خروج

درباره ی صنعت چاپ و کاغذ


صنعت چاپ و کاغذ، از جمله صنعت های مهم و موثری است که نه تنها نقش برجسته ای در گسترش یافتن و منتقل کردن فرهنگ بشری ایفا کرده است، هم چنین عنصری موثری در زمینه ی شکوفایی و افزایش جایگاه صنعت و اقتصاد جهان ایفا کرده است.

کاغذ از دیر باز تا کنون همواره مورد توجه و کاربرد گسترده ی گونه ی بشری بوده است و مردم در سراسر جهان، از آن برای انتقال فرهنگ، دانش، تاریخ و دیدگاه و اندیشه ی خود به دیگران استفاده کرده است.

انسان های نخستین برای این که بتوانند پیام و منظورشان را به شخص دیگری برسانند، از تصویر کردن استفاده می کردند. آن ها روی سنگ ها و صخره ها نقاشی های متفاوتی ترسیم می کردند و این گونه پیام خود را به دیگران منتقل می کردند.

تاریخچه کاغذ

مشاهده و خريد کاغذ گراف

سخت بودن حکاکی روی سنگ این فکر را در ذهن بشر ایجاد کرد که برای رساندن پیامش از ابزار دیگری استفاده کند و این گونه کاغذ اختراع شد و اکنون ما بیش از 3000 نوع کاغذ مختلف داریم که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

در این نوشته قصد داریم تا به تحلیل، بررسی و پردازش چگونگی تولید و گسترش کاغذ میان مصرف کننده ها و مردم جهان بپردازیم.

برگی از یک درخت

همه چیز از زمانی شروع شد که بشر میل به جاودانگی و ترک کردن میراث و آفریده ای برای آینده ها را درون خود یافت. بشر که تا پیش از این به نقاشی بر روی غار ها و تنه های درخت می پرداخت، با گسترش فرهنگ و رواج شهر نشینی، سازه و فرآورده ای جدید و بهتر برای ثبت یافته ها و اندیشه های خود یافت که همین مقطع، مقطع و زمانی بود که کاغذ تولید شد و گسترش یافت.

پاپیروس

کاغذ های نخستین که البته به پاپیروس معروف بودند، در تمدن های کهن مصر و چین باستان ساخته و پرداخته شدند. گرچه یشتر و عموم مردم ساخت و تولید کاغذ یا همان پاپیروس را به مصر باستان نسبت می دهند، اما مدرک و یافته های مستندی از ساخت و پردازش کاغذ در چین باستان نیز به دست آمده است. با این حال کاغذ صنعتی، به گونه ای که امروز آن را می شناسیم، ساختار و داستان دیگری دارد.

کاغَذ های امروزی، مادّه‌ای و فرآورده ای پهن و نازک هستند که از الیاف فشرده و موادی مانند ترکیب فیبر و سلولز، که از چوب گرفته می شوند، تولید میگردند. پس از این با خشک کردن چوب و قراردادن روی یک سطح قابل انعطاف، کاغذ نهایی به دست می آید و از آن بیش‌تر برای نوشتن، طراحی، نقاشی، تمیز کردن، دکور کردن و آرایش درونی ساختمان، صافی‌های صنعتی و پژوهشی و دیگر کاربرد های مشابه و متعارف، استفاده می شود.

کاغذ

کاغذ هم چنین کاربرد گسترده ای در صنعت بسته بندی دارد. در صنعت بسته بندی از کاغذ برای تولید و ساخت بسته بندی های کاغذی، کیسه های کاغذی، کاپ کیک، مافین، کاور و روکش برای کالا های مختلف، بسته بندی و پوشاندن داخل کیسه ها، پاکت کرافت و دیگر بسته بندی ها، استفاده می شود.

بسته بندی کاغذی

گرچه کاغذ به دلیل فرآیند تولید و بازیافت سالمی که دارد همواره مورد توجه بوده است، ولی هزینه و زمان بر بودن تولید آن نسبت به پلاستیک و نایلون سبب شده است تا مصرف کننده و البته تولید کننده، چندان تمایلی به استفاده از این گونه بسته بندی نشان ندهد.

 

برای دانلود فایل مقاله ی «درباره ی صنعت چاپ و کاغذ»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «درباره ی صنعت چاپ و کاغذ»


کلمات کلیدی : کاغذ، کاغذ کاهی، کاغذ ساندویچی، چاپ، بسته بندی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1401/07/26
در صنعت کاغذ سازی خواص فیزیکی و مکانیکی در تعیین کیفیت کلی ورق نهایی بسیار مهم است.
1401/06/13
چگونه کاغذ مناسب را برای چاپ انتخاب کنیم؟ برای انتخاب بهترین کاغذ چاپ باید نیاز و استفاده خود را بطور کامل بشناسید و...
1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...