خروج

ذهن طراح یا قدرت اجرای طراح؟


من ذهن خلاقی دارم و کلا خلاقیت را دوست دارم!

این شعار و هدفم در تمام امور زندگی و بخصوص کارم است.

اما قدرت اجرا در کار گرافیک مبحثی غیرقابل‌انکار هست که واقعاً نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

طراحی و گرافیک

وقتی در حال راه رفتن در خیابان هستی، در ماشین در حال حرکت نشسته‌ای و به بیرون نگاه می‌کنی یا در حال دیدن تلویزیون، فرقی ندارد مشغول به چه‌کاری باشی! مهم درگیری ذهنت با اطرافت است، مهم باز بودن ذهنت برای خلق ایده‌ای نو و جدید است.

گاهی وقت‌ها اثر لاستیک ماشین روی آسفالت هم جذاب و دل‌نشین است طوری که ذهن بیننده را به خود درگیر می‌کند.

این موارد برای اطرافمان صدق می‌کند، حالا وقتی قرار است یک کار تبلیغاتی خلق کنی، مثلاً پوستر آن‌وقت چطور باید از خودت و ذهنت خلاقیت نشان دهی طوری که بیننده با دیدن پوستر تو جذب و درگیر شود و به مفهوم کارت پی برده و برای چند دقیقه هم که شده پای کارت و طرحت بایستد!

استادید قدیمی با نرم‌افزار کارنکرده‌اند بلکه با دست‌کارهای خودرو انجام می‌داده‌اند، ولی نسل ما در کار دست ضعیف‌تر بوده اما در نرم‌افزار حرفی برای گفتن داشته‌ایم، مهم این نیست با دست به کارت می‌رسی یا با نرم‌افزار، مهم اجرای دقیق و قوی در کارت است که برمی‌گردد به‌دقت، وسواس بودن و هدف اصلی در کار که ارائه بهترین ایده و تمیزترین اجراست.

اگر قرار باشد شما در یک فستیوال طراحی پوستر با موضوع جنگ شرکت کنید چه المان‌ها و چه ترکیب‌بندی و رنگ‌بندی برای کار خود در نظر می‌گیرید؟!

ایده پردازی

مطمئنم اولین چیزی که به ذهن خیلی‌ها می‌رسد علامت صلحی که تیری به آن اصابت کرده یا پرنده زخمی و امثال این‌ها استفاده می‌کنند،

با بک‌گراند قرمز جیغ یا مشکی و کلمه war و pace!

همیشه در طراحی و ایده پردازی کارهای خود از مسیری که دیگران رفته‌اند نروید، بلکه از مسیر دیگران ایده و عبرت بگیرید!

چون مسیری که یک‌بار رفته شده یعنی قبل از شما کسی آن را پیموده، حالا خوب یا بد بودن نتیجه بسته به فرد، تلاشش و هدفش دارد.

همیشه به فکر تجربه جدید در کارها باشید، مخصوصاً کارهای هنری که بی‌نهایت مسیر برای رسیدن به هدف‌دارید.

من‌جمله‌ای دارم و همیشه با خودم تکرار می‌کنم، ساده‌ترین افکار ناب‌ترین ایده‌ها را شکل می‌دهند. ساده فکر کن، ساده برنامه‌ریزی کن، ساده اجرا کن و ساده قدم بردار!

وقتی می‌خواهی یک پوستر برای جنگ طراحی کنی اول شعار خوب انتخاب کن، بعد برای شعار خود ایده و اجرای مناسب را برنامه‌ریزی کن.

طراحی حرفه ای

برای شعار مناسب هم نقاط قوت و ضعف موضوع را جداگانه لیست کرده و برای هرکدام موارد موردنظر را نوشته و با کنار هم گذاشتنشان می‌توانید به ساده‌ترین و بهترین شعار تبلیغاتی دست پیدا کنید.

نتیجه: برای این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که در تمام امور انسان می‌تواند خلاقیت به خرج دهد و خلاق به مسائل اطرافش نگاه کند، وقتی دیدت را نسبت به لطافت و موضوع روی پیشت تغییر دهی مطمئن باش که کاری متفاوت و تصمیمی غیرقابل‌تصور خواهی گرفت.

 

جهت دانلود فايل مقاله "ذهن طراح یا قدرت اجرای طراح؟" روي لينک زير کليک کنيد:


کلمات کلیدی : گرافیک، خلاقیت، طراحی خلاق، اجرای طراحی، گرافیک اجرائی، سلمان درزی، graphic, creative mind


سلمان گرافیک خوانده و خلاقیت بسیار بالایی در طراحی لوگو و طراحی بسته بندی دارد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...