خروج

چاپ سیلک چیست؟ آموزش کامل چاپ سیلک اسکرین


چاپ سیلک اسکرین بیشتر از صد سال است که برای چاپ تبلیغات، طراحی و چاپ لباس و اکسسوری استفاده می‌شود و به طراحی‌های خلاقانه به طرز زیبایی زندگی می‌بخشد. روش قدیمی چاپ سیلک اسکرین تا به امروز یک تکنیک محبوب چاپ محسوب می‌شود و دلایل زیادی وجود دارند که چرا چاپ سیلک اسکرین به دیگر روش‌های چاپ مثل چاپ دیجیتال ترجیح داده می‌شود. در ادامه این مقاله هر آنچه نیاز است در مورد چاپ اسکرین بدانید را توضیح می‌دهیم.

چاپ سیلک اسکرین، چاپ سیلک چیست؟

 

چاپ سیلک چیست؟

به‌طور کل به پروسه انتقال دادن یک طرح روی پارچه با جوهر و صفحاتی که به‌صورت دستی ساخته‌شده‌اند چاپ سیلک گفته می‌شود. چاپ سیلک اسکرین بسیار سخت و وقت‌گیر است و نیازمند تجربه زیادی است اما نتیجه نهایی آن‌قدر زیبا و بادوام است که کاملاً به تمام زحماتش می‌ارزد.
چاپ سیلک را می‌توان همه‌جا دید از پارچه اثاثیه خانه گرفته تا لباس‌های گران‌قیمت در معروف‌ترین فشن شو های دنیا. همه این‌ها اول پارچه‌های ساده و بی‌رنگ بودند که با استفاده از چاپ سیلک تبدیل به پارچه‌هایی با طرح و رنگ زیبا شده‌اند.
نتیجه نهایی چاپ سیلک اسکرین بسیار بادوام است و پارچه‌های چاپ شده بعد از هزاران بار شست‌وشو طرح خودشان را از دست نمی‌دهند. چاپ سیلک یکی از روش‌های محبوب برای تی‌شرت های طرح دار و دیگر پروژه‌های طراحی لباس است.

 

چرا از چاپ سیلک اسکرین استفاده می‌شود؟

چاپ سیلک به کیفیت بالایی که دارد معروف است و محصولاتی که با استفاده سیلک اسکرین چاپ می‌شوند همیشه بهتر از دیگر روش‌های چاپ به نظر می‌رسند. در چاپ سیلک اسکرین جوهر به‌جای اینکه در پارچه فرو رود روی لباس می‌نشیند و نتیجه نهایی بسیار خوش‌رنگ و صاف می‌شود.
پارچه‌های طبیعی برای چاپ سیلک اسکرین گزینه بهتری نسبت به پارچه‌های پلاستیکی و غیرطبیعی است. بااینکه تکنولوژی پیشرفت زیادی کرده است و چاپ دیجیتال سریع‌تر و کارآمدتر است اما چاپ سیلک اسکرین همچنان جای خودش را به خاطر نتیجه زیبایی که دارد حفظ کرده است.

 

آموزش چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین با روش‌های مختلفی انجام می‌شود اما نکات اولیه و تکنیک آن‌های یک‌شکل است. چاپ سیلک اسکرین پروسه طولانی و زمان بری است و مراحل زیادی برای رسیدن به نتیجه دلخواه وجود دارد. در ادامه به‌طورکلی این مراحل را توضیح می‌دهیم.

 

طراحی

آموزش چاپ سیلک، طراحی چاپ سیلک

قبل از هر چیزی باید طراحی که باید روی پارچه چاپ شود باید آماده باشد و روی یک فیلم استات شفاف چاپ شود که درنهایت برای ساخت صفحه یا استنسیل استفاده می‌شود.


آماده سازی صفحه

اسکرین به معنای صفحه است و این روش چاپ اسمش را به خاطر استفاده از صفحات مختلف می‌گیرد. در چاپ سیلک اسکرین نمی‌توان از یک صفحه برای همه طراحی‌ها استفاده کرد و هر صفحه به‌صورت دستی برای هر دیزاین به‌طور منحصربه‌فرد ساخته می‌شود. وقتی صفحه توری انتخاب و پارچه یا هر چیزی دیگری که باید روی آن چاپ انجام شود انتخاب شد روی آن را با یک ماده واکنشی سبک می‌پوشانند.

 

واکنش دادن صفحه توری

فیلم استات شفاف که طراحی روی آن چاپ شده است خیلی آرام روی صفحه توری که با ماده واکنشی پوشانده است قرار می‌گیرد. این دو زیر یک نور خیلی روشن قرار می‌گیرند که باعث می‌شود ماده مسدودکننده روی صفحه واکنش نشان دهد و سفت شود. این مرحله اهمیت زیادی دارد و هر قسمت از صفحه که با دیزاین پوشانده شده است به حالت مایع باقی می‌ماند.
هر چه قدر تعداد رنگ دیزاین بیشتر باشد این مرحله پیچیده‌تر خواهد شد زیرا برای هر رنگ باید از صفحه جداگانه استفاده کرد. به همین دلیل چاپ سیلک اسکرین نیازمند افراد باتجربه در این زمینه است تا هر استنسیل بر اساس هر رنگ به‌طور اختصاصی طراحی شود و درنهایت این رنگ‌ها باید به‌طور دقیق روی‌هم قرار گیرند تا چاپ نهایی کاملاً بی‌نقص باشد.

