خروج

درباره ی طراحی گرافیک، طراحی لوگو و طراح


لوگو از جمله عامل های اثر گذار بر سازمان و بخش جدایی ناپذیر هویت آن به شمار می رود. با این حال، طراحی لوگو هم چون دیگر فرآیند های کاری، سلسله مراتب و گام های حساب شده ای دارد که بر ارزش لوگو و ضریب نفوذ آن میان جامعه ی مخاطب و مشتری ها، اثر گذار است. به همین جهت در این یادداشت نگارنده بر آن شد تا به طراحی گرافیک که از جزو گام های نخست و البته مهم طراحی لوگو به شمار می رود، بپردازد.

گرافیک

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک نخستین گام در طراحی لوگو به شمار می رود. طراحی گرافیک را می توان نما، چشم انداز، کلیت و نقشه ی نخستین از لوگو دانست. طراحی گرافیک به مانند همان نقشه و چارچوب نخستین است که یک معمار برای طراحی ساختمان، از آن بهره می گیرد.

طراحی گرافیک کمک می کند تا طراح درک و دریافت درستی از مرحله های طراحی لوگو، روند کار و ابزار های مورد نیاز داشته باشد.

گرافیک

متناسب با نیاز، هدف و مسیری که شرکت در پیش روی خود دارد، هر طراحی گرافیک می تواند از نشانه ها، نماد ها و المان های معنایی خاص و متمایز از دیگران بهره بگیرد.

حال پرسش این است که چگونه و با استفاده از چه روش هایی می توانیم یک طراحی خوب داشته باشیم؟

  1. الهام بگیرید

سعی کنید تا جایی که زمان و انرژی به شما اجازه می دهد، نمونه کار های مشابه و مورد نظر را مرور کنید و از آن ها الهام بگیرید. همواره به یاد داشته باشید که الهام گرفتن به معنای کپی برداری نیست و البته بدون ایده گرفتن از کار های مشابه و به اصطلاح بدون دست مایه ی اولیه، هیچ گاه نمی توان طراحی مناسب و پسندیده ای ارائه کرد.

  1. فرصت فکر کردن به خود بدهید

لازم است که پس از مشاهده و مقایسه ی نمونه های مشابه و کار های انجام شده، مدتی را بدون تماس دوباره با هیچ طرحی و ایده ای، به تفکر و پی بردن به برداشت و ایده های شخصی خود بپردازید. در این گام تا جایی که امکان دارد به فکر خود اجازه ی نمود و بروز بدهید و به هیچ وجه مانع از بروز ایده و طرح های مختلف (هرچند عجیب و غریب)، نشوید.

گرافیک

  1. هنگام طراحی گرافیک

سعی کنید چک لیستی از کاربرد، ویژگی ها، هدف، آرمان و دیگر اطلاعات مربوط به کالا و شرکت سفارش دهنده داشته باشید. این اطلاعات و ویژگی ها به شما کمک می کنند تا طرح و ایده های پیشین را در قالبی مدون و منظم، گردآوری و پیاده سازی کنید.

  1. مطالعه کنید

نگارنده مطالعه را از عنصر های موثر و البته فراموش شده ی طراحی گرافیک می داند که متاسفانه به دلیل گسترش فناوری و آهنگ سریع زندگی روزمره، کم کم از قلمرو طراحی و گرافیک خارج می شود. مطالعه در زمینه ی نماد ها، نشانه ها و مفهوم هایی که در طراحی به کار می برید، در طراحی شما اثرگذار است و به آن معنا و جهت می دهد. منبع های مطالعاتی اجتماعی، تاریخی و روان شناسی تا میزان زیادی می تواند در طراحی و ایده پردازی های مختلف به شما کمک کند.

گرافیک

اتود زدن را فراموش نکنید

در پایان لازم است یاد آوری کنیم که هیچ گاه نباید طراحی و ایده پردازی را کنار بگذارید. همواره در تلاش باشید و در زمان های مختلف به طراحی های آزاد و برون ریزی افکار و ایده های مانده در ذهن بپردازید. این ایده ها و طرح های آزاد، در آینده به منبعی غنی و ارزشمند برای طراحی های بعدی شما تبدیل خواهند شد و چه بسا طرح های جذابی از دل همین اتود های ساده بروز کند.

برای دانلود فایل مقاله ی «درباره ی طراحی گرافیک، طراحی لوگو و طراح»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «درباره ی طراحی گرافیک، طراحی لوگو و طراح».


کلمات کلیدی : لوگو، گرافیک، طراحی، طراحی


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...