خروج

کاغذ های پوستی، مومی و روغنی چه هستند؟


زمانی که نام و اسم کاغذ می آید، عموم مردم به یاد نگارش، نوشتن، دفتر، کتاب، ورق، روزنامه و دیگر کالا و فرآورده های کاغذی که البته بیشتر آن ها نیز با تحریر، رسانه و نگارش در ارتباط است، می افتند. با این حال، کاغذ کاربرد های گسترده، متنوع و مهم دیگری نیز دارد که بیشتر در صنعت چاپ و بسته بندی مواد غذایی و البته کالا های مختلف معنا و کاربرد می یابد.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاغذ پوستی یا مومی ساده و طرح دار

کاغذ یک ماده نازکی است که با پرس شدن الیاف مرطوب سلولز و خمیر کاغذ نشات می گیرد و از چوب گرفته می شود و با خشک کردن آنها در ردیف های قابل انعطاف به وجود می آید. کاغذ یک ماده همه کاره است که از آن استفاده های زیادی مثل نوشتن، چاپ کردن، تمیز کردن می شود و در تعداد زیادی از ساخت و سازهای صنعتی کاغذ کاربرد دارد.

'کاغذ پوستی رولی

کاغذ در ابتدا توسط یک تاریخ نگار و باستان شناس چینی، در کشور چین پدید آمد که تاریخ آن به ابتدای قرن دوم میلادی می رسد. پس از آن فرآیند تولید خمیر کاغذ ایجاد و یاد گرفته شد و سپس تا قرون وسطی، به خاورمیانه و دیگر کشور های همسایه و اطراف چین گسترش یافت. با پیشرفت تکنولوژی و در دنیای مدرن کاغذ های پوستی، مومی و روغنی ساخته شدند که کاربرد های متنوعی دارند و تنها به یک هدف مثل نوشتن یا بسته بندی محدود نمی شوند. در ادامه این کاغذ ها را معرفی می کنیم تا ایده بهتری در مورد کارکرد های آن ها داشته باشید.

 

کاغذ های مومی

با ریختن لایه ای موم (همان وکس یا پارافین) روی یک کاغذ نازک به طوری که تمام سطح آن را بپوشاند کاغذ مومی (wax paper) ساخته می‌شود. کاغذ مومی نیمه شفاف است و بین رنگ های سفید، شیری و کرمی متغیر است. این کاغذ در بسته بندی و صنعت چاپ کاربرد های زیادی دارد. از کاغذ مومی در بسته بندی مواد غذایی مثل کیک، شیرینی، نان؛ بسته بندی مواد فریزری مثل همبرگر، گوشت، مرغ؛ بسته بندی لباس، کیف، کفش و... استفاده می‌شود. همچنین کاغذ مومی به علت نیمه شفاف بودن به‌عنوان کاغذ الگو خیاطی یا کاغذ برگردان در طراحی و نقشه کشی کاربرد دارد. کاغذ مومی به علت ضد چربی و ضد آب بودن در بسته بندی میوه ها هم استفاده می‌شود تا جلوی پوسیدگی آن‌ها را بگیرد و عمر میوه را طولانی‌تر کند. همچنین این کاغذ گزینه مناسبی برای دورپیچ ساندویچ و همبرگر است زیرا از ریختن روغن غذا به بیرون جلوگیری می‌کند. در رستوران ها و فست فود ها از کاغذ مومی برای پوشاندن کف سینی یا زیر پیزا هم استفاده می‌کنند.

کاغذ مومی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

کاغذ های پوستی

کاغذ پوستی نازک و سفید رنگ است و ظاهری نیمه شفاف دارد. در نگاه اول ممکن است این کاغذ کاملا مشابه با کاغذ مومی به نظر بیاید اما کاغذ پوستی تنها یک طرف آن با لایه ای از سیلیکون پوشانده شده است و سمت دیگر آن مات است. کاغذ پوستی کاملا نچسب است و در برابر گرما مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل به‌عنوان کاغذ سینی فر برای درست کردن شیرینی و کاغذ کف قالب برای درست کردن کیک به کار می‌رود. کاغذ پوستی دمای بالای فر را تحمل می‌کند و بدون اینکه خراب شود یا بسوزد کمک می‌کند تا غذا به ظرف نچسبد و راحت جدا شود. خاصیت شفاف بودن کاغذ پوستی هم این محصول را برای استفاده به‌عنوان الگو خیاطی یا کاغذ طراحی برای نقاشی کشیدن و سیاه قلم مناسب کرده است. بسیاری از طراحان، مهندسان و نقشه کشان به جای کاغذ کالک از کاغذ پوستی استفاده می‌کنند زیرا در دسترس تر و ارزان تر است.

تفاوت کاغذ های پوستی و مومی چیست؟

 

'کاغذ روغنی شیرینی پزی

کاغذ روغنی

کاغذ روغنی ظاهری براق دارد و معمولا ضخیم تر از کاغذ پوستی و مومی است. این کاغذ با یک لایه روغنی پوشانده می‌شود که آن را ضد آب و شفاف می‌کند. انواع کاغذ رنگی روغنی و مقوا روغنی هم وجود دارند که به‌خاطر ضخامت بیشتر شفاف نیستند و نور را عبور نمی‌دهند. کاغذ روغنی معروفی که به‌عنوان کاغذ شیرینی پزی شناخته می‌شود در واقع همان کاغذ پوستی است که در بالا توضیح دادیم. در زبان عامه این دو کاغذ به جای هم معرفی می‌شوند اما به‌صورت علمی با هم تفاوت دارند. کاغذ روغنی برای درست کردن کاردستی، بسته بندی و چاپ استفاده می‌شود در صورتی که کاغذ پوستی بیشتر کاربرد های خانگی دارد.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاغذ پوستی یا مومی ساده و طرح دار

 

امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا دقیقا فرق کاغذ پوستی، مومی و روغنی را متوجه شوید و بتوانید از آن‌ها درست استفاده کنید.


کلمات کلیدی : چاپ، بسته بندی، کاغذ، کاغذ های کاهی، کاغذ های مومی، کاغذ های پوستی، کاغذ کالک، تفاوت کاغذ ها، کاغذ روغنی، کاغذ ساندویچی، کاغذ میوه، کاغذ بسته بندی، کاغذ همبرگر، کاغذ فست فود، کاغذ زیر پیتزا، تاریخچه کاغذ،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/03/04
کاغذر‌وغنی کاربرد‌های زیادی در خانه دارد اما گاهی اوقات نمی‌توانید به هر‌دلیلی در زمان موردنیاز کاغذ‌روغنی را تهیه کنید و این دقیقا همان وقتی است که به این جایگزین‌های کاغذ روغنی احتیاج پیدا خواهید کرد...
1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...
1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد