خروج

چاپ دیجیتال چیست؟


چاپ دیجیتال چیست؟

به‌طورکلی چاپ دیجیتال یک روش تبدیل تصاویر به سطوح چاپی است.

چاپ دیجیتال معمولاً شامل چاپ حرفه‌ای از شمارهای پایین توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که توسط چاپگرهای لیزری و چاپگرهای لارج فرمت و یا جوهر افشان حرفه ای انجام می شود.

در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ عمدتاً چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه‌ای بر روی انواع کاغذ است.

دستگاه چاپ دیجیتال دستگاهی است که به کامپیوتر متصل است و اطلاعات را از آن دریافت می‌کند، مثل پرینترها، اما در چاپ افست از فیلم و زینک و... استفاده می‌شود.

چاپ دیجیتال


 

فرایند چاپ

مرسوم‌ترین روش‌ها شامل چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستند که پیگمنت یا تونر را بر روی زمینه‌های متنوعی همچون کاغذ، کنواس یا بوم، شیشه، سنگ و... می‌نشانند.

در بیشتر فرایندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر همچون روش‌های سنتی در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه‌نازکی روی سطح می‌دهند و در برخی دستگاه‌ها ممکن است برای تثبیت آن‌ها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوشش که توسط فرایندهای حرارتی یا تابشی افزوده می‌شوند نیز استفاده گردد.

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و روش‌های سنتی چاپ مثل لیتوگرافی و چاپ افست، فلکسوگرافی، گراور یا لترپرس در استفاده نکردن از پلیت چاپ است که درنتیجه مراحل آماده‌سازی پیش از چاپ سریع‌تر و ارزان‌تر هستند.

 

تفاوت‌های اساسی چاپ دیجیتال با دیگر روش‌های چاپ

به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ (لیتوگرافی) مرحله چاپ در چاپ دیجیتال کوتاه‌تر می‌شود.

در این روش میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است چون نیازی به رسیدن رنگ و یا تنظیمات در حین چاپ ندارد.

در چاپ دیجیتال درهردور چاپ می‌تواند تصویر همتن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت استفاده نمی‌شود.

در چاپ افست نیاز به یک اپراتور باتجربه و ماهر هست ولی در چاپ دیجیتال نقش اپراتور چندان تأثیری ندارد و بلکه تمام تغییرات در مرحله قبل از چاپ که همان آماده‌سازی فایل می‌شود باید انجام گیرد. البته این دلیل براین نمی‌شود که چاپ دیجیتال احتیاج به یک فرد متخصص ندارد بلکه چاپ رو از حالت بسیار تخصصی خارج می‌کند.

 

دستگاه چاپ دیجیتال

 

چاپ در شمار محدود

چاپ دیجیتال امکان چاپ سریع پس از تقاضا در شمار کم را فراهم آورده و امکان تغییر طرح و محتوا آن در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد به همین دلیل در چاپ کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر متفاوت یا کارت پرسنلی با طرح‌های متفاوت از چاپ دیجیتال استفاده می‌شود.

در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر به روی سطح چاپی امکان چاپ در شمار پایین حتی یک نسخه با هزینه کم وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات در تعداد کم و سریع کاربرد زیادی دارد و برای افرادی که به‌شدت بر روی سفارش‌های خود حساسیت دارند، می‌توان از چاپ دیجیتال استفاده کرد.

یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون‌ها برگ ساخته نشده است بلکه باید بتواند در طول مدت‌زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند که البته این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد.

 

جهت دانلود فایل مقاله "چاپ دیجیتال چیست؟" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : چاپ، چاپ دیجیتال، چاپخانه، لمینیتور، صنعت نشر، نشر رومیزی


رعنا یکی از نیروهای فعال بخش دیجیتال است که رویاهای بزرگی در سر دارد که با توجه به پشتکار و عملکردش حتما دست یافتنی خواهد بود.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/10
با گذشت زمان انتخاب های مختلفی برای چاپ روی پارچه به وجود آمده است به طوری که شما می تواند تکه ای از پارچه را وارد پرینتر کنید و...
1399/10/10
شما می توانید با چاپ دستی برگ و دیگر اشیایی که در طبیعت یافت می شوند آثار هنری زیبایی خلق کنید. جوهر چاپ قابل حل در آب برای چاپ با برگ مناسب البته...
1399/10/09
چاپ دستی تاریخ بسیار طولانی دارد و روش هایی که در زیر مجموعه چاپ دستی قرار می گیرند هزاران سال است که از آن ها استفاده می شود. چاپ دستی بیشتر برای...