خروج

راهنمای طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و زیبایی


صنعت‌های بسیار کمی هستند که بتوانند مثل صنعت زیبایی و لوازم آرایشی مشتری‌های دائمی و وفادار داشته باشند. لوازم زیبایی و آرایشی ازجمله وسایلی هستند که در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شوند و تقریباً تمام خانم از نوعی لوازم آرایش به‌طور روزانه استفاده می‌کنند.
صاحبان شرکت‌های محصولات زیبایی و لوازم آرایشی در هر جای دنیا سود بسیار زیادی می‌کنند و البته رقیب‌های زیادی هم دارند. به همین علت سعی دارند تا هر طور شده توجه مخاطب را جلب کنند و بین هزاران محصول مشابه به چشم بیایند و بهترین راه برای رسیدن به این هدف از راه طراحی بسته بندی است.
بسته بندی لوازم آرایشی اولین چیزی است که عاشقان لوازم آرایش می‌بینند. اگر بسته بندی بتواند توجه آن‌ها را به‌خوبی جلب کند و آن‌ها را متقاعد کند این دقیقاً چیزی است که دنبالش بودند به‌احتمال‌زیاد آن محصول خریداری می‌شود تا در خانه تست شود. اگر بسته بندی لوازم آرایشی نتواند این مرحله‌ی اول را به‌خوبی پشت سر بزارد تا ابد روی قفسه‌ها خاک می‌خورد.
در ادامه به انواع روش‌های طراحی اشاره می‌کنیم که باعث می‌شود هر شخصی بعد از دیدن بسته بندی لوازم آرایشی به خریدن آن محصول راغب شود.

 

خطوط و نقاشی‌های ظریف درهم‌پیچیده 

نقاشی‌های درهم‌پیچیده با استفاده از خطوط ظریف که شمال جزئیات زیاد می‌شوند یکی زیباترین روش‌های طراحی بسته بندی لوازم آرایشی هستند. استفاده از نقاشی‌هایی از گل یا نقاشی‌های شخصی‌سازی‌شده روی قسمت‌هایی از بسته بندی لوازم آرایشی یا حتی پوشاندن کل آن با نقاشی می‌تواند طراحی بسیار خوبی باشد. برای اینکه طرح زیادی زنانه نباشد اما همچنان شیک و ظریف باشد، استفاده از اشکال هندسی در طراحی انتخاب بسیار مناسبی است. برندهایی که به جزئیات زیاد دقت می‌کنند و دنبال روشی هستند که بتوانند با سادگی زیبایی محصولاتشان را به نمایش بزارند بهتر است از این بسته بندی لوازم آرایشی استفاده کنند.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

رنگ سیاه

استفاده از بسته بندی لوازم آرایشی سفید و مشکی یکی از قدمی‌ترین استایل های طراحی است که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد. ازآنجایی‌که رنگ سفید به مقدار زیادی دربسته بندی لوازم بهداشتی، بسته بندی لوازم آرایشی و بسته بندی لوازم مراقبت‌های پوستی استفاده می‌شود، استفاده از تک‌رنگ مشکی دربسته بندی لوازم آرایشی انتخاب جدید و مناسبی است. طراحان این زمینه با استفاده از مقداری رنگ شاد یا یک پترن ساده سعی می‌کنند یک بسته بندی سیاه متمایز بسازند. بسته بندی سیاه برای هر محصولی به آن حس لوکس بودن، باکیفیت و گران‌قیمت بودن می‌دهد. بسته بندی لوازم آرایشی معروف که به رنگ سیاه هستند و طراحی ساده و کلاسیک دارند مدت‌هاست که از مد نیفتادند و همچنان عالی محسوب می‌شوند.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

گل و رنگ‌های گرم

گل همیشه نماد لطافت زنانه بوده است و استفاده از انواع طراحی با گل و استفاده از رنگ‌های گرم دربسته بندی لوازم آرایشی ترندی است که همیشه باعث جذب مخاطب می‌شود. گل‌ها نه‌تنها یک نماد کاملاً زنانه محسوب می‌شود بلکه تصویری از بوی خوش، شادابی، آرامش و زیبایی وصف‌نشدنی به خانم‌ها می‌دهند و به همین دلیل محبوبیت خاصی دارند. ترکیب گل‌های شلوغ و رنگ‌های گرم به‌اضافه‌ی نوشته‌های ساده مخصوصاً در رنگ طلایی به بسته بندی لوازم آرایشی لوکس و کاملاً زنانه می‌سازد که بی‌توجهی به آن کار هر خانمی نیست.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

