خروج

انواع رنگ‌ها و کاربردهای آن (2)


رنگ‌های سرد:

رنگ‌هایی مانند آبی، سبز، ارغوانی، هستند. این رنگ‌ها اکثراً رنگ‌هایی آرامی هستند. این رنگ‌ها، رنگ آب، طبیعت، رنگ شب و همچنین رنگ آرامش، ساکن بودن، آرام و محتاط هستند.

در بین رنگ‌های سرد فقط رنگ آبی در چرخه‌ی رنگ‌های اصلی قرار دارد و این بدان معناست که رنگ سبز و رنگ ارغوانی از ترکیب بارنگ‌های گرم به دست می‌آیند. ازاین‌رو می‌توان گفت که رنگ سبز مقداری شباهت به ویژگی‌های رنگ زرد است و رنگ ارغوانی دارای ویژگی‌هایی از رنگ قرمز است.

کسانی که می‌خواهند در تبلیغات خود ایجاد حس آرامش را داشته باشند باید از رنگ‌های سرد در طراحی‌های خود استفاده کنند.

رنگ آبی:

رنگ آبی اغلب برای جلوه دادن حس مسئولیت و آرامش به‌کاربرده می‌شود. آبی در طیف رنگی روشن آن، حس شادی‌آور و نیرو بخشیدن را نشان می‌دهد و همچنین یکرنگ دوستانه به‌حساب می‌آید. طیف رنگی آبی تیره دارای قدرت بیشتری هستند و همچنین معتبرتر هست.

رنگ آبی به‌عنوان رنگ صلح و آرامش بکار می‌رود که در بسیاری از تمدن‌ها و فرهنگ‌ها برای نشان دادن دین و سنت هم بکار می‌رود که می‌توان به این مطلب اشاره کرد که مریم مقدس همیشه بالباس بلند به رنگ آبی نشان داده می‌شود.

رنگ های سرد

مفهوم رنگ آبی را می‌توان از روی طیف‌های آن بررسی کرد چون در هر طیفی معنی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. رنگ آبی تیره برای طراحی سایت‌ یا برندهایی که دارای ویژگی استحکام و دوام هستند بکار می‌رود. رنگ آبی روشن رنگی ساکن است که دارای حس آرامش بسیار زیادی است. رنگ‌های آبی براق دارای حس تازگی و حس انرژی بخشی است.

رنگ سبز:

این رنگ دارای حس واقعیت، حقیقت و همچنین حس واقع‌بینی است. رنگ سبز دارای حس رشد و نمو، حس شروعی دوباره و پیشرفت است که دلالت بر فراوانی نیز دارد. این رنگ علاوه بر این ویژگی‌ها می‌تواند دارای حس حسادت و بی‌تجربگی هم باشد.

این رنگ بسیاری از ویژگی‌های رنگ آبی را دارا هست؛ که با حس پرانرژی بودن رنگ زرد هم همراه است. رنگ سبزرنگی باثبات و پایدار است که برای طراحی‌هایی که با سلامتی و طبیعت و همچنین نوسازی و... همراه است، مناسب است.

تاثیر رنگ

رنگ سبز زیتونی بیشتر برای طرح‌های طبیعت استفاده می‌شود که رنگ سبز تیره هم مانند رنگ آبی تیره دارای ثبات و قدرت بیشتری است.

رنگ ارغوانی:

این رنگ نشان‌دهنده تجملات و اشرافیت است. رنگ ارغوانی که از ترکیب رنگ‌های قرمز و آبی به دست می‌آید دارای ویژگی‌های هر دورنگ است که با تخیل و واقعیت نیز همراه است.

رنگ ارغوانی نیز مانند رنگ‌های دیگر در جا و مکان و کشوری ویژگی‌های خاصی دارد مثلاً در کشور تایلند این رنگ نشانه عزاداری و سوگواری زنان بیوه است. این رنگ در طیف روشن رنگی بسیار رمانتیک و خیال‌پرداز است درصورتی‌که در طیف‌های تیره به صورتی کاملاً سنتی، نشانه اشرافی بودن و تجمل است.

کاربرد رنگ ها

طراحی بارنگ‌های سرد و گرم و همچنین رنگ‌های خنثی یک کار درونی و ذهنی است که ممکن است اثرات آن و ویژگی‌های آن در هر فرد به صورتی کاملاً متفاوت باشد که این بستگی به اولویت‌های هر فرد دارد. تئوری رنگ‌ها و استفاده از آن‌ها یک علم است که دنیایی بسیار بزرگ دارد و هر کس با توجه به درک و خصوصیات خود از آن‌ها بهره می‌گیرد...

 

بخش اول این مطب را، اینجا بخوانید.

 

جهت دانلود فایل مقاله "انواع رنگ‌ها و کاربردهای آن (2)" روی لینک زیر کلیک کنید:

کلمات کلیدی : چاپ، طراحی، رنگ، رنگ آبی، رنگ سبز، رنگ ارغوانی، تاثیر رنگ ها


کارشناس فروش است و از کار فروش لذت می برد. علاوه بر آن استعداد و ذوق هنری دارد و علاقمند است اوقات خود را به عکاسی بپردازد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/04/07
آموزش و نکات مهم طراحی لوگو حرفه ای، مزیت طراحی لوگو، چرا لوگو طراحی کنیم؟ فواید داشتن لوگو
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی‌کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می‌کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...