خروج

تنظیم رنگ برای چاپ عکس


آماده سازی یک عکس برای چاپ نهایی کار خیلی سختی نیست فقط باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید تا بتوانید یک عکس با کیفیت با رنگ های شفاف و خوب داشته باشید.

بعضی مواقع برای داشتن یک عکس فوق العاده فقط فشردن دکمه شاتر یک دوربین حرفه ای کافی نیست. برای داشتن عکسی زیبا و حرفه ای در آلبوم خود نیاز است آن را با چند تنظیم اساسی و ساده برای چاپ آماده کنید. مخصوصا اگر قرار است عکس خود را در خانه و با استفاده از دستگاه پرینتر خانگی خود چاپ کنید. باید متذکر شویم که حتی اگر چاپ عکس خود را به یک چاپخانه حرفه ای نیز می سپارید بهتر است به این نکات توجه کرده و قبل از چاپ نهایی آنها را بررسی کنید.
 

 تنظیم رنگ در فتوشاپ، تنظیمات رنگ در فتوشاپ

 

در قدم اول فضای رنگ را تنظیم کنید. صفحه نمایش کامپیوتر شما با ترکیب کردن رنگ های قرمز، سبز و آبی (یا همان Red Green Blue ) که اصطلاحا به آن فرمت رنگی RGB گفته می شود، میلیون ها رنگ تولید می کند. در حالی که اکثر دستگاه های چاپ حرفه ای برای ساخت رنگ ها از ترکیب رنگ های فیروزه ای، سرخابی، زرد و مشکی (یا همان Cyan Magenta Yellow Black ) که به فرمت رنگی CMYK معروف است، استفاده می کنند که رنگ های کمتری تولید می کند.

برای اینکه رنگ ها به درستی و با همان طیف که در مانیتور مشاهده می کنید چاپ شود باید فضای رنگ عکس خود را تنظیم کنید. برای مثال در برنامه فتوشاپ عکس خود را باز کنید و به منوی Edit رفته و گزینه Convert to profile را انتخاب کنید. از پنجره باز شده Preserve Embedded Profiles را انتخاب کنید تا مطمئن شوید در همان فضای رنگی اولیه عکس خود که در برنامه فتوشاپ باز کردید کار خود را ادامه می دهید.

فرمت رنگی sRGB معمولا فضای رنگ پیش فرض برای اکثر دوربین های دیجیتال است، اما اگر این فرمت برای کار شما مناسب نیست می توانید آن را از طریق تنظیمات تغییر دهید.

در مرحله بعدی باید مراقب ابعاد عکس خود باشید. یکی از مشکلات معمول که اغلب نادیده گرفته می شود این است که در اثر عدم رعایت ابعاد و کادر عکس، تصویر اصلی نمی تواند با چاپ نهایی تطابق داشته باشد . نسبت عکس باید با سایز کاغذی که قرار است روی آن چاپ کنید مطابقت داشته باشد تا هیچ چیز مهم از عکس شما بریده نشود.
 

ابعاد استاندارد عکس

 

یکی از راه های ساده برای رعایت سایز دقیق این است که یک صفحه جدید در ابعاد کاغذ چاپی خود باز کرده و عکس خود را در آن کپی کنید تا بتوانید آن را دقیقا با سایز آن مطابقت دهید.

پس از آن می توانید فایل عکس خود را با فرمت JPG  و یا PNG ذخیره کنید. سپس فایل آن را به یک چاپخانه حرفه ای بسپارید تا عکس های شما را با کیفیت بالا توسط دستگاه های به روز و حرفه ای چاپ کنند.
 

فرمت مناسب برای چاپ عکس

 

یا اگر خودتان از پس آن بر می آیید و دستگاه پرینتر شما برای این کار مناسب است در خانه عکاس باشی خود شوید و آلبوم عکس خود را پر از خاطره های ناب کنید.

 

جهت دانلود فایل مقاله "تنظیم رنگ برای چاپ عکس" روی لینک زیر کلیک کنید:
تنظیم رنگ برای چاپ عکس.pdf


کلمات کلیدی : چاپ، چاپ عکس، دوربین حرفه ای، عکاسی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (2)
       

حسن 1396/01/27 8:22:35

خیلی هم خوب

مدیر سایت پاسخ داده شده در تاریخ 1396/01/27 ,

مرسی از شما


مقاله بعدی

1401/05/29
چاپ UV چیست و چگونه انجام می‌شود؟ چاپ UV نوعی چاپ است که ویژگی های کاملا منحصر به فردی دارد. چاپ UV که...
1399/10/10
با گذشت زمان انتخاب های مختلفی برای چاپ روی پارچه به وجود آمده است به طوری که شما می تواند تکه ای از پارچه را وارد پرینتر کنید و...
1399/10/10
شما می توانید با چاپ دستی برگ و دیگر اشیایی که در طبیعت یافت می شوند آثار هنری زیبایی خلق کنید. جوهر چاپ قابل حل در آب برای چاپ با برگ مناسب البته...