خروج

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (1)


چاپگرهای سه‌بعدی وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید از عکس‌هایی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه‌بعدی واقعی بسازید. تکنولوژی استفاده شده در پرینترهای سه‌بعدی جدید این امکان را به استفاده‌کنندگان می‌دهد که از مواد کامپوزیتی در طراحی خود برای چاپ بصورت سه‌بعدی استفاده کنند. پرینتر سه‌بعدی می تواند طرح های کامپیوتری شما را به صورت یک نمونه واقعی با دقت بسیار بالا پرینت کند. پرینترهای سه‌بعدی فناوری است که با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و می تواند طرح های کامپیوتری را بصورت اشیا سه‌بعدی چاپ کند.

امروزه چاپ سه‌بعدی نه تنها به عنوان یک سرگرمی در میان کاربران عادی مورد توجه قرار گرفته، بلکه مشاغلی همچون پزشکی و مدل سازی صنعتی هم به آن روی خوش نشان داده اند. به نظر می رسد در آینده بیشترین کاربران پرینترهای سه‌بعدی از جهان سوم باشند، زیرا کمیابی برخی منابع و ابزارها، جا را برای تولید انها با چنین پرینترهایی باز می کند.

رپرپ اولین دستگاه های چاپ سه‌بعدی خانگی را ارائه داده است.

پرینتر سه بعدی

در چاپگرهای سه‌بعدی خانگی، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک بهره می برند. چاپگرهای سه‌بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی ساخته شده اند.

کمتر از یک دهه از تولید پرینتر لیزری و از دور خارج شدن پرینتر سوزنی می گذرد و می توان گفت طی این مدت کیفیت خیره کننده پرینترهای لیزری همه کاربران را راضی نگه داشته است ولی هیچ کس حدس نمی زد که در کمتر از 10 سال پرینترهای به بازار خواهند آمد که قابل مقایسه با پرینترهای لیزری نیستند. از این به بعد هر چیزی که تصورش را می کنید و در رایانه خود طرح سه‌بعدی آن را ایجاد می کنید، می توانید در عرض چند دقیقه در محیط خارج آن را داشته باشید.

پرینترهای سه بعدی به عنوان تولیدکنندگان ذره ای یا لایه ای نیز شناخته میشوند، زیرا اساس کار آنها بدین گونه است که محصول موردنظر ما را بهصورت لایه به لایه بر روی یکدیگر میسازد تا درنهایت به محصول درخواستی برسد، البته بزرگترین ویژگی این محصول نسبت به روشهای سنتی دقت بالا و سرعت بیشتر و هدر رفت ماده اولیه خیلی کمتر است.

چاپگر سه بعدی

البته در مورد کاربردهای اینگونه پرینترها باید عرض شود که آنها هماکنون در بسیاری از صنایع در حال خدمترسانی هستند ولی مقیاس کار آن صنایع بسیار کوچک است، از پرینترهای سه‌بعدی به دلیل کنترل و طرز کار سخت آنها معمولاً برای ساختن نمونه های اولیه محصولات مورداستفاده قرار می دهند و در خط تولید کارخانه ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه با فعال شدن شرکتهای تکنولوژی در این زمینه ما شاهد ساخته شدن مدلهای خانگی این نوع پرینترها هستیم که االبته هنوز جای خود را به آن صورتی که باید بین مصرفکنندگان خانگی باز نکرده است.

حال شما لحظه ای پیش خود فکر کنید که در صورت داشتن چنین محصولاتی قادر به انجام چه کارهایی می شدید، دیگر به جای خریدهای اینترنتی برخی از کالاها می توانید محصول موردنظر خود را با تغییرات و اصلاحات دلخواه خود در اتاق شخصیتان تولید کنید و از آن لذت ببرید.

معرفی چاپگرهای سه‌بعدی:

چاپگرها که چندی است در میان زندگی و تکنولوژی روز های افراد آمده است و کاربرد بسیار زیادی در زندگی افراد دارد یک وسیله برای چاپ اطلاعات و تصویر بر روی کاغذ می باشد که گاهی به صورت رنگی و لیزری و گاهی به صورت سوزنی و قدیمی تر می باشد.

اما پرینترهای سه‌بعدی پرینتری بسیار جالب می باشد که با استفاده از نوعی کامپوزیت می توانند تمامی تصویر های مورد نظر شما را به صورت سه‌بعدی ساخته و تحویل شما دهد.

این پرینترها که این روزها نیز بسیار بازار داغی دارند و قیمت بسیار بالایی نیز دارند همگان را متعجب کرده است. در نمایشگاه CES 2014 امسال نیز چندین نوع از این پرینترها به مردم معرفی شد که از مواد مختلف برای کار کردن استفاده کرده و همچنین امکان ساخت و پرینت با سرعت بالاتر و تعداد بیشتر می‌باشد.

