خروج

نکاتی جهت شستشو و نگهداری فرش


در مطلب قبلی توضیحاتی در رابطه با قدمت و تاریخچه قالی یا فرش داده شد و از ارزش و فرش و هنر قالیبافی نیز یاد شد.

حال در این مطلب بر آن شدیم تا به نکاتی در رابطه با نگهداری و همچنین شستشوی فرش با شما به اشتراک بگذاریم تا با توجه به این موارد بتوانید فرش ماشینی و یا فرش دستبافت خود را به نحو احسن نگهداری کنید.

همانطور که در مطلب قبلی ذکر شد یکی از رسومات پایان سال و خانه تکانی شستن فرش های خانه است و به این نکته اشاره شد که برای شستن فرش می توانید از دو روش؛ سپردن فرش به قالیشویی های معتبر و یا شستن فرش در خانه، اقدام کنید.

البته توصیه می شود برای شستشوی فرش دستبافت و فرش ابریشم از قالیشویی های کاردان و معتبر کمک بگیرید، چرا که در صورت وجود لک روی فرش های نفیس و یا رنگ پذیری این نوع فرش ها، شستشوی آن در خانه کمی مشکل بوده و ممکن است به رنگ و یا بافت فرش آسیب وارد شود.

برای شستن فرش در خانه باید حتما به فضای مورد نیاز و همچنین صرفه جویی در مصرف آب توجه کنید. نکته مهم برای شروع تمیز کردن فرش تکاندن فرش برای کم کردن گرد و غبار آن است، این کار باعث می شود تا در ادامه شستن فرش راحت تر باشد چون بخشی از آلودگی های آن را قبل از خیس شدن از بین برده اید، اما در حین تکاندن فرش باید احتیاط کنید تا آسیبی به بافت و تار و پود ان وارد نشود.

شستشوی فرش

مورد دوم که بسیار مهم است مطمئن شدن از رنگ ندادن فرش می باشد زیرا اگر فرش شما رنگ بدهد به محض آغاز پروسه شستشو رنگ های آن بهم ریخته و به کل به ظاهر زیبای فرش آسیب خواهید رساند.

برای اینکه یقین حاصل کنید که فرش شما رنگ نمی دهد فقط کافیست تا یک دستمال تمیز به رنگ سفید را خیس کنید به طوری که فقط مرطوب باشد و آن را روی سطح فرش بکشید. در صورتیکه که دستمال شما رنگی شد حتما شستشوی آن را به قالیشویی بسپارید.

برای شستن فرش از آب ولرم و مواد شوینده ملایم مثل پودر شستشوی دستی، شامپو، پودر صابون و... استفاده کنید زیرا استفاده از آب داغ و مواد شوینده اسیدی موجب آسیب به بافت فرش شما خواهد شد.

پس از اتمام شستشو و آبکشی فرش برای خشک شدن آن را از پشت در فضای آزاد و دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا آفتاب تند در طول روز موجب سست شدن تار و پود فرش و کم شدن کیفیت رنگ های فرش نشود.

کاور فرش

پس از خشک شدن کامل فرش اگر قصد دارید هر چند برای مدتی کوتاه آن را در جای مشخص شده اش پهن نکنید و یا در انبار نگه دارید توصیه می کنیم حتما از کاور فرش استفاده کنید.

استفاده از کاور فرش راهی بسیار ساده و مقرون به صرفه برای حفظ و نگهداری از فرش می باشد. بدین صورت فرش را لوله کرده و در آن قرار داده و سر کاور را توسط بندی که دارد محکم می بندید تا به سادگی از نفوذ گرد و خاک و حشرات جلوگیری کنید.

توصیه می شود برای نگهداری از فرش از کاور فرش پارچه ای استفاده نمایید زیرا فرش نیاز به هوای آزاد دارد و گاها قرار دادن آن در کاور فرش نایلونی باعث پوسیدن فرش می گردد.

 

 

برای دانلود فایل مقاله ی «نکاتی جهت شستشو و نگهداری فرش»، بر لینک زیر کلیک کنید:

فایل مقاله ی «نکاتی جهت شستشو و نگهداری فرش»


کلمات کلیدی : کاور، کاور فرش، فرش، فرش ایرانی، صادرات فرش، چاپ روی کاور فرش، قالیشویی


مهسا در بخش IT فعالیت دارد، علاقمند به استفاده از تکنولوژی است و راجع به هر چیزی که ممکن باشد جستجو و تحقیق می کند تا بیشتر بداند.

لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه در رابطه با مقاله (0)
       


مقاله بعدی

1399/07/19
بعضی از لکه ها که اتفاقاً متداول هم هستند نیاز به روش‌های خاص تمیز کردن خوشان را دارد.
1399/07/19
هر انسان خانه‌داری مواد شوینده و تمیزکننده هر سطوحی ازجمله فرش را دارد؛ اما موقعیت‌هایی هم پیش می‌آید که این مواد تمام‌شده باشند یا...
1399/07/18
لکه‌ی غذا، آبمیوه، قهوه و غیره روی فرش بخشی از زندگی است و حتی با احتیاط ترین آدم دنیا هم ممکن است به اشتباه چیزی را روی فرش بریزد برای همین...