خروج

کیسه ی برنج یا کیسه ی زباله: کیسه برنج پلاستیکی


از رنجی که می بریم

نگارنده عدم آگاهی را از عامل های استفاده از کیسه های پلاستیکی می داند. به همین دلیل، در این مقاله بر آن شدیم تا به تحلیل ضرر و آسیب های این کیسه ها بپردازیم تا خواننده به استفاده از کیسه های پارچه ای و کیسه های برنج صنعتی، تشویق شود.

کیسه برنج

1. تولید گاز سمی

کیسه برنج پلاستیکی، هنگام سوخته شدن و حرارت دیدن، گاز سمی تولید می کند: این نوع کیسه ها، به دلیل بافت شیمیایی و به کار گیری مشتق های نفتی در تولید آن ها، هنگام حرارت دیدن رفتار دیگر فرآورده های نفتی را از خود نشان می دهند و گاز سمی تولید می کنند که نه تنها برای کسانی که در مجاورت آن قرار دارند، که برای محیط زیست و هوا نیز مضر و آسیب رسان است.

2. بازیافت طولانی

کیسه برنج پلاستیکی در زمان طولانی باز یافت می شوند: بر خلاف کیسه برنج پارچه ای، این کیسه ها چون از جنس پلاستیک و فرآورده های نفتی هستند، در مدت زمان طولانی تری باز یافت و تجدید می شوند. کافی است میلیون ها کیسه ی پلاستیکی که هر روز توسط بشر در جهان مصرف می شود را در هزار (حالت خوش بینانه)، ضرب کنید تا به مدت زمان تقریبی و البته کوتاهی که برای باز یافت کیسه های صرف می شود، پی ببرید. حال محدودیت زمانی، مکانی و نیروی انسانی را نیز به آن اضافه کنید تا به عمق فاجعه آگاه شوید. برای نمونه، می دانیم که روزانه میلیون ها کیسه ی پلاستیکی در جهان تولید می شود و میلیون کیسه ی پلاستیکی دور انداخته می شوند. از سویی می دانیم که گرچه تولید کیسه ی پلاستیکی همه روزه انجام می شود، اما زمین و محل مورد نیاز برای بازیافت این کیسه ها محدود است و به میزان مشخصی زباله از جمله کیسه پلاستیکی می توان در آن جا داد و همین سبب می شود تا بشر از نظر مکانی، زمانی و نیروی انسانی برای بازیافت کیسه های پلاستیکی نیز در محدودیت باشد.

کیسه برنج

3. تولید گاز گلخانه ای

کیسه برنج پلاستیکی وقتی در معرض پرتو فرابنفش قرار بگیرد، گاز گلخانه ای تولید می کند: کیسه برنج پلاستیکی، به محض برخورد با پرتو فرابنفش، از خود گاز گلخانه ای تولید می کند و گاز گلخانه ای که می دانیم از عامل های گرم شدن زمین است، در نهایت سبب تخریب محیط زیست و اکوسیستم می شود.

کیسه برنج پلاستیکی هیچ فایده ای برای طبیعت ندارد و بر خلاف کیسه های پارچه ای، به سادگی پاره می شود: بر خلاف کیسه برنج پارچه ای که بعد از مصرف برنج نیز کاربرد و استفاده دارد، این کیسه ها به دلیل مقاوم نبودن، آسیب پذیر بودن در برابر حرارت، بوی نامطبوع ناشی از ماده های شیمیایی و دیگر عامل هایی که پیش تر یاد شد، کاربرد طولانی مدت و مفیدی ندارد و باید دور انداخته شوند و جالب این است که دور انداختن این کیسه ها نیز فایده ای که ندارد هیچ، تنها سبب آسیب دیدن محیط زیست می شود.

کیسه برنج

4. آلودگی برنج

کیسه برنج پلاستیکی سبب آلودگی برنج می شود: کیسه های پلاستیکی، به طور عموم از ماده های شیمیایی تهیه شده اند که به تنهایی مضر است. حال این واقعیت را هم اضافه کنید که این کیسه ها، بار دیگر با ماده های شیمیایی رنگ می شوند و در نوبتی دیگر و باز با استفاده از ماده های شیمیایی، لوگو و اطلاعات تولید کننده بر روی آن درج می گردد. اگر اودیسه ی پر پیچ و خم کیسه برنج از کارخانه تا خانه را به این ها اضافه کنیم، ....

کیسه برنج

آری. دمای بالای هوا، شرایط حمل و نقل و دیگر مشکل ها، کافی است تا رنگ های شیمیایی کیسه به درون برنج نفوذ کنند و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهند.

نگارنده باور دارد که برای تشویق کردن مردم به استفاده از کیسه برنج پارچه ای و صنعتی، کافی است اندکی ذهن آن ها را با ضرر ها و آسیب های ناشی از استفاده ی کیسه برنج پلاستیکی آشنا سازیم و آن گاه است که خود در می یابند با هر بار مصرف کیسه های پلاستیکی (نه تنها برای مصرف برنج)، چه آسیب و زیان های جبران ناپذیری نخست برای سلامتی خود و سپس برای محیط زیست ایجاد می کنند.

پس اگر خواهان نگه داری از سلامتی خود، خانواده، نسل آینده و جهان هستید، کم تر از کیسه و البته فرآورده های پلاستیکی استفاده کنید.

برای دانلود فایل مقاله ی «کیسه ی برنج یا کیسه ی زباله: کیسه برنج پلاستیکی»، بر لینک زیر کلیک کنید.

فایل مقاله ی «کیسه ی برنج یا کیسه ی زباله: کیسه برنج پلاستیکی»

 


کلمات کلیدی : کیسه برنج، کیسه زباله، کیسه برنج پلاستیکی، گونی برنج، کیسه برنج صنعتی


لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/01/23
انتخاب طرح کیسه برنج به همین سادگی ها نیست و انتخاب اشتباه تنها باعث ضرر مالی و پایین آمدن آمار فروش می‌شود. می‌توان گفت طراحی و چاپ کیسه برنج بیشتر از کیفیت برنج روی فروش محصول تاثیرگذار است.
1400/01/22
مصرف درست برنج فواید زیادی برای جوانسازی پوست و مو، لاغری، سلامت قلب و دستگاه گوارش و... دارد. فقط کافی است بدانید چگونه باید برنج را مصرف کنید.
1400/01/20
بسته بندی برنجی که از شالیزار کشت شده و برای فرستادن به شالیکوبی آماده می‌شود با بسته بندی برنج برای فروش در مغازه یا صادرات فرق می‌کند.
فروشگاه اینترنتی تورنگ شاپ