خروج

انواع رنگ‌ها و کاربردهای آن (1)


رنگ‌های گرم عبارت‌اند از قرمز، نارنجی و رنگ زرد و رنگ‌هایی که در بین طیف این سه رنگ قرار دارند. این سه رنگ، رنگ برگ‌های پاییزی، طلوع آفتاب و رنگ آتش هستند که دارای انرژی مثبت هستند و بسیار محرک و پرحرارت هستند.

رنگ زرد و قرمز جزء رنگ‌های اصلی هستند و رنگ نارنجی مابین این دورنگ قرارگرفته است. و این نشان‌دهنده‌ی این است که این رنگ‌های گرم ذاتاً گرم هستند و از ترکیب بارنگ‌های سرد به دست نیامده‌اند. بنابراین شما می‌توانید برای انتقال شادی، حرارت، شوق و انرژی در طرح‌های خود از این رنگ‌های گرم استفاده کنید.

رنگ قرمز جزء رنگ‌های گرم است و معانی متفاوتی در کشورها و مکان‌های متفاوتی دارد. مثلاً در آفریقای جنوبی رنگ قرمز نشانه‌ی عزاداری است. در کشورهای شرقی قرمز به‌عنوان رنگ لباس عروسان در روز عروسی است. رنگ قرمز به‌عنوان عشق و علاقه نیز استفاده می‌شود. در تاریخ نیز این رنگ نشانه‌ای از خداوند عشق هست و هم بیانگر شیطان. این رنگ می‌تواند تأثیرات زیادی را روی جسم انسان‌ها بگذارد، مثلاً باعث بالا رفتن فشارخون و یا بالا رفتن سرعت تنفس خواهد شد و باعث افزایش سوخت‌وساز بدن خواهد شد.

رنگ قرمز

 

در طراحی خود دقت کنید که رنگ قرمز تیره در کنار رنگ سفید و خاکستری استفاده شود، نشان‌دهنده‌ی حرفه‌ای بودن طراح است.

رنگ نارنجی: این رنگ تداعی‌کننده طراوت و انرژی است. این رنگ بسیار انرژی‌زا، نشان‌دهنده پاییز است که با همراه بودن ان با تغییر فصل‌ها، می‌توان این رنگ را به‌عنوان نشانه‌های تغییر و حرکت دانست. ازآنجایی‌که این رنگ در زبان فارسی بانام میوه‌ای به نام پرتقال یکی است، نشان‌دهنده سلامتی و حیات و سرزندگی است.

رنگ نارنجی

 

در استفاده از رنگ نارنجی می‌توانید با داشتن تأثیرپذیری از رنگ قرمز، طرحی بسیار دوستانه و جذاب خواهید داشت که چشم را کمتر اذیت می‌کند. می‌توانید برای جلب‌توجه از کادر نارنجی به همراه کمی رنگ قرمز استفاده کنید.

رنگ زرد: رنگ زرد که جزء رنگ‌های اصلی به شمار می‌رود، به‌عنوان انرژی‌بخش‌ترین رنگ گرم حساب می‌شود که نشان‌دهنده‌ی طلوع خورشید و همچنین شادابی است که البته می‌توان گفت این رنگ نشان‌گر تقلب، نامردی و حیله‌گری و همچنین نشانه‌ی ترسویی نیز هست.

این رنگ به‌عنوان رنگ امید هم شناخته می‌شود. زیرا این رنگ در بعضی از کشورها توسط خانواده‌هایی که یکی از اعضای آن‌ها در جنگ شرکت کرده است به‌عنوان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

رنگ زرد

 

رنگ زرد را به‌عنوان خطر هم می‌توان استفاده کرد اما شدت آن از رنگ قرمز کمتر است.

رنگ زرد هم مانند رنگ‌های دیگر در هر کشور و موقعیت‌های خاص، معانی خاصی دارد. مثلاً در مصر از رنگ زرد برای مراسم‌های عزاداری استفاده می‌شود. در کشور هند رنگ زرد به‌عنوان نماینده تجارت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

رنگ زرد در طراحی‌های شما می‌تواند باعث القاکننده شادی و خوشی باشد. رنگ زرد تیره نماد آنتیک بودن و کهنگی است و در طراحی‌هایی به کار می‌رود که هدف ایجاد حس پایداری و استمرار است.

 

بخش اول این مطب را، اینجا بخوانید.

 

جهت دانلود فایل مقاله "انواع رنگ‌ها و کاربردهای آن" روی لینک زیر کلیک کنید:

کلمات کلیدی : چاپ، طراحی، رنگ، رنگ قرمز، رنگ نارنجی، رنگ زرد، تاثیر رنگ ها


کارشناس فروش است و از کار فروش لذت می برد. علاوه بر آن استعداد و ذوق هنری دارد و علاقمند است اوقات خود را به عکاسی بپردازد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/04/07
آموزش و نکات مهم طراحی لوگو حرفه ای، مزیت طراحی لوگو، چرا لوگو طراحی کنیم؟ فواید داشتن لوگو
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی‌کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می‌کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...