خروج

کاغذ های مربوط به عکاسی


همان طور که می دانید در عکاسی برای چاپ عکس ها از کاغذ استفاده می شود اما این کاغذ با کاغذ های معمولی که ما روزانه برای مصارف مختلف از آن استفاده می کنیم، تفاوت دارد. در این مقاله به تفصیل می خواهیم در مورد کاغذ های مورد استفاده در عکاسی و ویژگی های آن صحبت کنیم.

کاغذی که در عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد، کاغذ هایی هستند که با یک لایه مواد شیمیایی پوشیده شده اند و حساس به  نور هستند. کاغذ عکاسی در سال 1800 میلادی توسط فردی به نام Thomas Wedgwood کشف شد که البته بعد ها افراد زیادی با تغییراتی در آن، آن را به شکل امروزی در آورده اند.

به طور عمده کاغذ عکاسی را به سه دسته تقسیم می کنند:

  • کاغذ منفی مثبت که از آن برای چاپ نگاتیو ها استفاده می کنند.
  • کاغذ مثبت مثبت که از آن برای چاپ عکس های پولاروید (یک دوربین آنالوگ) استفاده می کنند.
  • کاغذ مثبت مثبت که برای چاپ فیلم های ریورسال استفاده می شود.

به صورت معمول از 4 نوع کاغذ امروزه در عکاسی استفاده می شود که در ادامه به توضیح درباره هر کدام می پردازیم:

کاغذ متالیک

این کاغذ گرانترین کاغذ عکاسی ست و از آن برای کارهای صنعتی، پرتره و منظره که توسط عکاسان حرفه ای گرفته می شود، استفاده می شود. این کاغذ به دلیل تراکم نقره بالای آن، گران تر از سایر کاغذ هاست. این کاغذ خیلی به کاغذ گلاسه شباهت دارد اما کیفیت و بافت آن بسیار بالاتر است.

کاغذ عکاسی

کاغذ سیلک یا ابریشمی

این کاغذ نسبت به کاغذ متالیک تراکم کمتری دارد اما کنتراست آن عالی ست. این کاغذ معمولا در بیشتر آتلیه ها موجود است و برخی نام کاغذ ویژه را برای آن برگزیده اند. این کاغذ به دلیل بافتی که دارد، جای انگشت روی آن نمی ماند و برای عکس های با کیفیت بالا بسیار مناسب است. تراکم نقره این کاغذ، 85 درصد است که باعث نگهداری عکس برای مدت طولانی تر می شود.

کاغذ لاستر

کاغذ لاستر به دلیل تراکم کم نقره آن، جزییات را به وضوح و دقیق نشان نمی دهد و معمولا برای عکس های با کیفیت پایین استفاده می شود. تراکم نقره این کاغذ 50 درصد است و بیشتر برای عکس های خبری یا عکس های موبایلی مناسب است.

کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه یا براق را تقریبا همه ما دیده ایم چون این کاغذ همان کاغذی ست که برای عکس های پرسنلی استفاده می شود. یا از آن برای چاپ عکس هایی که در نگاتیو ها یا کارت های حافظه وجود دارد، استفاده می کنند. این کاغذ برای چاپ عکس هایی که رنگ های متنوع و شاد دارند، استفاده می شود. تراکم نقره کاغذ گلاسه 60 درصد است.

کاغذ عکاسی

شما بسته به نیازی که دارید، می توانید کاغذ عکاسی خود را انتخاب کنید و عکس تان را چاپ کنید.

 

جهت دانلود فایل مقاله "کاغذ های مربوط به عکاسی" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : کاغذ، چاپ،کاغذ عکاسی،عکاسی،چاپ عکس،کاغذ سیلک،کاغذ گلاسه،عکس،عکاس،چاپخانه


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...
1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد
1399/06/09
همه چیز درباره صنعت کاغذ و اینکه تاریخچه اختراع کاغذ چه بوده و چگونه کاغذ به کشورهای مختلف، از جمله ایران راه پیدا کرد...