط کسب و کار امروزی به علت تغیرات سریع تکنولوژی، دگرگون شدن نیروی کار و تغیرات سریع در انجام کارها،رقابت بین سازمان ها به شدت افزایش یافته است. لذا سازمان هایی موفق هستند که کارکنان خلاق، نواوری و پویا داشته باشند تا بتوانند پویایی سازمان را همیشه حفظ کنند و در میان دریای رقابت غرق شوند و اینجاست مسئله پاداش مبتنی بر عملکرد بیش از بیش اهمیت پیدا می کند و سازمان ها می کوشند تا به وسیله پاداش رفتار مورد نظر خودیعنی همان خلاقیت و نواوری را در اعضای خود تقویت کند.

در سیستم پاداش مبتنی بر نواوری ابتدا با توجه به اهداف کسب و کار معیارهایی را برای نواوری تعیین می کنیم در واقع تعیین می کنیم که نواوری و خلاقیت در چه بخش هایی بیشتر حائز اهمیت است و چه رفتارهایی را بیشتر شامل می شود. به عنوان مثال در یک واحد تولیدی یا یک شرکت معتبر ممکن است یکی از کارگران پیشنهادی ارائه دهد که منجر به کاهش ضایعات گردد ویا در یک واحد خدماتی یکی از اعضا راهی را برای خدمت رسانی بهتر به مشتریان ارائه دهد که منجر به رضایت بیشتر مشتریان شود.

 

پاداش

 

پاداش های نواورانه می تواند به دو صورت نقدی یا غیر نقدی شامل بن خرید، تشویق و قدردانی باشد.

معمولا نحوه دریافت ایده ها و پاداش های نواورانه به دوصورت  انجام می گیرد: 1-اول اینکه افراد می توانند حین انجام کار ایده های خود را با کارفرما در میان بگذارند 2-یا اینکه در اکثر سازمان هایی که از جمعیت بالایی برخوردارند یک صندوق دریافت پیشنهادات در نظر می گیرند و بعد از هر ماه تمام ایده و پیشنهادات را بررسی و در صورت امکان عملی شدن ان را عملی می کنند .

ایده های نو اورانه می توانند در بخش های  مختلف منجمله بازاریابی، فروش، سرمایه گذاری و....مفید واقع می شود. در واقع هرآن چیزی که منجر به کاهش هزینه و ضایعات و افزایش فروش و سود و به طور کلی منجر به ایجاد یک نوع مزیت رقابتی برای سازمان شود مستحق دریافت این نوع از پاداش است.

 

پیشرفت

 

به طور کلی علاوه بر تمام این موارد امروزه در بعضی از شرکت ها برای پی بردن به ایده های ناب و مفید از مشتریان استفاده می کنند بدین صورت که از طریق پرسشنامه یا روش های دیگر، ایده ها و نظرات مشتریان را دریافت می کنند و به بهترین ایده ها طبق قرعه کشی هدیه خاصی اختصاص می دهند. به طور حتم می توان گفت که مشتریانی که خارج از محیط سازمان قرار دارند می توانند مواردی را که به نظرشان موجب بهبود کالا یا خدمات  می شود بیان کنند. به هرحال به عنوان ختم کلام می توان گفت اگر کسب و کار شما در یک محیط پویا و فعال قرار دارد و لازمه پیشرفت و در ان وجود نواوری و خلاقیت های گوناگون است بهتر است که از سیستم پاداش مبتنی بر نواوری استفاده کنید.

 

جهت دانلود فایل مقاله "چگونه پاداش منجر به نوآوری می شود؟" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : پاداش، کارمند نمونه، کارانه، خلاقیت، ایده نوآورانه


محمد نیروی جوان و با پشتکار در جایگاه اپراتور چاپ است. احساس مسئولیت او در قبال کار بسیار بالاست و علاقه زیادی به ترکیب رنگ ها و یادگیری رنگ شناسی دارد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (2)
       

maasoumeh 1396/06/01 8:22:11

چه موضوع خلاقی ! آفرین

مدیر سایت پاسخ داده شده در تاریخ 1396/06/01 ,

مرسی


مقاله بعدی

1397/04/16
از دلایل عمده‌ای از دست دادن یک مشتری، برخورد نادرستی است که با او می‌شود. مشتریان، نحوه‌ی برخورد شما را به خاطر می‌سپارند...
1396/10/05
داستانی جالب در مورد پسرکی بی تجربه که فروشنده شده برایتان می‌گویم تا از اصول فروش بیشتر بدانید....
1396/09/07
شرکت‌ها اگر خواستار رشد برق‌آسا و ایجاد موج جدید در بازار هستند باید رو به استارت آپ ها بیاورند. از استارت آپ ها چه می دانید؟