خروج

تاریخچه طراحی و گرافیک در ایران


به بهانه 27 آوریل، روز جهانی گرافیک و طراحان گرافیک (گرافیست)

ریشه کلمه گرافیک در واقع از واژهٔ یونانی graphikos  برگرفته شده و به معنی طرح زدن و طراحی می باشد. هر چیزی که شامل طراحی علامت، نشانه، نقشه و به عبارتی هر چیز که طراحی و پیاده سازی می شود به نوعی کار گرافیکی محسوب می شود.

این روز به دلیل مصادف بودن با روز تاسیس انجمن بین المللی طراحان گرافیک Icograda توسط این انجمن نامگذاری شده است. در ایران اولین بار در دهه 40 و 50 بود که در پی تلاش و درخشش طراحان گرافیک بنام ایرانی در مجامع جهانی، زنده یاد مرتضی ممیز و تنی چند از همکارانش از جمله علی اصغر معصومی، فرشید مثقالی، آیدین آغداشلو و قباد شیوا به فکر تاسیس اتحادیه گرافیک ایران افتادند. برگزاری نمایشگاه  گرافیک ایران  را می توان از پیامدهای تلاش های این عزیزان و از مهمترین رویدادهای گرافیک ایران به شمار آورد.
 

طراحی و گرافیک

یکی از این هنرهای گرافیکی طراحی کلیشه و گراور برای چاپ است که مستلزم دقت و ظرافت زیادی می باشد. تقریبا در تمامی مراحل یک کار چاپی گرافیست یکی از مهمترین نقش ها را ایفا می کند. اصلی ترین هنر یک گرافیست این است که از آمیزش ایده و رنگ و تصویر بتواند به بهترین شکل مفهوم را به بیننده برساند و او را متوجه منظور خود کند.

 

کاربردهای رایج هنر طراحی گرافیک بسیار گسترده می باشد، گوشه ای از کاربردهای این هنر شامل طراحی لوگو یا نام تجاری یک برند خاص، طراحی و صفحه آرایی مجله و کتاب، طراحی تبلیغات جهت پروژه های تبلیغاتی مثل بیلبوردها و تبلیغات شهری و... است.
 

روز جهانی گرافیک

 

حالا جهان را با "روز بدون گرافیک" تصور کنید!

این یعنی آشفتگی خیابانی، مبهم بودن اجناس بسته بندی شده در فروشگاه ها، سردرگمی در ایستگاه های راه آهن و فرودگاه ها، و حذف روزنامه ها.جهت دانلود فایل مقاله "تاریخچه طراحی و گرافیک در ایران" روی لینک زیر کلیک کنید:تاریخچه طراحی و گرافیک در ایران.pdf


کلمات کلیدی : چاپ، طراحی، گرافیک، گرافیست


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...