خروج

کاغذ های مورد استفاده در صنعت چاپ و بسته بندی


کاغذ بسته بندی

توجه به بسته بندی محصول و حفاظت از محصول تولید شده حتی در زمان های قدیم هم وجود داشته است و تولید کنندگان برای این که محصول را سالم به دست مصرف کننده برسانند، آن را بسته بندی می کردند. اما بسته بندی در آن زمان با مفهوم امروزی کمی متفاوت بود. در زمان گذشته چیزی که بیشتر از همه برای بسته بندی محصولات مورد استفاده بود، کاغذ و انواع آن بود و طرح ها و شکل هایی که امروزه با پیشرفته ترین دستگاه های چاپ تولید می شود، وجود نداشت. امروزه در صنعت چاپ و بسته بندی هنوز از کاغذ و مشتقات آن استفاده می شود. در این مقاله می خواهیم در مورد هر کدام از آن ها صحبت کنیم پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

خرید اینترنتی انواع کاغذ بسته بندی

 

کاغذ بسته بندی

معمول ترین کاغذ هایی که در صنعت چاپ و بسته بندی استفاده می شود، موارد زیر هستند:

  • کاغذ روزنامه
  • کاغذ کرافت
  • کاغذ گلاسه
  • مقوای گلاسه
  • کاغذ تحریر
  • مقوای ایندر برد
  • مقوای بازیافتی

بسته بندی

کاغذ روزنامه

یکی از ارزان ترین نوع کاغذ هاست و بیشتر برای کارهای هنری استفاده می شود. این کاغذ از تفاله چوب یا فیبر های بازیافت شده به دست می آید و برای زمانی مناسب است که شما بخواهید هدیه ای را به صورت هنری بسته بندی کنید. یا بخواهید ساک های خرید برای خرید های سبک را با آن تولید کنید.

روزنامه

کاغذ کرافت

یکی از مقاوم ترین نوع کاغذ ها، کاغذ های کرافت است که برای تولید پاکت، ساک های خرید کاغذی، بسته بندی محصولات، جعبه و کارتن مورد استفاده قرار می گیرد. سه برند معتبر در دنیا که این کاغذ را تولید می کنند، Lee and me و Asia paper و Deahan هستند که کیفیت کاغذ کرافت های تولید شده توسط این شرکت ها مثال زدنی ست.

خرید اینترنتی انواع کاغذ کرافت

 

کاغذ کرافت

کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ های مقاومی که سطح صافی دارند و در صنعت چاپ و بسته بندی بسیار مورد استفاده هستند چون این کاغذ ها جوهر چاپ را به صورت یکنواخت روی سطح خودشان جذب می کنند. برای یکنواخت سازی سطح کاغذ گلاسه از نشاسته در ترکیبات آن استفاده می کنند و خاصیت ضد آب بودن را به کاغذ اعطا می کنند. کاغذ گلاسه گرماژهای متفاوتی دارد و هر چه که گرماژ آن بالاتر باشد، کیفیت چاپ روی کاغذ بهتر خواهد بود.

کاغذ گلاسه

کاغذ تحریر

این کاغذ در دو نوع با روکش (coated) و بدون روکش (uncoated) تولید می شود و بیشتر از نوع بدون روکش آن برای چاپ استفاده می شود. روی هر دو طرف این کاغذ می توان چاپ انجام داد و از مزایای کاغذ تحریر این است که جوهر چاپ به سمت دیگر کاغذ نفوذ نمی کند.

مقوای ایندر برد

مقوای ایندربرد مقوای سفید است که کاربرد زیادی در صنعت چاپ و بسته بندی دارد. از این مقوا برای بسته بندی بهداشتی مواد غذایی، دارویی و پزشکی استفاده می شود. این مقوا جزء دسته مقواهای روان قرار می گیرد که بر اساس نفوذ هوا و خروج مواد از آن اندازه گیری می شود. چاپ روی مقوای ایندربرد به راحتی انجام می شود و جوهر چاپ بدون هیچ مشکلی روی آن قرار می گیرد. مقاوم بودن این مقوا یکی از دلایل پر استفاده بودن آن است و باعث می شود در حین حمل و نقل مشکلی برای محصول پیش نیاید.

این مقوا که یک مقوای بازیافتی به حساب می آید، از بازیافت دوباره بدست می آید و کاربرد آن به جز موارد گفته شده در بسته بندی مواد شوینده و بهداشتی ست. بسته بندی محصولاتی مانند دستمال کاغذ، پودر شوینده، جعبه خمیر دندان، جعبه های مخصوص بسته بندی شیرینی و... کاربرد دارد.

کاغذ بسته بندی

شما در هر صنعتی که فعالیت می کنید، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که کدام نوع کاغذ برای بسته بندی محصولات شما مناسب است و کدام نوع بیشترین کاربرد را در صنعت چاپ و بسته بندی دارد.

خرید اینترنتی انواع کاغذ بسته بندی

 

جهت دانلود فایل مقاله "کاغذ های مورد استفاده در صنعت چاپ و بسته بندی" روی لینک زیر کلیک کنید


کلمات کلیدی : کاغذ،مقوا،بسته بندی،صنعت بسته بندی،چاپ،صنعت چاپ و بسته بندی،کاغذ کرافت،بسته بندی محصولات


اهل مطالعه وموسیقی و فیلم و سفر و علاقه مند به گل و گیاه

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...
1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد
1399/06/09
همه چیز درباره صنعت کاغذ و اینکه تاریخچه اختراع کاغذ چه بوده و چگونه کاغذ به کشورهای مختلف، از جمله ایران راه پیدا کرد...