خروج

بروشور و کاتالوگ از دیروز تا امروز


بروشور و کاتالوگ از جمله ی مهم ترین و کاربردی ترین ابزار و وسیله های تبلیغاتی هستند که شرکت و سازمان های عمده ای برای بهبود بخشیدن به نام تجاری، سازوکار سازمان و شناساندن برند و نام تجاری خود به دیگر سازمان ها و البته مشتری ها از آن ها استفاده می کنند.

بروشور و کاتالوگ شباهت و البته اختلاف های زیادی نیز با هم دارند و همین عامل سبب شده است تا در مواردی، این دو را هم سان و مشابه یک دیگر و با کارکردی یکسان در نظر بگیرند. با این حال این دو مورد تفاوت و اختلاف های کاربردی زیادی نیز دارند که در مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

طراحی کاتالوگ

بروشور و کاتالوگ دستاورد ماشین چاپ، صنعت چاپ و نشر و گسترش یافتن تبلیغ های کاغذی هستند. با پدیدار شدن کاغذ به عنوان ابزار و رسانه ای برای تبلیغ و گسترش نام تجاری، تولید کننده ها، مدیر های تبلیغات و بازاریابی، مدیرسازمان ها و روابط عمومی به این فکر افتادند که از بستر و مدیوم کاغذ، برای نشر، توضیح و عرضه ی اطلاعات و داده های مربوط به شیوه و روش استفاده از کالا، سرویس و خدمات سازمان و شرکت خود استفاده نمایند. شیوه ی کار به این صورت بود که سازمان و شرکت مربوطه، اطلاعات و دستور کار های مورد نظر را به صورت متنی که البته به ندرت شامل گراف، چارت، نمودار و دیگر شکل های آماری نیز شد، بر روی کاغذ قرار می داد و از این راه تلاش می کرد تا اطلاعات و آگاهی مشتری و مصرف کننده را نسبت به موضوع و کالای مورد نظر افزایش دهد.

طراحی بروشور

هم چون دیگر کالا و ابزار های تبلیغاتی، این دو مورد نیز از ابتدا به گونه ای ساده و بیشتر به صورت سیاه و سفید طراحی و چاپ می شدند. با این حال رفته رفته در معرض پیامد و پس لرزه های ناشی از پیشرفت تکنولوژی قرار گرفتند و جلوه های بهتر و زیباتری یافتند. دفترچه ی راهنما، راهنمای استفاده، دستور استفاده و نگه داری، جمله از نمونه و مانند های بروشور هستند که از مدت ها پیش آن ها را می شناسیم و از آن ها استفاده کرده ایم. هم چنین لازم است یاد آوری کنیم که تفاوت بروشور و کاتالوگ در این است که کاتالوگ بیشتر برای معرفی کالا و خدمات به منظور تبلیغ و افزایش فروش به کار می رود و این درحالی است که از بروشور بیشتر برای ارائه و عرضه ی راهنمایی و دستور استفاده و نگه داری از کالا و یا سرویس و خدمتی خاص استفاده می شود.

کاتالوگ

امروزه نیز با وجود گسترش تکنولوژی و بستر های دیجیتال، هم چنان می بینیم که بروشور و کاتالوگ، جلوه و نمای پیشین خود را نگاه داشته اند و تکنولوژی دیجیتال آن چنان نتوانسته این دو را از گردونه ی ابزار و مکانیزم های تبلیغاتی و رسانه ای پیشین و امروزی، حذف کند. با این حال روشن است که هرچه بیشتر به سمت جلو گام بر می داریم، جلوه و نما های نوین و جدید تری از صنعت تبلیغات و رسانه می یابیم و پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور، نظاره گر طراحی و انتشار کاتالوگ و بروشور های دیجیتال (گرچه امروز هم آن ها را در گوشه و کنار کسب وکار های مختلف می یابیم)، به شیوه ای فراگیر و عمومی باشیم.

بروشور

در پایان  پیشنهاد می کنیم که اگر شما هم جزو آن دسته از کسب و کار هایی هستید که تمایل دارید تا به پیشواز آینده بشتابید، می توانید از همین امروز شروع کنید و کسب و کار تان را با کاتالوگ و بروشور های دیجیتال، جلوه ی نوین و تازه ببخشید.

 

 

برای دانلود فایل مقاله ی «بروشور و کاتالوگ از دیروز تا امروز»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «بروشور و کاتالوگ از دیروز تا امروز»


کلمات کلیدی : بروشور، کاتالوگ، طراحی، آگهی، تبلیغ


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/12
یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌های بازاریابی با کاتالوگ این است که بدانید کجا، چه وقتی و چگونه باید کاتالوگ‌هایتان را توزیع کنید
1399/07/11
افراد حرفه ای در زمینه ی بازاریابی متوجه شدنند که چاپ کاتالوگ همچنان در دیجیتال مارکتینگ امروزی نقش مهمی ایفا می کند و...
1399/07/11
چاپ کاتالوگ یکی از روش های بازاریابی است و از کاتالوگ تبلیغاتی گرفته تا کاتالوگ اطلاعاتی همه‌ی آن‌ها انواع مختلفی دارند که...