خروج

روز صنعت و چاپ


روز صنعت و چاپ روزی ست که می توان از تلاش های کارگران، صنعتگران، هنرمندان و بزرگانی که برای هنر کشورمان زحمت می کشند، قدردانی کرد. 11 شهریور روز پس از دو سده قدمت، به عنوان روز صنعت و چاپ در کشورمان نام گذاری شد.

برای لحظه ای دنیای بدون چاپ را تصور کنید. دنیایی که هیچ کارت شناسایی ای در آن چاپ نمی شود، هیچ کتاب و مجله ای وجود ندارد، هیچ روزنامه ای تاخبار را به گوش مردم نمی رساند، هیچ عکس چاپ شده ای خاطرات شیرین و تلخ را یادآوری نمی کند و هیچ اسکناسی چاپ نمی شد تا با آن مردم به خرید های روزانه شان بپردازند.

همان قدر که این تصور از دنیای بدون چاپ مخوف و ترسناک است، دنیای چاپ و اختراع آن شیرین و لذت بخش است. یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در طول تاریخ بشر افتاد، اختراع حروف چاپی مستقل و دستگاه چاپ بود.

روز صنعت و چاپ

در سال 1456 میلادی گوتنبرگ چاپ را اختراع کرد اما چیزی که از آن مطمئن هستیم، این است که فن های چاپ به زمان های خیلی قبل از تر گوتنبرگ بر می گردد. زمانی که پادشاه ایران کوروش هخامنشی از کتیبه های سنگی برای نوشتن قوانین حقوق بشر استفاده می کرد، نشانه هایی از صنعت چاپ وجود دارد.

چاپ که خلاصه شده واژه قدیمی تر "چهاپ" است، یک واژه است که زبان مغول وارد زبان ما شده است و در زبان مغولی به آن چاو می گفتند. معنی این کلمه "قرار دادن سطحی روی سطح دیگر و فشار دادن آن" است.

چاپ در ایران

نخستین چاپخانه ای که در ایران تاسیس شد، به دستور عباس میرزا نایب السلطنه بود و در شهر تبریز بنیان گذاری شد. عباس میرزا یک شخص مورد اعتماد به نام میرزا زین العابدین تبریزی را مسئول چاپخانه قرار داد و اولین ابزار آلات مربوط به چاپ در سال 1233 هجری قمری وارد تبریز شد.

اولین کتاب چاپ شده در ایران مربوط به زمان خسرویانی ست که کتاب اوستا و جزوه های دینی که مربوط به زرتشتیان بود را روی سنگ و نه کاغذ چاپ کرد و حتی پس از مدتی سالنامه زرتشتیان هم به چاپ رسید که نام آن را "راستی" نهادند و در میان ایرانیان توزیع کردند.

روز چاپ

پس از گذشت چندین سال که اهمیت صنعت چاپ بر همگان روشن شد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1382 تصمیم گرفت تا این روز را به نام روز صنعت و چاپ به تقویم ایرانیان اضافه کند و این روز ملی برای قدردانی و حمایت از تمام عزیزانی که در این صنعت مشغول به کار هستند و برای پیشرفت آن تلاش می کنند، جشن گرفته شود و این روز پس از درخواست به شورای فرهنگ عمومی به رسمیت شناخته شد و وارد تقویم شد.

 

جهت دانلود فایل مقاله "روز صنعت و چاپ" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : چاپ،چاپی،روز صنعت و چاپ،صنعت چاپ


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/05/29
چاپ UV چیست و چگونه انجام می‌شود؟ چاپ UV نوعی چاپ است که ویژگی های کاملا منحصر به فردی دارد. چاپ UV که...
1399/10/10
با گذشت زمان انتخاب های مختلفی برای چاپ روی پارچه به وجود آمده است به طوری که شما می تواند تکه ای از پارچه را وارد پرینتر کنید و...
1399/10/10
شما می توانید با چاپ دستی برگ و دیگر اشیایی که در طبیعت یافت می شوند آثار هنری زیبایی خلق کنید. جوهر چاپ قابل حل در آب برای چاپ با برگ مناسب البته...