خروج

ترام در صنعت چاپ


یکی از عنصر های مهم در صنعت چاپ ترام است. زمانی که شما تصمیم دارید یک تصویر را به رنگ خاکستری یا به صورت رنگی چاپ کنید، نیاز به ترام دارید تا رنگ های به درستی در کنار هم قرار گیرند. اما ترام چیست؟ نقطه‌ های ریزی که روی فیلم لیتوگرافی زینک یا یک سطح چاپ شده ایجاد می‌شوند و از تراکم یا شدت آن ها، سایه روشن‌های تصویر شکل می‌گیرد ترام می‌گویند. ترام یک جزء از چاپ است و باعث وضوح تصویر می شود. ترام در چاپ مانند تار و پود در پارچه یا قالی هستند و باعث می شوند تصویر به وضوح برسد و به نمایش دربیاید. اگر شما یک تصویر را ببینید از نقاط کوچکی تشکیل شده اند و این نقاط کوچک در یک فاصله مشخص و در یک ساختار شبکه ای مانند قرار می گیرند که به آن شبکه ترام می گویند.

ترام در چاپ

برای این که شما اشکالات چاپی و خرابی ها را تشخیص دهید، باید ترام را بشناسید. ترام دو نوع دارد:

کاربرد ترام

ترام باعث بالا رفتن کیفیت چاپ می شود. مثلا شما می توانید یک تصویر ترام دار چاپ شده را با ذره بین ببینید. تصویر از مجموعه نقاطی تشکیل شده است که هر جا رنگ روشن تر است، نقطه ها ریز تر هستند و فاصله آن ها از هم دیگر زیاد است و زمانی که قسمت های تیره تر را ببینید، نقطه ها درشت تر هستند و به هم نزدیک ترند.

اندازه ترام

هر چقدر خط های ترام در یک سانتی متر یا در یک اینچ بیشتر شود، تصویر از ظرافت بیشتر و دقت بالاتری برخوردار خواهد بود و زمانی که شما می خواهید تصویر با کیفیت و چاپ مرغوبی داشته باشید، باید از خطوط بیشتری استفاده کنید. البته کیفیت کاغذ های چاپی برای یک مجله یا کیفیت پارچه مورد استفاده برای بسته بندی هم تاثیر دارد.

ترام در صنعت چاپ
ترام

این ترام بسیار ظریف تر از ترام های معمولی ست و همین موضوع سبب می شود تا جزییات دقیق تری را نشان دهد. در این نوع ترام به صورت تصادفی و اتفاقی و بدون نظم نقاط از هم فاصله دار می شوند. وضوح چاپ در ترام بالاتر است و با حساسیت کمتری که نسبت به جابجایی رنگ ها دارد، می تواند سرعت چاپ را بیشتر کند و مشکلات فراوانی که در اثر تغییرات آب و هوا بر چاپ ظاهر می شود را بسیار کم کند. وجود نقاط با ضخامت مساوی در ترام باعث می شود این مدل ترام در فاصله تن های میانی زودتر دچار مشکل شود.

ترام

در این ترام فاصله نقاط از هم یکسان است و فقط زمانی فاصله نقاط تغییر خواهد کرد که ارزش رنگی جا به جا شود. این مدل نسبت به ترام FM وضوح کمتری دارد  ولی از سمت دیگر راحتی و تقدم استفاده از آن در مراحل زینک و چاپ باعث شده که کاربرد زیادی داشته باشد.

 

جهت دانلود فایل مقاله "ترام در صنعت چاپ" روی لینک زیر کلیک کنید.


کلمات کلیدی : چاپ،چاپ افست،چاپ دیجیتال،چاپ فلکسو،فلکسوگرافی، مرکب چاپ، مرکب،ترام، ترام am، ترام fm


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/29
چاپ طلاکوب نوعی چاپ است که با انتقال یک فویل طلایی یا نقره ای با گرما روی صفحه نتیجه‌ی متالیک را به جا می‌زارد. اگر از چاپ طلاکوب روی بسته بندی درست استفاده شود...
1399/07/29
چاپ طلاکوب، چاپ با فویل یا طلاکوبی زیبایی خاصی به بسته بندی می‌دهد و معمولاً برای چاپ لوگو و نوشته‌ها استفاده می‌شود.
1399/07/28
چاپ طلاکوب یکی از روش‌های خاص چاپ است که از رنگ‌های متالیک، فویل طلایی و گرما استفاده می‌کند. احتمالاً چاپ طلاکوب را در بسیاری از دعوت‌نامه‌های عروسی یا کارت ویزیت دیده‌اید.