خروج

با بسته بندی مناسب برنج، آن را در برابر آفات غیر قابل نفوذ کنید!


همان‌طور که می‌دانید با توجه به شرایط پیش روی کره زمین که رو به گرمایش و از بین رفتن منابع طبیعی می‌باشد با اوضاع نگران‌کننده‌ای برای منابع زندگی انسان در سالیان آینده روبرو هستیم. یکی از این منابع مهم و حائز اهمیت تغذیه بشر می‌باشد که بخش بزرگی از آن از راه زراعت حاصل می‌گردد.

محصولات کشاورزی مثل دانه برنج عمده‌ی تغذیه نیمی از مردم جهان را تشکیل می‌دهد و کشت و نگهداری از محصول برنج با توجه به شرایط کمی دشوارتر از قبل شده است. به‌طوری‌که دیگر کمیت دانه برنج برای تغذیه بشر تنها دغدغه موجود نیست بلکه کیفیت آن نیز بسیار مورد بحث قرارگرفته است.

تولید و چاپ کیسه برنج

 

اکثر اوقات مواردی که برای محصول برنج اتفاق می‌افتد موجب ایجاد و نوع خسارت فیزیکی و کیفی شده و باعث می‌شود تا دانه‌های برنج که به‌سختی به‌دست‌آمده‌اند به‌سادگی هدر رود. طبق آمار این نوع خسارات در آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا به بالای 30% می‌رسد و این در حالی ست که خسارات کیفی به وجود آمده موجب کاهش قیمت 10 الی 30 درصدی برنج می‌شود و ضررهای زیادی را برای کشاورزان به وجود می‌آورد. بخشی از این خسارات وارده مربوط به بسته‌بندی نامناسب برنج می‌باشد. در حقیقت برخی افراد پس از برداشت محصول برنج کار را تمام‌شده می‌دانند و قسمت مهم بسته‌بندی برنج را جدی نمی‌گیرند. این در حالی است که بسته‌بندی مناسب برنج می‌تواند بخش از به وجود آمدن بسیاری از آسیب‌های احتمالی مانند نفوذ حشرات یا رطوبت جلوگیری کرده و آن را از آفات مصون بدارد. یکی از رایج‌ترین آفات دانه برنج "شپشک برنج" است که بانفوذ به دانه و خوردن آن تغذیه می‌کند و دانه‌های پوک و بلااستفاده به‌جا می‌گذارد.

آفات برنج

 

این حشره نیز مانند سایر حشرات سرعت رشد و تکثیر بالایی دارد و از بین آن زمان‌بر و خسته‌کننده می‌باشد پس بهتر از نفوذ آن از همان ابتدا جلوگیری کرد. برای جلوگیری از نفوذ این نوع حشرات راه‌های ساده‌ای وجود دارد احتمال نفوذ این آفات را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اولین چیزی که باید در نظر گرفت بسته‌بندی برنج توسط کیسه برنج مقاوم و غیرقابل نفوذ است، کیسه برنج‌های پارچه‌ای (کیسه برنج اسپان باند) و کیسه برنج نایلونی (گونی برنج یا کیسه پلی‌پروپیلن) که در بازار موجود است برای بسته‌بندی برنج بسیار مناسب هستند. نوعی دیگر از کیسه بسته‌بندی برنج نیز وجود دارد؛ این نوع کیسه‌ها ترکیبی از دو نوع کیسه پارچه‌ای و نایلونی می‌باشد، بدین صورت که کیسه‌های پارچه‌ای مقاوم که مجهز به یک لایه داخلی از جنس پ.پ (پلی‌پروپیلن) شده است و نسبت به کیسه‌های عادی مقاومت بیشتری داشته و میزان نفوذ رطوبت و حشرات تقریباً غیرممکن می‌کند.

از دیگر نکات ساده دیگری که کمک بسزایی در جلوگیری از نفوذ رطوبت و حشرات خواهد کرد، قرار دادن برنج در جای خشک و خنک می‌باشد. پس‌ازآنکه از خشک و خنک بودن محل انبار کردن برنج خود اطمینان حاصل کردید بهتر است کیسه برنج را در محلی که با سطح زمین فاصله‌ای حدود 20 تا 25 سانتیمتر دارد قرار دهید و در نظر داشته باشید کف کیسه برنج با زمین یا سطح قرارگرفته شده در ارتباط مستقیم نباشد تا هوا از زیر آن رد شود.

 

جهت دانلود فایل مقاله "با بسته بندی مناسب برنج، آن را در برابر آفات غیر قابل نفوذ کنید!" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : برنج، کیسه برنج، چاپ کیسه برنج، آفت برنج، کشاورزی، گونی برنج، سموم کشاورزی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/02/11
دانشمندان راه پختی را کشف کرده اند که میتواند کالری برنج را تا 50 الی 60 درصد کاهش دهد. طرز تهیه برنج کم کالری مناسب رژیم لاغری و بیماری های قند و دیابت است.
1400/02/06
زینب ایزدیار طراح ایرانی ساکن بروکلین با استفاده کیسه برنج روزمره لباس های زیبایی طراحی می کند که توجه مجله ووگ را به خودش جلب کرده است.
1400/01/23
انتخاب طرح کیسه برنج به همین سادگی ها نیست و انتخاب اشتباه تنها باعث ضرر مالی و پایین آمدن آمار فروش می‌شود. می‌توان گفت طراحی و چاپ کیسه برنج بیشتر از کیفیت برنج روی فروش محصول تاثیرگذار است.