خروج

فلکسوگرافی (سلفون، متالایز و...)

چاپ فلکسوگرافی چیست؟

چاپ فلکسوگرافی امروزه به پرکاربردترین فناوری چاپ در صنعت چاپ لیبل تبدیل شده است که ترکیبی بهینه از کیفیت، کارایی و انعطاف پذیری را به ما ارائه می‌دهد. مهمترین ویژگی چاپ فلکسو این است که می‌تواند روی نایلون و مواد شفاف غیر از کاغذ چاپ کند. این عمل با انتقال رنگ به مواد در حین چاپ فلکسو کار می‌کند. بنابراین سیستم چاپ فلکسو چیست و چگونه کار می‌کند؟

چاپ فلکسو گونه‌ای از چاپ های برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی حاوی طرح، مستقیما با جنس چاپ شونده در تماس است. این روش چاپ به دلیل استفاده از کلیشه‌های لاستیکی قابل‌انعطاف (فتو پلیمر)، «فلکسو» نامیده می‌شود.

فلکسو، چاپی است که بیشتر در بسته بندی کالا استفاده می‌گردد. این نوع چاپ که در زمره‌ی چاپ های برجسته قرار دارد، قابلیت چاپ بر روی فیلم، پلاستیک، سلفون، کاغذ و مقوا را دارا هست و به هنگام چاپ بر روی کارتن‌های پلاستیکی، سلفون یا هر صفحه شفاف دیگر می‌تواند سطوح را پوشش دهد.

این روش همواره در حال گسترش است و پیشرفت بسیار سریعی در دنیای امروز دارد. البته نباید تصور کرد که این روش تنها برای چاپ محصولاتی خاص کاربرد دارد، بلکه به علت قابلیت چاپ بر روی انواع سطوح، دایره گسترده‌ای از محصولات را در برمی‌گیرد که می‌توان به چاپ بر روی کیسه های پلاستیکی، بسته بندی مواد غذایی، لفاف‌های بسته بندی صنایع دارویی و بهداشتی، کاغذدیواری و مجلات اشاره کرد.

تکنیک چاپ فلکسوگرافی

فلکسو‌ (مخفف فلکسوگرافی) یک تکنیک چاپ است که با یک صفحه چاپ انعطاف پذیر (فلکس) ساخته می‌شود. چاپ فلکسو یک تکنیک چاپ با کیفیت بالا مانند چاپ لترپرس است. در این چاپ طرحی که قرار است چاپ شود در ارتفاع معینی از بدنه قالب قرار دارد. از آنجایی که قالب (کلیشه) انعطاف پذیر است، می‌توان آن را به راحتی خم کرد. در این روش چاپ، قالب بر روی استوانه قالب (با نوار دو طرفه) سوار می‌شود. محفظه جوهر، جوهر را به غلتک Anilox می رساند. غلتک آنیلوکس قسمت های مرتفع را لمس می‌کند و نقاط مرتفع جوهر می‌گیرند و سپس تصویر بر روی بستری که بین سیلندر قالب و سیلندر چاپ عبور می کند منتقل می‌شود.

• در پرینت فلکسو چاپ مستقیماً روی بستر با صفحات چاپی انعطاف پذیر انجام می‌شود.  بنابراین "چاپ فلکسو" یک تکنیک چاپ مستقیم است.
• چاپ فلکسو مانند چاپ لترپرس شاخه ای از سیستم چاپ با کیفیت بالا است.
 
• چاپ فلکسو که نسخه بهبود یافته چاپ لترپرس است، پرکاربردترین روش چاپ در چاپ بسته بندی است.

روش چاپ فلکسوگرافی همچنین برای چاپ روی سطوح ناهموار مانند مقوا، کرافت و جعبه‌ها ترجیح داده می‌شود.

از چاپ فلکسوگرافی در چه زمینه هایی استفاده می‌شود؟

تکنیک فلکسو بیشتر در چاپ بسته بندی ترجیح داده می‌شود، جایی که میزان متریال چاپ زیاد است و چاپ با سایر سیستم های چاپ از نظر اقتصادی و فنی امکان پذیر نیست.

چاپ با کیفیت بسیار بالا با روش چاپ فلکسو بر روی موادی مانند کیسه نان، کیسه برنج، بسته بندی آب نبات و آدامس و کیسه خرید انجام می‌شود. اگرچه چاپ افست و قلم به طور کلی در چاپ جعبه های مقوایی حبوبات، مواد شوینده و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود، اما سیستم چاپ فلکسو با گرافیک و کیفیت روزافزون خود جای خود را در این بازار پیدا کرده است.

بسیاری از انواع پاکت ها را می‌توان به راحتی با فلکسو چاپ کرد و این نوع چاپ را روی کیسه های کاغذی نیز می‌توان انجام داد. تقریبا 90 درصد کارتن های شیر با این تکنیک چاپ می شوند. سیستم چاپ فلکسو، به دلیل کیفیت بالای چاپ که با تکنولوژی امروزی به دست آمده است همچنین می‌تواند محصولاتی را که با چاپ افست و چاپ قلمی در بازار تولید می‌شود در سطح کیفی مطلوب چاپ کند. بنابراین، به بسیاری از بخش های چاپ و بسته بندی خدمات می‌دهد.

تصاویر مرتبط با این محصول


شما می توانید این محصول را سفارش دهید