 

استنسیل

بعدازاینکه صفحه زیر نور قرار گرفت و مواد مسدودکننده کاملاً سفت شد به کنار گذاشته می‌شود تا کاملاً خشک شود تا پرینتر بتواند به‌صورت خودکار تغییرات موردنیاز را برای مطمئن شدن از اینکه طرح به دقیق حالت ممکن چاپ می‌شود ایجاد کند. در این مرحله پرینتر یک استنسیل دقیق و کامل را در اختیار دارد که عملیات چاپ را انجام دهد.

 

آماده سازی برای چاپ

پارچه یا هر چیز دیگری که باید چاپ روی آن انجام شود صاف زیر پرس پرینتر قرار می‌گیرد و صفحه با دقت زیاد روی آن در زاویه دلخواه قرار می‌گیرد تا چاپ انجام شود.

 

چاپ سیلک

مرحله آخر وقتی است که نتیجه نهایی کاملاً ساخته می‌شود. صفحه روی برد پرینتر و بالای یک لایه از پارچه قرار می‌گیرد و جوهر به رنگ‌های دلخواه روی صفحه ریخته می‌شود و با استفاده از یک تیغه پلاستیکی جوهر کاملاً روی تمام صفحه پخش می‌شود تا وقتی‌که تمام استنسیل را بپوشاند.
جوهر از قسمت‌های باز استنسیل رد می‌شود و به پارچه زیر آن می‌رسد و طرح دلخواه را روی آن چاپ می‌کند. این مرحله با استفاده از استنسیل یکسان می‌تواند بارها و روی هر تعداد پارچه تکرار شود.

چاپ سیلک، آموزش چاپ سیلک اسکرین

 

کنترل کیفیت

درنهایت جوهر با گذشتن از یک خشک‌کن مخصوص خشک می‌شود تا طرح صاف و خوش‌رنگ تکمیل شود. محصول نهایی با دقت چک می‌شود و یک‌بار شسته می‌شود تا تمام مواد اضافی از روی آن پاک شود و کیفیت آن تضمین شود.

 

فواید چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک روشی است که بسیاری از تولیدکننده‌ها و طراحان از آن استفاده می‌کنند و این انتخاب دلایل زیادی دارد. در ادامه مزیت‌های چاپ سیلک را توضیح می‌دهیم.

رنگ‌های روشن

بااینکه چاپ سیلک محدودیت رنگی دارد و استفاده از چند رنگ در آن کار راحتی نیست اما رنگی که درنهایت چاپ می‌شود آن‌قدر پر رنگ و روشن است که رنگ چاپ سیلک یکی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. اعمال یک لایه ضخیم از جوهر روی پارچه توسط چاپ اسکرین نتیجه بسیار زیباتری از چاپ دیجیتال دارد. اگر یک پروژه چاپ مخصوصاً نیازمند رنگ‌های روشن و پر رنگ باشد بهترین انتخاب برایش چاپ سیلک اسکرین است.

چاپ سیلک، آموزش چاپ سیلک اسکرین

 

بافت خوب

تنها روش چاپی که زیردست حس می‌شود و خاصیت بافت‌دار بودن دارد چاپ سیلک اسکرین است. لایه ضخیم جوهر باعث می‌شود که طراحی حالت سه‌بعدی داشته باشد.

 

تولید عمده

به‌طورمعمول چاپ سیلک اسکرین برای تعداد بالا انجام می‌شود زیرا هزینه آماده سازی بالایی دارد. بااین‌حال این یک قابلیت هم محسوب می‌شود زیرا وقتی استنسیل ساخته شد می‌توان از آن بارها و بارها برای تولید هزاران چاپ یکسان استفاده کرد. این به معنی است که وقت و هزینه زیادی چاپ سیلک تنها برای آماده سازی است و بعد از آن مراحل به‌سرعت طی می‌شوند و در تعداد بالا چاپ انجام می‌شود.

 

دوام بالا

محصولاتی که با چاپ سیلک اسکرین ساخته می‌شود ضد آب، ضد خش خوردگی و ضد اشعه UV است. به همین دلیل نتیجه چاپ سیلک اسکرین بسیار بادوام است و بعد از هزاران بار شست‌وشو همچنان باکیفیت باقی می‌ماند.

 

حالا که با چاپ سیلک اسکرین آشنا شدید بهتر است بدانید که این روش تنها برای چاپ تی‌شرت و پارچه نیست و چاپ سیلک روی کاغذ، سرامیک، شیشه و روی اشیای مختلف انجام می‌شود. چاپ سیلک بسیار زیبا، باکیفیت و بادوام است و یکی از بهترین روش‌های چاپ است که باوجود قدیمی بودن همچنان استفاده می‌شود.

 

 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

چاپ سیلک چیست؟ آموزش چاپ سیلک اسکرین


کلمات کلیدی : چاپ سیلک، چاپ سیلک اسکرین، چاپ اسکرین، چاپ سیلک پارچه، چاپ سیلک تیشرت، آموزش چاپ سیلک، فواید چاپ سیلک اسکرین،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/10
با گذشت زمان انتخاب های مختلفی برای چاپ روی پارچه به وجود آمده است به طوری که شما می تواند تکه ای از پارچه را وارد پرینتر کنید و...
1399/10/10
شما می توانید با چاپ دستی برگ و دیگر اشیایی که در طبیعت یافت می شوند آثار هنری زیبایی خلق کنید. جوهر چاپ قابل حل در آب برای چاپ با برگ مناسب البته...
1399/10/09
چاپ دستی تاریخ بسیار طولانی دارد و روش هایی که در زیر مجموعه چاپ دستی قرار می گیرند هزاران سال است که از آن ها استفاده می شود. چاپ دستی بیشتر برای