این پرینترها در حالات اولیه بیشتر برای ساخت ماکت‌ها و وسایل موردنظر افراد استفاده می‌شود که می‌توانند با وضوح بالا به کمک کاربران بیایند و طرح‌های پیشرفته‌تر از این نوع پرینترها می‌توانند با استفاده از مواد مختلف استفاده شده وسایل را به‌صورت واقعی‌تر ساخته و دقیقاً مشابه نمونه مورد نظر شوند که این دستگاه‌ها نیز همچنان در گام‌های اول طراحی بوده و تنها چند نمونه از آن‌ها تولید شده است.

دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی چند سالی است که به‌صورت تجاری در کشورهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در ساخت ماکت‌ها امروزه برای تهیه قطعات دقیق و پیچیده از روش پرینت سه‌بعدی استفاده می‌شود که باعث افزایش سرعت و دقت ساخت قطعات شده است.

برای ساخت قطعات ماکت به روش پرینت سه‌بعدی نیاز به تهیه فایل سه‌بعدی از قطعه موردنظر می‌باشد. دستگاه این فایل را دریافت و اقدام به ایجاد آن به‌صورت لایه گذاری مرحله‌ای می‌کند.

پرینتر سه‌بعدی در واقع پرینتری است که علاوه بر ایجاد طرح در طول و عرض می‌تواند به صورت عمودی نیز پرینت کند. در نظر بگیرید که برای مثال جوهر پرینتر یک‌صدم میلی‌متر قطر دارد و شما می‌خواهید یک قطعه مکعبی همچون حبه قند را به‌صورت سه‌بعدی تهیه کنید. پرینتر شروع به پرینت یک مربع حدوداً یک در یک سانتیمتر به ضخامت یک‌صدم میلی‌متر می‌نماید.

پس از اتمام این مرحله نازل‌های دستگاه که جوهر را پخش می‌کنند کمی بالاتر رفته و مجدداً یک‌لایه دیگر روی لایه قبلی ایجاد می‌کنند. این عمل آن‌قدر تکرار می‌شود که شما یک مکعب سه‌بعدی به دست بیاورید. تنها تفاوت دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی این است که می‌توانند از موادی همچون انواع پلاستیک و رزین‌ها برای ساخت قطعات استفاده کنند و البته ضخامت لایه‌های ایجادشده نیز بیشتر از یک‌صدم میلی‌متر و در واقع چیزی در حدود یک‌دهم میلی‌متر است که ضخامت ایده الی به‌حساب می‌آید.

سرعت لایه گذاری، ضخامت لایه‌ها و همچنین متریال مورد استفاده در پرینت سه‌بعدی از عوامل مهم در کیفیت و دقت قطعه نهایی به دست آمده است. قطعات تهیه شده در این روش معمولاً دارای ظاهر سطحی مناسبی نیستند و جهت ارائه باید کمی پرداخت شوند.

ماکت سه بعدی

در مورد چگونگی کارکرد این دستگاه‌ها و تفاوت اساسی آن‌ها با دستگاه‌های CNC (دستگاه‌های کنترل عددی( نیز بایستی گفت که پرینترهای سه‌بعدی عمدتاً از روش استفاده از مواد مذاب برای ساختن محصول نهایی استفاده می‌کنند ولی دستگاه‌های CNC عمدتاً از طریق برش یا جدا کردن بخشی از یک محصول کلی برای رسیدن به محصول نهایی استفاده می‌کنند.

البته در مورد کنترل هر دو دستگاه بایستی آموزش‌های لازم را دیده باشید وگرنه این دستگاه‌ها به‌راحتی قابل‌استفاده نیستند. حال‌آنکه پرینترهای سه‌بعدی با توجه به مواد ورودی‌شان نحوه کارکردشان فرق دارد به‌گونه‌ای که این پرینترها با پلاستیک و یا نایلون و یا فلز و یا دیگر مواد قابل سیلان کار می‌کنند که البته همه این‌ها بستگی به نوع درخواست ما از محصول نهایی دارد.

پرینترهای سه‌بعدی بعد از ذوب کردن مواد اولیه به‌صورت لایه به لایه شروع به تزریق مواد اولیه به پلتفرم می‌کنند که این لایه‌ها به یکدیگر محکم می‌شوند و بعد از زمان کوتاهی محصول نهایی ما آماده استفاده می‌شود.

ارزش چاپگرهای سه‌بعدی:

ارزش واقعی این پرینترها در دو زمینه اقتصاد و نوآوری بررسی می‌شوند، از نقطه‌نظر اقتصادی این نوع پرینترها باعث باز کردن پنجره‌های جدید اقتصادی بر روی جامعه است و با کمک این نوع پرینترها سرعت و تنوع تولید محصولات و صدالبته کیفیت آن‌ها بیشتر می‌شوند به‌گونه‌ای که باعث ایجاد شدن هزاران فرصت شغلی برای جامعه می‌شود.

