خروج

پنج ترکیب رنگ ممنوع در طراحی گرافیک


رنگ یکی از مبادی طراحی گرافیک است و دانش آن تأثیر قابل‌توجهی بر کیفیت طراحی دارد. طراحان گرافیک حرفه‌ای می‌دانند که بعضی از ترکیب‌های رنگی بهتر با یکدیگر جور درمی‌آیند و بعضی ترکیب‌ها هم تا حد امکان باید از آن‌ها اجتناب شود. البته در میان ترکیب‌های رنگی ناساز نیز استثنائاتی وجود دارد که در نحوه‌ی به‌کارگیری آن‌ها باید نهایت توجه و حساسیت خود را بکار ببندید؛ اما این ترکیب‌های رنگی ممنوعه چه هستند و دلیل ممنوعیت آن‌ها چیست؟

طراحی گرافیک

زرد روی سبز

از این رنگ‌ها در طراحی تبلیغاتی برای جلب‌توجه مخاطبان استفاده‌ی بسیاری می‌شود. رنگ‌های زنده و روشن مانند زرد و سبز نسبت به دیگر رنگ‌ها در چشم مخاطب توجه بیشتری جلب می‌کنند، اما این رنگ‌های نئونی مضر فوق‌العاده ناخوانا هستند. طیف رنگ‌های زرد و سبز نزدیکی بسیاری با هم دارند و وقتی کنار هم قرار بگیرند یا روی هم گذاشته شوند، نوشتار را ناخوانا و غیرقابل ‌تشخیص می‌سازند و تا حدی حس آزاردهنده‌ای را به مخاطب القا می‌کنند.


سبز روی قرمز

سبز روی قرمز طرح رنگ موردعلاقه‌ی طرح‌های گرافیکی تعطیلات و اعیاد، معلم‌ها و بسته‌بندی بعضی سبزیجات و غلات است. قرمز روی سبز برای اعیاد طرح خیلی خوبی است، ولی در موارد دیگر بهتر است ترکیب این دو رنگ را کنار بگذارید. زمینه قرمز با متن سبز یا زمینه‌ی سبز با متن قرمز به سختی دیده می‌شود. این ناسازگاری میان سبز و قرمز موجب می‌شود که مخاطب واکنش منفی نسبت به آن پیدا کند. اگر به‌دقت و از نزدیک به این دو رنگ نگاه کنید، متوجه می‌شوید که در کنار یکدیگر تقریباً علیه هم رفتار می‌کنند و چشم مخاطب خود را خسته می‌کنند.


ارغوانی روی سبز

وقتی متن ارغوانی روی زمینه‌ای سبز قرار بگیرد، تقریباً همان تأثیرات منفی ترکیب قرمز روی سبز را روی چشم مخاطب می‌گذارد. بااینکه نوع ترکیب رنگ ارغوانی و سبز به‌اندازه کافی برای توجه مخاطب را جلب خود می‌کند، ولی اصلاً خوانا و واضح نیست. درواقع، این ترکیب رنگ حتی در دیگر طرح‌های گرافیکی غیرمتنی هم توصیه نمی‌شود. اگر می‌خواهید توجه مخاطب را به خود معطوف کنید، باید آن را به‌ شیوه‌ای انجام دهید که چشم را آزار ندهد و مشاهده‌ و خواندن آن راحت باشد. در این صورت می‌توانید نسبت به گفته‌های تبلیغاتی و دیگر اهداف خود حس اعتمادی در مخاطب ایجاد کنید.

ترکیب رنگ

قرمز روی مشکی

ترکیب رنگ بعدی، قرمز روی مشکی است که از ترکیب‌های موردعلاقه‌ی فیلم‌ها و ادبیات نوشتاری و تصویری ژانر ترسناک و خون‌آشام‌ها است و به نحوی تداعی‌گر حس گوتیک است. متن قرمز روی زمینه‌ی مشکی تقریباً کاملاً ناخواناست. اصولاً مشکی خیلی برجسته‌تر از هر رنگ دیگری است و اصلاً هیچ رنگی در زمینه‌ی مشکی خوانایی ندارند و همیشه باید از پس‌زمینه‌های مشکی برای متن‌ هر رنگی اجتناب کرد. حتی گاهی پس‌زمینه‌ی مشکی با متن سفید نیز به‌سختی خوانایی دارد.


آبی روی قرمز

آبی روی قرمز آخرین ترکیب ممنوع ماست. بااینکه ترکیب آبی و قرمز اغلب یادآور رنگ‌های وطن‌پرستانه است، ولی مناسب طراحی‌های گرافیکی دارای متن نیست. هر دو رنگ فوق‌العاده زنده و پویا هستند و نتیجتاً، خوانایی را کاهش می‌دهند. اگر می‌خواهید از این ترکیب استفاده کنید، حتماً از رنگ سفید به‌عنوان رنگ اصلی استفاده کنید و آن را با قرمز و آبی تأکید ببخشید. در این صورت چشم مخاطب هنگام خواندن متن و دیگر علائم احساس راحتی خواهد داشت و راحت‌تر می‌تواند متن آن را پی بگیرد.

 

جهت دانلود فايل مقاله "پنج ترکیب رنگ ممنوع در طراحی گرافیک" روي لينک زير کليک کنيد:


کلمات کلیدی : چاپ، طراحی، ترکیب رنگ‌ها، نکات مهم در ترکیب رنگ‌ها، ترکیب و خوانایی بهتر رنگ‌ها


نیروی با تجربه و بسیار مسئولیت پذیر در بخش چاپ است که علاقمند به طراحی بوده و در زمینه شناخت و تشخیص رنگ ها دانش بالایی دارد. مسعود اوقات فراغت خود را به کار تدریس می پردازد و یک معلم صبور و با سواد است.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/04/07
آموزش و نکات مهم طراحی لوگو حرفه ای، مزیت طراحی لوگو، چرا لوگو طراحی کنیم؟ فواید داشتن لوگو
1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی‌کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می‌کشد.