خروج

معرفی کاربردی‌ترین دستگاه چاپ روی پارچه


مقدمه:

هنرایران درختی کهن است که ریشه در ژرفای خاک کویر شاخه تا بلندی البرز و سایه بر سر مردمی دارد که پیوند خود با او نه بریده و نه کاسته‌اند. مردمی که با هنر به دنیا آمده و در کنار آن زندگی می‌کنند. چاپ پارچه تجسمی زنده از فرهنگ و هنر این سرزمین دارد.

تولید طرح‌های رنگی و نقوش روی پارچه به‌وسیله باسمه یا قالب ظاهراً در سده چهارم پیش از مسیح در هند به وجود آمده است. در کارنامه‌های چینی نوشته‌شده است که پارچه‌های چاپی از سال 140 پیش از مسیح از هند به چین آورده شد. در زبان فارسی واژه‌ی چیت به معنی پارچه‌های چاپی است و این واژه در اصل هندی است.

چاپ دستی روی پارچه

 

صنعت چاپ روی پارچه در سال‌های اخیر به اوج شکوفایی خود رسیده است، روش‌های مختلف و سیستم‌های متفاوت جهت چاپ طرح روی پارچه و البسه از طریق روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد. داشتن پارچه‌های نقش و نگار دار یکی از خواسته‌های همه‌ی افراد است که از دیرباز به پوشش خود اهمیت می‌دهند. در گذشته‌های دور چاپ بر روی پارچه تنها توسط کارخانه‌های تولید پارچه صورت می‌گرفت و سلیقه مشتریان در آن دخل و تصرفی نداشت، اما امروزه با پیدایش دستگاه‌های جدید چاپ دیجیتال روی پارچه امکان طراحی پارچه‌هایی با نقوش مورد دلخواه مشتریان و انواع چاپ روی پارچه فراهم شده است.

در دستگاه‌های چاپ پارچه هیچ‌گونه محدودیتی برای انتخاب رنگ و طرح وجود ندارد. دستگاه‌های چاپ دیجیتال پارچه تا عرضه‌ی 160 سانتی‌متر نیز قابلیت پذیرش پارچه را دارد.

دستگاه چاپ روی پارچه

 

یکی از به‌روزترین و کاربردی‌ترین و کم‌ هزینه‌ترین این روش‌ها، روش چاپ سابلیمیشن می‌باشد. چرا که چاپ روی پارچه و به‌خصوص چاپ روی تی‌شرت در این روش بسیار کم هزینه‌تر، بادوام تر و متنوع‌تر از باقی روش‌های چاپ می‌باشد.

به‌طور کلی چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی یک سیستم چاپ بسیار کم‌هزینه و کارا در میان روش‌های مختلف چاپ بر روی اجسام می‌باشد. درگذشته نه‌چندان دور عمل چاپ توسط دستگاه‌های بسیار بزرگ و گران‌قیمت انجام می‌گرفت. لکن با ورود این سیستم، چاپ ابعاد دستگاه‌ها بسیار کوچک‌تر و سرمایه‌گذاری در این خصوص به حداقل رسید. چاپ سابلیمیشن از طریق انتقال جوهر توسط پرس و حرارت بر روی محصول موردنظر گامی بزرگ در راه حل مشکلات چاپ در دنیا برداشته است.

دستگاه چاپ پارچه

 

در مورد کم‌هزینه بودن این سیستم چاپ می‌توان به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر ارزان‌ترین و با کیفیت‌ترین سیستم چاپ در دنیا همین چاپ سابلیمیشن می‌باشد. این روش چاپ به‌قدری ساده و کم‌هزینه است که در حال حاضر بسیاری از مشتریان خانم‌های خانه‌دار و یا دانشجویان می‌باشند. سرمایه‌گذاری ابعاد کوچک دستگاه‌ها کارایی بسیار آسان و درعین‌حال چاپی 6 رنگ بادوام بسیار بالا و با کیفیت باعث شده در طی 10 سال گذشته که به واردات و فروش این سیستم چاپ در ایران مشغول هستیم شاهد کارآفرینی شگفتی در این خصوص بوده‌ایم.

حداکثر سرمایه‌گذاری برای شروع این کسب‌وکار زیر 10 میلیون تومان می‌باشد که شاید باور این موضوع کمی سخت باشد.

این دستگاه‌ها و این سیستم چاپی محدود به چاپ روی پارچه و تی‌شرت نیست، چاپ روی انواع اجسام سخت توسط دستگاه چاپ روی لیوان، چاپ روی بشقاب، چاپ روی سنگ سرامیک، ام دی اف و همین‌طور سطوحی مانند چاپ روی تی‌شرت، پرچم، چاپ روی پد موس و بسیاری محصولات دیگر قابلیت‌های این سیستم چاپ را چند برابر کرده است.

چاپ ماگ

 

جوهر سابلیمیشن: کاغذ سابلیمیشن و ماده‌ای مخصوص معروف به کوتینگ سابلیمیشن که سه عامل مهم در این نوع چاپ می‌باشد که لازمه‌ی انتقال جوهر بر روی محصولات حتماً این سه فاکتور اصلی است که بدون وجود هریک از این عوامل انتقال جوهر بر روی پارچه و یا لیوان خام سابلیمیشن امکان‌پذیر نیست.

در آخر که از همه مهم‌تر می‌توان بیان کرد اینکه هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین این سیستم چاپ و امکانات چاپ بسیار بالا جایگاهی بسیار مؤثر در بازار چاپ برای خود باز کرده است.

 

جهت دانلود فایل مقاله "معرفی کاربردی‌ترین دستگاه چاپ روی پارچه" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : چاپ، چاپ روی پارچه، دستگاه چاپ سابلیمیشن، چاپ روی تی‌شرت و انواع اجسام


محمد نیروی جوان و با پشتکار در جایگاه اپراتور چاپ است. احساس مسئولیت او در قبال کار بسیار بالاست و علاقه زیادی به ترکیب رنگ ها و یادگیری رنگ شناسی دارد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1395/12/12
تا به حال به سرگذشت پرچم ها فکر کرده اید؟