خروج

آیا می توان از ماسک جراحی در محیط های صنعتی استفاده کرد؟


از آنجایی که استفاده از ماسک صورت در ماه های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است، بسیاری از مشاغل دچار کمبود ماسک شده اند. به عنوان مثال کارگران ساختمان که بیشتر کارشان در ساختمان های نیمه کاره است و در معرض گرد و خاک و آلودگی زیادی قرار دارند که می تواند برای سلامتی خطرناک باشد، برای همین نیاز به ماسک های مخصوص و ماسک صنعتی دارند تا مشکلی برایشان پیش نیاید. در حال حاضر با خرید بالای ماسک توسط مردم و تیم پزشکی برای حفاظت جانشان پیدا کردن ماسک کافی برای افرادی که در مشاغل صنعتی و ساختمانی هستند کار بسیار سختی شده است. این مشاغل به ماسک های مخصوصی نیاز دارند و این نوع ماسک ها بسیار کمیاب شده اند برای همین این افراد سعی می کنند از ماسک جراحی یک بار مصرف استفاده کنند؛ اما سوال اصلی اینجاست که آیا استفاده از ماسک های جراحی برای این مشاغل مناسب است و حفاظت مورد نیاز آن ها را تامین می کند یا نه؟ در ادامه در مورد اینکه چه ماسکی برای محیط کاری بهتر است و اینکه تفاوت بین ماسک جراحی و ماسک صنعتی دقیقا چیست صحبت می کنیم.

 

ماسک جراحی

ماسک صورت یک بار مصرف که به ماسک جراحی، ماسک پزشکی یا ماسک سه لایه هم شناخته می‌شود، طراحی‌شده‌اند که توسط کادر پزشکی، دکتر ها، پرستار ها و دندان پزشک ها برای جلوگیری از انتقال بیماری های واگیردار و جلوگیری از تنفس قطرات معلق در هوا و اسپری شدن مایعات بدن استفاده شوند. این ماسک ها باید تنها یک‌ بار استفاده شوند و بعد دور انداخته شوند تا بیشترین تأثیر را در حفظ سلامت داشته باشند. ماسک جراحی بند دار دور دهان کیپ نمی‌شوند و به همین خاطر امکان دارد از بغل‌های ماسک ردوبدل شدن هوا صورت گیرد. با اینکه ماسک جراحی در محیط درمان حفاظت کافی را برای بیماران به وجود می‌آورد اما برای آلودگی‌های صنعتی و شیمیایی مناسب نیست.

مشاهده و خرید آنلاین ماسک جراحی و ماسک سه لایه

 

ماسک صنعتی

ماسک های صنعتی مثل n95 و kn 95 بیشتر در محیط های صنعتی مثل کارخانه‌های مواد شیمایی و ساختمان‌های در حال ساخت استفاده می‌شوند اما این روزها به علت شیوع ویروس کرونا استفاده از این نوع ماسک شیمیایی میان مردم و کادر درمان هم باب شده است.
ماسک صنعتی کاملاً دور دهان کیپ می‌شود و شخصی که این ماسک تنفسی را می‌پوشد کاملاً از قرار گرفتن در معرض هر ذره‌ی معلق در هوا در امان می‌ماند؛ و برخلاف ماسک های جراحی خاصیت فیلتر کردن بسیار قوی دارد. همین خاصیت فیلتر کردن بالای این ماسک های تنفسی است که آن‌ها را برای استفاده‌های صنعتی مناسب می‌کند.

 

آیا می‌توان از ماسک های جراحی در محیط های صنعتی استفاده کرد؟

بااینکه استفاده از هر ماسکی از ماسک نداشتن بهتر است اما باید در استفاده از ماسک تنفسی مناسب در شرایط مناسب دقت به خرج داد و مطمئن شد که برای شغلی که در حال انجام است مناسب است. بعضی از محیط های صنعتی می‌توانند کارگران را در معرض گازهای سمی و مواد شیمیایی خطرناک قرار دهند و بااینکه ماسک جراحی تا مقداری حافظت کافی را تأمین می‌کند، اما نمی‌تواند کاملاً این مواد سمی را فیلتر کنند تا برای سلامتی خطرناک نباشند. این روزها علاوه بر این مواد سمی باید از کارکنان در برابر شیوع ویروس کرونا هم حفاظت کرد. به‌عنوان‌مثال اگر شخصی در یک محیط صنعتی شلوغ کار می کند که در معرض مواد شیمیایی خطرناک قرار ندارد اما چند روزی است که مریض‌احوال است بهتر است از ماسک صنعتی استفاده کند اما در شرایط عادی ماسک جراحی حفاظت کافی را تأمین می‌کند.


برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

آیا می توان از ماسک جراحی در محیط های صنعتی استفاده کرد؟


کلمات کلیدی : ماسک صورت، ماسک پزشکی، ماسک جراحی، ماسک تنفسی، n95، ماسک شیمیایی، ماسک صنعتی، ماسک سه لایه،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/04/07
آموزش و نکات مهم طراحی لوگو حرفه ای، مزیت طراحی لوگو، چرا لوگو طراحی کنیم؟ فواید داشتن لوگو
1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی‌کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می‌کشد.