خروج

چاپ


واژه چاپ از یک واژه مغولی «چاو» به معنای فشردن سطحی بر سطح دیگر گرفته شده است. چاپ در لغت به‌ معنای اثر، مُهر، نقش و نشان میباشد و در اصطلاح به معنای انداختن اثر نقش‌های دو بعدی مانند ارقام، خط‌ها، حروف و تصاویر بر سطوح خواندنی می باشد. در واقع چاپ  کردن به عملی گفته می شود که طی آن، متن خام به مطلب قابل انتشار مانند کتاب، روزنامه، کتاب و … تبدیل میشود.

چاپ را در اصطلاح، انتقال مطالب شامل نوشته‌ها، تصاویر، اعداد و علائم بر رو یک حامل فرم و انتقال آن بر روی یک سطح چاپ شونده و تکثر آن به تعداد زیاد می‌گویند.

چاپ افست

در این نوع از چاپ، دستگاه نوشته و تصاویر را بر روی سطوح لاستیکی استوانهای شکل برمی‏گرداند و پس از آن مطالب را با فشار استوانه دیگر، روی کاغذ چاپ میکند سرعت کار ماشینهای چاپ افست بالاست که در تیراژهای زیاد و عمدتاً برای انتشارات و تبلیغات استفاده میشود.

چاپ

چاپ فلکسو

 چاپ فلکسو نوعی چاپ برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی مستقیماً با جنس یا لفاف مورد نظر در تماس است و به دلیل منعطف بودن، فلکسو نامیده میشود. سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی سطوح مختلفی چون نایلون و متالایز با هزینههای کم و در تیراژهای بالا از جمله مزایای این نوع چاپ به شمار میرود. چاپ فلکسو عمدتاً برای بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد.

 چاپ هلیوگراور

این چاپ شبیه چاپ افست است اما یک تفاوت عمده با آن دارد و آن هم این است که هزینه آن گران تر است. چاپ هیلوگراو برای چاپ به شکل رول بر روی BOPP و مراکز تولیدی و با تیراژ بالا بسیار مناسب است، زیرا با سیلندر، میتوان در تیراژ میلیونی چاپ کرد این روش عمدتاً برای بسته بندی در کارخانههااستفاده میشود.

صنعت چاپ

چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین از پر کاربردترین چاپهابه شمار میرود که تنوع در نوع مرکب قابل استفاده در این نوع، امکان چاپ روی مواد مختلف را ایجاد نموده است. به عبارت دیگر، تمامی اشیایی که در اطراف خود میبینید چه از نظر جنس و چه از نظر شکل ظاهر، قابلیت چاپ با روش سیلک را دارا هستند. این نوع چاپ عمدتاً برای تبلیغات چاپ های تفکیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

جهت دانلود فايل مقاله "چاپ" روي لينک زير کليک کنيد:


کلمات کلیدی : چاپ،چاپ افست،چاپ دیجیتال،چاپ فلکسو،فلکسوگرافی، چاپ هلیوگراور،چاپ سیلک اسکرین


لیسانس ادبیات و از طرفداران پر و پا قرص کتاب و کتابخوانی

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (2)
       

علی 1397/07/17 13:27:25

خروجی ! : بسیاری از سفارش دهندگان موارد چاپی بعد از دریافت سفارش یا هنگام دریافت پیش فاکتور به یک واژه ی نامأنوس برخورد می کنند به نام خروجی! منظور از خروجی ، ایجاد یک پیش طرح ملموس است با متریالی خاص که فایل مجازی را موجودیت می بخشد تا بتوان توسط آن فایل مشاهده شده را روی ماده ی مورد نظر به تعداد مد نظر تکثیر کرد یا چاپ نمود. این واژه یعنی خروجی بنا به نوع چاپی که انتخاب می کنیم یا بنا بر روش چاپی که برای مقصود ما لازم است بستگی دارد . مثلا در چاپ افست ، امروزه خروجی نهایی ورقه ی فلزیی است از جنس آلومینیوم و روکش روی که به آن در اصطلاح رایج ایران زینک گفته می شود یا همان plate ؛ خروجی چاپ فلکسوگرافی کلیشه های ژلاتینی منعطفی هستند که نقش فایل را رویشان میتوانیم لمس کنیم و از برجستگی و فرورفتگی های ملموس برخوردار هستند و در چاپ هلیوگراور خروجی فایل همان سیلندرهایی خواهند بود که ظاهری مشابه استیل دارند و با لیزر یا الماس فایل مجازی را روی آن حک کرده اند و با لمس کردن سطح مذکور، عمق آن محسوس نیست و هیچ زبری خاصی را نمیتوان از لمس سطح سیلندر درک نمود. اما در چاپ دیجیتال خروجی کاملا مستقیم از روی فایل اتفاق می افتد و متریال واسطه وجود ندارد . امیدوارم این مطلب برای کسانی که اطلاعات کمی از مراحل چاپ دارند مفید واقع شده باشد

مدیر سایت پاسخ داده شده در تاریخ 1397/07/17 ,

بسیار دقیق و عالی


مقاله بعدی

1399/10/10
با گذشت زمان انتخاب های مختلفی برای چاپ روی پارچه به وجود آمده است به طوری که شما می تواند تکه ای از پارچه را وارد پرینتر کنید و...
1399/10/10
شما می توانید با چاپ دستی برگ و دیگر اشیایی که در طبیعت یافت می شوند آثار هنری زیبایی خلق کنید. جوهر چاپ قابل حل در آب برای چاپ با برگ مناسب البته...
1399/10/09
چاپ دستی تاریخ بسیار طولانی دارد و روش هایی که در زیر مجموعه چاپ دستی قرار می گیرند هزاران سال است که از آن ها استفاده می شود. چاپ دستی بیشتر برای...