مینیمالیست و مدرن

ترکیب رنگ‌های پاستلی کمرنگ و طراحی مینیمال یک ترکیب بهشتی است. استفاده از رنگ‌های پاستلی دربسته بندی لوازم آرایشی که به‌صورت مینیمال طراحی‌شده است یک وجهه تمیز، منظم، آرامش‌بخش و مدرن به برند می‌دهند. برای اینکه بسته بندی ساده و آرامش‌بخش به نظر بیاید بهتر است تنها از یکرنگ پاستلی استفاده شود. اما برای رسید به تصویری سرزنده، شاد و جوان‌تر بهتر است از ترکیب چندرنگ پاستلی روشن استفاده شود.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

تنها آشنا شدن با انواع مختلف طراحی بسته بندی آرایشی کافی نیست بلکه باید با تمام جزئیاتی که باعث شکل‌گیری این طرح‌ها می‌شوند آشنا شد. اولین و مهم‌ترین چیز در طراحی بسته بندی لوازم آرایشی انتخاب سبک است. سبک بسته بندی باید بر اساس هویت برند آرایشی باشد. سبک مینیمال، شاد و دخترانه، پاپ آرت و غیره از سبک‌های محبوب این صنعت هستند. انتخاب سبک مهم‌ترین قسمت طراحی بسته بندی آرایشی است زیرا بقیه‌ی جزئیات باید بر اساس سبک انتخاب شوند.
 بعد از انتخاب سبک نوبت به انتخاب رنگ می‌رسد. رنگ بسته بندی لوازم آرایشی باید با هویت برند سازگار باشد، توجه خریدارها را جلب کند و متفاوت از هزاران محصول مشابه باشد. متفاوت بودن در بازار لوازم آرایشی کار بسیار سختی است چون رنگ‌هایی مثل صورتی و سفید که مناسب بسته بندی لوازم آرایشی هستند به مقدار بسیار زیادی در بازار وجود دارند برای همین پیدا کردن رنگی که هم مناسب لوازم آرایشی باشد هم تکراری نباشد کار بسیار سختی است اما نشدنی نیست.
انتخاب فونت مرحله‌ی بعدی است. فونتی که انتخاب می‌شود چیزی است که روی تمام محصولات به یک‌شکل ظاهر می‌شود پس باید چیزی انتخاب باشد که در میان انواع رنگ‌ها و محصولات کاملاً شناسایی شود. فونت‌ها می‌توانند به اسم برندهای لوازم آرایشی شخصیت‌هایی مثل شاد و دخترانه، جدی و فرهیخته، مدرن و امروزی، لوکس و تجملی و غیره بدهند. پس انتخاب فونت برای بسته بندی لوازم آرایشی نقش زیادی در شکل و حس کلی برند دارد.

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

بسته بندی لوازم آرایشی، بسته بندی لوازم زیبایی

 

برای دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید

راهنمای طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و زیبایی


کلمات کلیدی : بسته بندی، طراحی، لوازم آرایشی، لوازم زیبایی، طراحی بسته بندی،


علاقه مند به یادگرفتن زبان ها و فرهنگ های مختلف دنیا.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/10/02
نمی‌توان منکر شد که فرانسوی ها صاحب سبک مخصوص در تمام بخش های هنری هستند و طراحی گرافیک هم یک ابزار هنری برای انتقال یک مفهوم است. طراحی گرافیک فرانسوی...
1399/10/01
طراحی گرافیک فرانسوی از ترند های تبلیغاتی پیروی نمی کند و همیشه به ارزش های خودش پایبند است. طراحی فرانسوی بسیار هنرمندانه است و مخاطبان را از لحاظ بصری و احساسی به چالش می کشد.
1399/09/21
فرهنگ چینی ارزش زیادی برای داشتن یک رابطه هارمونیک با طبیعت اطرافش قائل است. سبک زندگی چینی با ارزش هایی مثل آرامش و تعادل خو گرفته است. فلسفه این طرز فکر طراحان سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و حتی فرهنگ غربی...