خروج

انواع کاغذ و مقوا و ویژگی‌های آن


انواع کاغذ و مقوا

کاغذ تحریر:

کاغذی که در ایران به‌عنوان کاغذ تحریر نامیده می‌شود. کاغذی بدون پوشش است یعنی به گونه است که اگر با جوهر هر دو طرف آن نوشته شود جوهر به سمت دیگران نفوذ نمی‌کند.

کاغذ های تحریر دارای گرماژهای مختلفی هستند از قبیل: 50-55-60-65-70-75-80-100-120 می‌باشند.

این کاغذ بیشتر مصرف چاپ و تحریر دارد و بیشتر برای چاپ انواع کتاب‌ها. مجله‌ها و سررسیدها استفاده می‌شود؛ و همچنین کاغذی که برای پرینت گرفتن استفاده می‌شود کاغذ تحریر است.

کاغذ تحریر بیشتر در کشورهای کره جنوبی، مالزی، اندونزی و چین تولید می‌شود؛ و برندهای معروف کاغذ تحریر عبارت‌اند از: سه سکهcoins3) )، موریم moorim))، تحریر App)

قو sinar royal))

 

کاغذ چاپ

 

مقوا و کاغذ گلاسه:

کاغذ چاپی که دارای پوشش دو رو است و همچنین دارای سنگینی و سطحی صاف و کیفیتی بالا می‌باشد را کاغذ گلاسه می‌نامند.

این نوع از کاغذ برای چاپ طرح‌های تک‌رنگ و چندرنگ دارای ویژگی جذب جوهر به‌صورت یکنواخت است و مناسب‌ترین کاغذ برای چاپ‌ می‌باشد.

کاغذهای گلاسه در گرماژهای مختلف مانند: 80-90-100-113-118-135-148-170-200-250-280-300-350 است.

مصرف‌های دیگری که از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود برای تولید انواع کارت‌ ویزیت، جلد مجلات و بیشتر در چاپخانه و انتشارات استفاده می‌شود.

برندهای معروفی که از کاغذ گلاسه می‌توان نام برد عبارت‌اند از: هانسل Hansol))، موریم moorim))، نیکرون new crown))، نویا nevia))

واردات این نوع از کاغذ هم بیشتر از کشورهای اندونزی، چین و کره جنوبی می‌باشد و کاغذ به‌صورت مات و براق و به‌صورت یکرو و دو رو است.

چاپ روی کاغذ گلاسه

 

کاغذهای سفید و پشت طوسی:

این نوع از مقوا از دولایه تشکیل‌ شده‌اند که با مخصوص مرطوب به یکدیگر چسبیده‌اند و دارای گرماژهای متنوع می‌باشند که یک‌طرف آن سفید و طرف دیگر آن طوسی است. استفاده این نوع از مقوا در چاپ جعبه و بسته‌بندی‌های مختلف می‌باشد.

مقواهای پشت طوسی دارای ویژگی‌های به خصوصی می‌باشند که آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

این مقواها با توجه به نوع. دارای سختی یا نرمی زیاد هستند. شفاف هستند و دارای قابلیت چاپ بالایی می‌باشند؛ که یک‌طرف آن سفید و طرف دیگر آن به رنگ طوسی است.

این نوع از کاغذهای که استفاده آن‌ها در بسته‌بندی دارو است معمولا بازیافتی بوده و با توجه به این مسئله و حساسیت آن استفاده از آن در بسته‌بندی دارویی غیرقانونی بوده؛ متأسفانه این کاغذها در بسته‌بندی‌های بستنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوایی که پشت آن کرم یا زرد رنگ می‌باشد کیفیت بالاتری نسبت به مقوای پشت طوسی دارند و در صنعت داروسازی و بسته‌بندی از آن‌ها استفاده می‌شود.

برندهای معروف این نوع از مقوا عبارت‌اند از: اسبی(white horse)، ببری(seha)، هانسول(hansol)، اژدها(shinpoong)

 

کاغذهای کرافت:

این نوع از کاغذ در تهیه و تولید کارتن‌ها و همچنین برای تولید ساک‌های تبلیغاتی و پاکت‌های آجیل و ... مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ و همچنین برای بسته‌بندی سیمان‌ها از این کاغذ استفاده می‌شود.

شرکت‌های معروف این کاغذ عبارت‌اند از: دایهان(daehan)، لی اند من(lee and man) و asia paper

 

کاغذ های روزنامه و کاغذهای LWC:

کاغذهایی که برای روزنامه استفاده می‌شود کاغذهای بازیافتی هستند که از تفاله‌های چوب و با عمل مکانیکی تولید می‌شوند. این کاغذهای مقاومت کمی در برابر نور دارند و دارای نرمی و شکنندگی می‌باشند و به همین دلیل قیمت آن‌ها ارزان است.

البته ممکن است گاهی کاغذ روزنامه را از مواد اولیه و نو ترکیب کنند که دارای سفیدی بیشتری است و اجازه می‌دهد عکس‌های چاپ‌شده روی آن با وضوح بیشتر باشند.

کاغذهای روزنامه برای انجام کارهای هنری موقتی مناسب است که برای طراحی‌هایی مثل مداد شمعی و مواد زغالی و مداد گچی استفاده می‌شود. رنگ این نوع از کاغذها معمولاً فیلی رنگ می‌باشد و ممکن است به‌صورت رنگی هم تولید شود.

این کاغذها به‌صورت رول با عرض‌های 70 تا 110 سانتی‌متر و همچنین گرماژهای 60-250 تولید می‌شوند.

کاغذ کرافت، کاغذ کاهی

 

کاغذهای فانتزی:

این نوع از کاغذهای بیشتر برای کادو مخصوص گل و جعبه‌های هدیه و همچنین برای لوازم‌آرایشی و کتاب‌های درسی، کارت دعوت، کارت تبریک و...استفاده می‌شوند.

برندهای معروف این نوع از کاغذ فابریانو و فدریگونی هستند و معمولاً ساخت کشور چین و کره جنوبی و ایتالیا هستند.

کاغذ کادو

 

جهت دانلود فایل مقاله "انواع کاغذ و مقوا و ویژگی‌های آن" روی لینک زیر کلیک کنید:


کلمات کلیدی : کاغذ، کاغذ تحریر، مقوا، کاغذ LWC، کاغذ فانتزی


کارشناس فروش است و از کار فروش لذت می برد. علاوه بر آن استعداد و ذوق هنری دارد و علاقمند است اوقات خود را به عکاسی بپردازد.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1400/03/03
در صنعت کاغذ بیشتر از آنچه که فکرش را بکنید انواع جنس، تکسچر، سایز و وزن کاغذ وجود دارد. گاهی این تنوع زیاد به جای یک مزیت می‌تواند برای خریدار عادی گیج کننده باشد...
1400/03/02
شاید فکر کنید کاغذ موضوع جالبی نیست و فقط ورق معمولی است که روی آن می نویسید اما کافی است به دور و برتان نگاه دقیق تری بیندازید تا متوجه شوید کاغذ بیشتر از آنچه فکرش را بکنید در زندگی شما تاثیر دارد
1399/06/09
همه چیز درباره صنعت کاغذ و اینکه تاریخچه اختراع کاغذ چه بوده و چگونه کاغذ به کشورهای مختلف، از جمله ایران راه پیدا کرد...