حال شما فرض کنید که در منزل خود یک دستگاه دارید که می‌تواند رؤیاها و تفکرات شما رو از دنیای خیال و تصور و مجازی به دنیای واقعی بیاورد و نمود تفکرات خود را به چشم ببینید! که در آن صورت بدون شک نوعی انقلاب در نوآوری و تولید محصول به وجود می‌آید زیرا از آن پس هزینه تبدیل کردن ایده به واقعیت بسیار پایین می‌آید. مثلاً بدون آنکه برای خرید کفش به بازار بروید می‌توانید نقشه سه‌بعدی مناسب با اندازه خود را در اینترنت یافته و آن را با قیمتی پایین‌تر خریداری کنید؛ سپس اقدام به پرینت و استفاده کنید!

ادامه دارد....

 

جهت دانلود فایل مقاله "همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (1)" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : چاپ، چاپگر، پرینتر، سه بعدی، پرینتر سه بعدی، چاپ سه بعدی، 3D


بسیار صبور و کوشاست و علاقه مند به موسیقی و کتاب است. فیلم و سینما حرف اول را در زندگی او می زند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1397/09/10
تاریخچه استفاده از مرکب چاپ به زمان گوتنبرگ برمی گردد که تلاش می کرد برای ماشین چاپ، مرکب درست کند. این مرکب ترکیبی از...
1397/09/07
طلاکوب در واقع نوعی چاپ داغی است که به شیوه لتر پرس انجام میگیرد. طلا کوب در رنگ‌های مختلف از جمله طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز موجود میباشد.
1397/08/21
یکی از هنر هایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته است، چاپ روی پارچه است که انواع مختلفی دارد اما در این مقاله می خواهیم در مورد دو نوع از مهم ترین این چاپ می پردازیم.

مقالات مرتبط

فرآیند چاپی مدرن (چاپ دیجیتال)

فرآیند چاپی مدرن (چاپ دیجیتال)

صنعت چاپ و چاپ دیجیتال

صنعت چاپ و چاپ دیجیتال

استفاده از آگهی تبلیغاتی برای جذب مشتریان جدید

استفاده از آگهی تبلیغاتی برای جذب مشتریان جدید

استیکر ماشین / مراحل طراحی برچسب خاص برای ماشین

استیکر ماشین / مراحل طراحی برچسب خاص برای ماشین

عکس های خود را تبدیل به استیکر کنید

عکس های خود را تبدیل به استیکر کنید

طراحی کارت تبریک روز مادر

طراحی کارت تبریک روز مادر

استیکر سیبیل / هدیه فانتزی برای روز مرد

استیکر سیبیل / هدیه فانتزی برای روز مرد

تنظیم رنگ برای چاپ عکس

تنظیم رنگ برای چاپ عکس

طراحی پوستر سه بعدی

طراحی پوستر سه بعدی

طراحی منوی رستوران

طراحی منوی رستوران

لمینیت چیست؟

لمینیت چیست؟

تاثیر کاغذ مناسب در چاپ کاتالوگ

تاثیر کاغذ مناسب در چاپ کاتالوگ

بروشور تبلیغاتی

بروشور تبلیغاتی

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال چیست؟

مشخصات لیبل

مشخصات لیبل

برای حفظ کارهای چاپی چه‌کار کنیم؟

برای حفظ کارهای چاپی چه‌کار کنیم؟

چگونه چاپ طلاکوب انجام دهیم؟

چگونه چاپ طلاکوب انجام دهیم؟

استیکر و انواع آن

استیکر و انواع آن

مراحل مختلف چاپ سیلک

مراحل مختلف چاپ سیلک

چگونه یک چاپگر خوب بخریم؟

چگونه یک چاپگر خوب بخریم؟

نقش دستگاه دیجیتال در بسته‌بندی

نقش دستگاه دیجیتال در بسته‌بندی

انواع مرکب بر اساس پروسه‌ی چاپ

انواع مرکب بر اساس پروسه‌ی چاپ

مشخصات دستگاه پلاتر z6100

مشخصات دستگاه پلاتر z6100

بروشور چيست؟

بروشور چيست؟

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (2)

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (2)

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (3)

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (3)

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (4)

همه چیز در مورد تکنولوژی چاپ سه‌بعدی (4)

تا چه اندازه با واژه نظارت چاپ آشنا هستید؟

تا چه اندازه با واژه نظارت چاپ آشنا هستید؟

تفاوت چاپ کاغذ دیواری و رنگ!

تفاوت چاپ کاغذ دیواری و رنگ!

نحوه صرفه‌جویی در هزینه چاپ رنگی

نحوه صرفه‌جویی در هزینه چاپ رنگی

نقش رنگ در برندینگ

نقش رنگ در برندینگ

روز صنعت و چاپ

روز صنعت و چاپ

چاپ

چاپ

آشنایی با چاپ روی پارچه

آشنایی با چاپ روی پارچه

چاپ طلاکوب چیست؟

چاپ طلاکوب چیست؟

مرکب چاپ در صنعت چاپ و بسته بندی

مرکب چاپ در صنعت چاپ و بسته بندی