خروج

آشنایی با انواع کاغذ بر اساس وزن، جنس و کاربرد


در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. این تنوع زیاد به‌جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد. به همین دلیل در این مقاله سعی داریم کاربرد چند نوع اصلی کاغذ را توضیح دهیم و توضیح دهیم که از چه چیزهایی تشکیل شده‌اند.

 

آشنایی با وزن کاغذها

در صنعت کاغذ (و حتی فروشگاه آنلاین کاغذ) زیاد مشاهده خواهید کرد که با استفاده از وزن کاغذ به میزان ضخامتش اشاره شود که معمولا با گرم نمایش داده می‌شود. حال این به چه معنی است؟ شما هنگام خرید از اطلاعات وزنی کاغذ می‌توانید بفهمید که کدام محصول ضخیم تر و کدام محصول نازک تر است. البته این مقایسه باید با در سایزهای یکسان انجام شود زیرا مسلما وزن یک ورق معمولی a3 از یک ورقه a4 بیشتر است.

 

کاغذ استاندارد

این همان کاغذ معمولی است که در پرینتر استفاده می‌شود که معمولا با سایز a4 شناخته می‌شود. وزن هر ورق کاغذ پرینتر چیزی بین 4 الی 5 گرم است. این کاغذ را می‌توان در هر مدرسه، اداره، دستگاه چاپ خانگی و... پیدا کرد. این کاغذ بهترین انتخاب برای سربرگ، نوشت افزار، لوازم تحریر و استفاده های اداری است.

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاغذ

آشنایی با کاغذ پرینتر، ساده و سفید

 

مقوا یا کاغذ ضخیم

مقوا که نوعی کاغذ ضخیم است قطر بیشتری از کاغذ استاندارد دارد اما از کارتن نازک تر است. شما به راحتی می‌توانید مقوا را با وزنش تشخیص دهید. این کاغذ بیشتر به منظور های تزیینی و کاردستی استفاده شده و در رنگ ها، تکسچر ها و جنس های متنوعی تولید می‌شود که مقوا گلاسه، بافت دار، ساده، متالیک و... چند نمونه پر طرفدار هستند.

آشنایی با کاغذ مقوایی و ضخیم

 

کاغذ کاهی

کاغذ کاهی براق نیست اما نازک و کمی نیمه شفاف است. این کاغذ در رنگ های متنوعی تولید می‌شود و استفاده اصلی آن در کارهای تبلیغاتی و بازاریابی است. تکسچر این کاغذ زیر دست مانند پوسته تخم مرغ است اما نمونه های صاف کاغذ کاهی هم تولید می‌شوند که بیشتر برای چاپ روزنامه، مجله یا به عنوان کاغذ یادداشت و چرک نویس کاربرد دارند.

آشنایی با کاغذ کاهی

 

کاغذ کرافت

کاغذ کرافت معمولا تحت پروسه مکانیکی و شیمیایی تولید می‌شود که در طول آن خرده های چوب مستقیما به کاغذ تبدیل می‌شوند. در این مراحل تمام فیبر گیاهی و الیاف سلولزی درخت ها حفظ می‌شوند و به همین دلیل بسیار مقاوم، بادوام و کاملا قابل بازیافت هستند. این ویژگی های کاغذ کرافت و قیمت ارزان و مقرون به صرفه ای که دارد باعث شده محصولی ایده آل برای بسته بندی و ترابری است.

آشنایی با کاغذ کرافت

 

نوع کاغذ

 

 

وزن در ابعاد A4

کاربرد

کاغذ استاندار

4 الی 5 گرم

 • نوشت افزار
 • کاغذ کامپیوتر

مقوا

10 الی 14 گرم

 • کارت ویزیت
 • کارت پستال
 • کارت دعوت
 • کاردستی

کاغذ کاهی

2 الی 3 گرم

 • بروشور
 • برگه تبلیغاتی
 • نقاشی و طراحی

کاغذ کرافت

5 الی 7 گرم

 • بسته بندی
 • تولید پاکت
 • ترابری
 • ساک تبلیغاتی

 

مشاهده و خرید آنلاین انواع کاغذ

 


کلمات کلیدی : کاغذ، کاغذ استاندار، کاغذ پرینتر، کاغذ چاپگر، کاغذ سفید، کاغذ a4، کاغذ مقوا، مقوا، کاغذ کاهی، خرید کاغذ، انواع کاغذ، کاغذ کرافت، آشنایی با کاغذ،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد
1399/06/09
همه چیز درباره صنعت کاغذ و اینکه تاریخچه اختراع کاغذ چه بوده و چگونه کاغذ به کشورهای مختلف، از جمله ایران راه پیدا کرد...
1400/01/29
آشنایی با کاغذ های شفاف پوستی، مومی و روغنی که در ظاهر شبیه هستند باعث پیشگیری از عوارض خطرناک استفاده آن ها به جای هم می شود.